Německo oslavuje 30. výročí pádu Berlínské zdi. Hutka zazpíval v Kapli smíření

V Kapli smíření v centru německé metropole, kde stávala Berlínská zeď, zazpíval dnes český písničkách Jaroslav Hutka. Vystoupil hned po projevu kancleřky Angely Merkelové. Vzpomínka v kapli je součástí víkendových oslav 30. výročí pádu zdi, která byla hlavním symbolem železné opony rozdělující poválečnou Evropu.
Berlínský symbol studené války, který východoněmecký režim postavil v roce 1961, si vyžádal 140 životů, vnitroněmecká hranice dalších asi 330. Nejméně 180 lidí přišlo o život, když se z NDR pokusili utéct přes Baltské moře.
Podle Aktualne.cz Merkelová v Kapli smíření citovala i někdejšího disidenta a pozdějšího československého prezidenta Václava Havla a jeho přínos k tehdejším událostem. Kancléřka též připomněla, že na 9. listopadu připadá i výročí takzvané Křišťálové noci, tedy protižidovského pogromu, který se odehrál v roce 1938 v nacistickém Německu, Rakousku a v Sudetech.
Kaple smíření stojí na místě zdemolovaného luterského chrámu, který nechal východoněmecký režim odstřelit 25 let po jeho uzavření jen krátce před pádem Zdi. Kostel stál dlouhá léta opuštěn v "území nikoho" v ochranném pásmu zdi na Východě, zatímco domy jeho farníků zůstaly v západní části města.
V Berlíně jsou i prezidenti zemí Vyšegrádské čtyřky včetně prezidenta Zemana.

christnet.eu, kir, 9. 11. 2019