VELKÉ STŘEMHLAVY PŘES MALÉ OCEÁNY


Sahat drakovi do chřtánu jen proto
že život je krátký a projde po prašné cestě
která končí v blátě utopeného osmanského kanónu
který měl střílet na Vídeň
sahat drakovi z betonu
protože ten skutečný spí šťastně přežrán priceznami
u Havlovy lavičky ve Washingtonu
kde se Schwarzenberg tak rozezpíval paragraf šavle
že vyšlo slunce a já vlastenecky myslel na Napoleona poraženého u Lipska
a na velikost Sulejmana
který mi patří stejně jako etruská láska k ženám
i Mohamedův obdiv k zázrakům Ježíše Krista
a to, že je Zeman fascinován jako králík hadem islámského státu
a Martha Elefteriádů se diví, že začal rozdávat řecké ostrovy na koncentráky
a že Češi by uprchlíky stříleli ještě rovnou na moři
a fandí Orbánovi, že zavřel Maďary za ostnatý drát
roztržený mezi sultánem a papežem
skrytý v podpatku kremelské prostitutky
odkud má nejlepší výhled na Putina
protože ten nešuká bosonožky...
Ale co tedy dál?
Na které straně špehýrky vězeňských dveřích je svoboda
je otázka
na kterou znám nezpochybnitelnou odpověď
katedrálově vystavěnou věčně paličatou vrbou dějin
a pak to ví ještě Tintoretto
v neuvěřitelných kotrmelcích obrazu Obrácení svatého Pavla
a když jsem se před čtyřmi dny za oceánem
rozhlížel přes místnost od Rembrandtova Snímání z kříže
k jeho autoportrétu
bylo nám oboum jasno
i tomu příšerně tlustému černochovi v uniformě
který hlídal Saskii
Havel vyhrál
a nelze to přehlédnout všemi
kterým patří svět a egyptské pyramidy
i to mimino od van Gogha
co se tak strašně podobá mojí čtyřměsíční Theodoře
které Justinián postavil největší starověký chrám Hagia Sofia
ale dost už o nepopiratelných úsměvech opřených o Velký třesk
ta krev teče z člověka
a my ho ochráníme
jinak nebudeme šťastní
jinak nebudeme svobodní
jinak prostě nebudeme
ta krev madony nejpradávnějšího města Allepa
teče všem
kterým zvoní hrana
a jestli se Ivan Hrozný blaženě obrátil v hrobě a urval nohu Stalinovi
tak jen nechápou, že
láska
a teď se vydávám do zranitelného kýče všech farizejů
a pravda
a teď mě vysvlékli na operačním stole všech lžijedů
zvítězí
aha, Churchillova busta je hned vedle Havlovy na Capitol Hill
nad lží
Klaus nemá čas odpovědět, protože v Německu promlouvá náckovské řeči
a nenávistí

Jaroslav Hutka 2. října 2016
SRDEČNĚ

A ještě písnička ČESKÉ STÍNY:


Odesílatel: aleskrulich
Datum: 5. října 2016, 14:26:21

Zdravím a přeji pěkný den,
díky za zajímavé a pěkné beatnické "chrlení" poetiky dnešních dnů, životů, událostí, vaší osobní reflexe a existence v jsoucnu vůbec.
Taky mám moc rád beatnické autory, to mě ta báseň trochu připomněla.
Na rozdíl od vás, myslím že jste jako o velkém vlivu mluvil o Corsovi (kterého bohužel jsem tolik neobjevil jako ty druhé), mě je nejbližší asi Ginsberg a pak prozaicky Burroughs Bill. A samozřejmě parádní Kerouac, hlavně povídky z dráhy, z moře a Dharmoví tuláci.

Tak díky za vzpomínku kterou mi evokovala ta Vaše báseň a díky za duchovní potěchu.
Zdravím a těším se na další aktivity...

P.S. A bylo by možné v těchto mailech uveřejňovat, anebo dát k dispozici ke stažení stařičké písničky s Hvězdoněm Cignerem a Vlastou Třešňákem. Anebo to vydat na nějakém vzpomínkovém "fosilním samopalu"..?
Ještě jednou zdravím a vše dobré, hlavně přízeň zdraví
aleškrulich.


Odesílatel: Sylva Kordová
Datum: 5. října 2016, 20:29:59

Ahoj Jaroslave,
díky za zaslání , a ta básnička není básnička, ale BÁSEŇ ! O minulosti, i současnosti, o věčnosti ...
Zdravím, Sylva K.


Odesílatel: alex
Datum: 7. října 2016, 10:29:30

zdravim pan Hutka, dakujem :o) urobilo mi to dobre na dusi, ostatne ako vzdy, blizi sa 28.oktober ktory nasi ficovia vymazali z kalendara ako sviatok hodny pripomenutia, tak ja si v ten den na protest pustam vylucne cs muziku a hlavne tu Vasu :o)
pekny den
alex


Odesílatel: Jiri Wolf
Datum: 7. října 2016, 15:54:51

Ano, máš pravdu, Jaroslave. Když ještě náš ochlasta bydlel na konci Nerudovky naproti zatáčky na hrad, byl jsem tam několikrát na jeho přednášce. On všechno předčítal z knížky a při přednášce pil rovnou z láhve pivo. Bylo tam asi pět posluchačů, kteří znechuceně z bytu odcházeli, mnozí předčasně. A Egon příšerně smrděl! Tak jsem tam přestal chodit. Poté jsem se dozvěděl, že o každé mojí návštěvě u Fišera moc dobře věděla StB. Po roce 89 se profláklo, že je veden na seznamu udavačů. To se hodilo Havlovi, aby mu nedával žádnou práci. Fišera se potom chtěl uchytit dokonce u komunistů, ale oni ho rázně odkopli. Neśťastný zrzek opuštěn od všech přátel utekl na Slovensko. Ale jeho básně po roce 89., které jsem četl o velkém sametu zase nebyli tak špatné. Zdravím. J. Wolfík


Od: aspergill
Datum: 9. října 2016 10:21:05 SELČ

Vážený pane,
K danému textu by se našlo mnoho připomínek, nicméně dovolím si tři, z toho dvě zaměřené na detail a jednu globálnější.

1. Mohamed nikdy neobdivoval "zázraky Ježíš Krista", protože ze všech analýz Koránu jednoznačně plyne, že neznal text Nového Zákona a o křesťanství byl informován příslušníky sekt, vyhnaných či uprchlých z civilizačních center tehdejšího světa na jeho periferii pro hlásání kacířských národů. Proto také na více místech Koránu vytýká křesťanství hlásání "bludů", které křesťanství nikdy ve své historii nezastávalo a nehlásalo.
Pokud se zmiňuje o Marii (Miriam), pak se vcelku prokazatelně jedná o postavu ze Starého Zákona, která tu novozákonní Marii předešla o cca 300 let. Byla také z rodu Davidova, tedy mezi nimi byl stejný vztah jako mezi námi a našimi předky, kteří žili na počátku 18. století.
Issa ben Miriam je potom buď ryzí Mohamedova konfabulace na základě znalosti této starozákonní postavy a velmi zkomolených zvěstí o křesťanství, nebo nějaká postava z apokryfních textů, které se nezachovaly.

2. Pokud se týká zřízení internačních zařízení pro ilegální imigranty na řeckých ostrovech, pak je mi líto:
Kde byly paní Elefteriadu a další přátelé Řecka, když EUrobankéři navrhovali, aby některé ostrovy byly Řecku prostě zabaveny na umoření jeho nesplatitelných dluhů v rámci EUrozóny? Podle tohoto bankéřského návrhu by Řecko o tyto ostrovy nevratně přišlo, asi jako chalupník, kterému dali pro dluhy "na buben" střechu nad hlavou (což se dělo ještě za první republiky).
Jsem toho názoru, že návrh presidenta Zemana, z něhož jednoznačně promlouvá inženýr ekonomie, je pro Řecko daleko příznivější: O ostrovy by nepřišlo, jen by tam mělo dočasné nájemníky a jejich pobytem by se mu umořoval dluh. Je to IMHO řešení mnohonásobně příznivější než to předchozí.

3. Globálně: Máte dcerku Theodoru, k jejímuž narození jsem vám gratuloval. Opravdu si přejete, aby se svět kolem ní změnil podle islámských pseudohodnot, v jejichž rámci je žena něco mezi otrokem a domácím zvířetem?
Přesně tohle vidíme v řadě současných islámských států (podporujících islamizátory, působící v Evropě). Přesně tento záměr prohlašují "duchovní vůdcové", působící v evropských mešitách (včetně českých). A přesně tohle vidíme v některých státech původní EUnijní dvanáctky, kdy dochází k masivnímu unášení, drogování a sexuálnímu zneužívání puberťaček (najděte si na Wikipedii nebo si vygooglete Rothamský případ, obětí je víc než 1500, a to je opravdu jen vrchol ledovce).
Stejně tak nevidím důvod aby ženy byly, přesně podle šaríe, v podstatě bezmocnými hříčkami v rukou psychopatických příslušníků náboženských policií, případně naprostých samozvanců, jak je tomu opět v řadě islámistických států, ale i v islámistických enklávách v řadě míst Evropy. (Vznik takovýchto "policií" v Německu a zejména fakt, že státní moc s tím nebyla ochotna nic dělat, vedl ke vzniku hnutí PEGIDA.)
Jedinou starostí multikulturalistů a jimi protežovaných islamistů (jako je např. současný islamistický starosta Londýna) je přitom zamezit tomu, aby se takovéto zločiny vyšetřovaly a trestaly, a současně i dosáhnout toho, aby pouhé věcně správné informování veřejnosti o těchto zločinech bylo trestné.
Je mi velice líto, ale právě tyhle věci a to, že mám dceru a dvě neteře, mě jednoznačně stavějí na podporu Konvičky, Okamury a spol., byť s řadou jejich názorů nesouhlasím, nebo souhlasím nikoli stoprocentně. Nicméně nikdo mezi dalšími demokratickými silami není ochoten se těmito riziky zabývat, natož je řešit.
A pokud se obranu proti nelidským zrůdám, které prosazují navození takovýchto poměrů na celém území EU (a řada bruselských i "národních" politiků jim v tom jde na ruku) nepodaří prosadit demokratickou cestou (navzdory lžím multikulturalistů jsou Konvička i Okamura hluboko uvnitř hranic demokracie), tak nezbude než vzít do rukou ty zemanovské Kalašnikovy a bránit se násilím.
Asi jako můj otec vzal 5. 5. 1945 do ruky flintu a následující čtyři dny strávil na barikádách. Protože bez povstání by byla Praha systematicky srovnána se zemí a obyvatelstvo vybito, jak to Němci udělali ve Varšavě. Příslušné rozkazy německého velení a K. H. Franka k tomu existují.

S pozdravem Jan Šimůnek


Odesílatel: Karel Chlumec
Datum: 7. října 2016, 16:42:24

Dobrý den, Jardo,
dnes jsem si na vás vzpomněl, vytanula mi na paměti písmena z jedné vaší písně....nejsou zločiny, za které by se mělo střílet, jenom za lež, která se pravdě podobá....a vzpomněl jsem si při tom na Havla, tedy spíš na ty, kteří ho v těchto dnech Velikého adorují až k zbožštění otevírajíce mu jako profíci vlastního prospěchu uličky, slavíce jeho dny, pojmenovávajíce po něm náměstíčka na kterých mu kumpáni zasazují velké červené kýčovité srdce, které připomíná spíše rudou řiť. Chybí už jen postavit Havla na pomník nad Letnou a za ním zástup jeho nohsledů a můžeme opět mít jednoho našeho malého upoceného Stálina. Říkám si, co je to s tím Jardou, nebo už neplatí, že nejsou zločiny za které by se mělo střílet? Už nemají písničkáři o čem? Je to jako v Andersenovi Císař je nahý a všichni velebí jeho krásné šaty. I ty Brute? A já volám spolu s Pepou Nosem a malým dítětem, které nezná lež: “Vždyť pan císař je nahatej”

Havlování
Fascinace Havlem ve veřejnoprávních médiích pokračuje. Po včerejším projevu toho, který v devadesátkách slyšel trávu růst, bývalého komunisty a hrobaře českého státu, dnes zcela odtrženého od reality Petra Pitharta vynášejí do nebes i dnes po ránu Havla na na rozhlasové Dvojce.
Včera při zahájení slavnostním koncertu v Rudolfinu mí ve stoje aplaudující publikum horních deseti tisíc známých ksichtů a kámošů z mokré čtvrti po vyprázdněné adorační řeči Pithartově, připomnělo sjezdy KSČ. Chybělo už jen skandování nějakého pitomého hesla.
To už chápal i přitroublý Jakeš, že nemohou pořád mlít toho Havla, jak řekl ve slavném projevu na Červeném Hrádku. Medvědí veřejnoprávní službu nekritického havlování, kterou rádio a televize v těchto dnech předvádí, dosáhne akorát větší alergie na jméno Václav Havel, kterého při tomto polibku smrti budou při každém blížícím se výročí lidé spíše nenávidět stejně jako jako dřív výročí narození Klemy nebo Vladimíra Iljiče. I když o to možná právě jde...

Kdysi byl takový vtip: Člověče, otevřu televizi...Lenin. Otevřu rádio....Lenin, otevřu noviny...Lenin! Já už se bojím otevřít i konzervu. No a to by se teď mohlo stát Havlovi. Jde především o míru, jde o vkus a jde o to aby to nebylo jako v Císařových nových šatech. Jde o to, že se na mrtvém, který se nemůže bránit se jako chrobáci nejrůznější lidé jen zviditelňují a obohacují. Jsem přesvědčen, že ani Havel by o budování kultu osobnosti nestál. Byl přes všechno trochu introvertní a stydlivý, nedokázal nahlas vyslovit ani slovo prdel v Audienci. Ať si adorují, ale ať nás, co díky dostatku informací víme, co byl Havel zač, ať nás s tím proboha adoristé ve neotravují týden před a týden po, za naše peníze ve veřejnoprávním rádiu a televizi...Proč asi glorifikátoři Havla nepřipomínají Havlovo rozpoutání pomlčkové války, sporů o kompetenční zákon, což mělo vliv na rozdělení republiky, proč nepřipomenou jeho pardonování zločinů komunismu a snahy předat v malé privatizaci podniky vekslákům a šmelinářům, jeho kšefty s Bakalou podíl na vytunelování republiky ve velké privatizaci, z něhož jsme se nevzpamatovali dodnes. Proč nevzpomenou jeho slavné humanitární bombardování. Vidím jeho snahu prosadit nejprve Adamce do čela vlády, jenže ten se sekl 26. na Letné a dav ho vypískal, tak tedy alespoň Čalfa odměnou za to, že bude jednhlasně zvolen komunistickým FS. Císař je nahý, nahý jako prst.
Zeptám se takto: Proč Adamec, proč Čalfa, proč Dubček, proč Dlouhý, proč Dyba, proč Jičínský, proč Rychetský, proč Pithart? Všichni komunisté bývalí nebo současní. Proč ne Karel Kryl, morální autorita, který nikdy ve straně nebyl. Jaroslave, vystupte z řady, nerad bych vás viděl v té frontě pomníku nad Letnou.
Karel Chlumec


Od: sova
Datum: 7. října 2016 15:40:44 SELČ

pravda, pravda, zvedám palec, i když mám artrózu, příjemný podzim / nejen života / a zpívej dál... Zd.


Od: Jan Stavinoha
Datum: 13. října 2016 11:38:15 SELČ

Jsou to krásný řev absurdní emoce. Nedržet to v sobě a pěkně to vyřvat je asi to jediné, co si můžeme dovolit aby nás neodpráskli.
Těbůh Honza

Honzo díky,
tos mi udělal tadost...Jarda