Listopad 1989: Do Wroclawi na koncert

Od 3. do 5. listopadu 1989 se v polské Wroclawi konal Festival nezávislé československé kultury, na kterým měli vystoupit i Karel Kryl, Jaroslav Hutka a Vlasta Třešňák.

Tedy čeští písničkáři, které komunistický režim donutil k emigraci. V tehdejším Československu se nesměla veřejně vyslovit ani jejich jména, natož hrát jejich písničky.

Do v té době už svobodného Polska se chystala i skupinka českých disidentů: Václav Havel, Jiří Křižan a Vladimír Hanzel. A nebyli jediní. Čechoslováků, kteří se tam chtěli podívat, bylo několik tisíc. Komunistický režim si ale hranice do svobodného světa stále ještě dobře hlídal…

Dokudrama napsal Hynek Pekárek. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Martiny Schlegelové účinkovali Tomáš Kobr, Pavel Oubram, Tomáš Drápela, Natálie Drabiščáková, Jiří Untermüller a František Hnilička. Mistr zvuku Michal Kolář, vyrobeno v Českém rozhlase České Budějovice.

O festivalu ve Wroclawi na začátku listopadu 1989 si povídal s historikem Ústavu pro studium totalitních režimů Petrem Blažkem publicista Pavel Hlavatý.

ČRPlus / Česká kronika, Hynek Pekárek, Jan Sedmidubský, Pavel Hlavatý, Jana Přinosilová, 6. 11. 2019