ROZHOVOR CNN PRIMA NEWS

Zapojíte se do předvolební kampaně, v níž budete aktivně podporovat Piráty. Čím si vás získali? Jste jejich volič? Případně jak už dlouho?
Ano, jsem volič Pirátů od momentu, co vešli do politiky a jsou mi blízcí, mám nějak pocit i generačně, i když jsem podstatně starší. Mladá, vzdělaná generace s pohledem do budoucnosti, generace, která vidí do Evropy a do světa. Nezatížená bolševismem. Nejsou tam jenom mladí, ale jsou nějak sví a zároveň dostatečně pracovití a odpovědní. To je v politice docela výjimečné.

Jak ke spolupráci došlo? Obrátili se oni na vás?
Ke spolupráci došlo celkem legračně. Asi před dvěma týdny jsem byl v Paříži a omarodil jsem tam a volal mi písničkář kamarád Vašek Koubek, že pro ně bude jezdit, ale že nestačí všechny termíny, jestli bych se také neúčastnil. Tak jsem mu řekl, že jo a ať jim dá na mne kontakt a domluvili jsme se.

Pomáháte jim jen díky tomu, že jste přesvědčen, že přinesou změnu k lepšímu nebo je v tom i motivace finanční?
Ano, předpokládám, že přinesou změnu a i jiskru do mrtvolné politiky a zvrátí tu současnou skutečnost, že korupce je normální a střed zájmů se neřeší. O financích jsme ještě nemluvili. Tak jako nedostávám peníze za rozhovory do novin a televize, i pro Vás to píšu zdarma, tak ani tady na peníze nemyslím. Ale pokud něco dají, budu po těch covidových prázdninách rád, ale tohle mě netíží.

Někteří označují Piráty jako extrémní levici, neomarxisty, představující ještě větší nebezpečí a zlo, než komunisté. To vám nevadí?
Tak to si myslím, že už je část Babišova velmi agresivního a prolhaného nasazení se proti nim. On se jich bojí. A pak je to také dáno hloupostí některých lidí, kteří nevědí, co tyto pojmy znamenají. Piráti, kromě jména, nejsou extrémní ani žádní „neo“ a nebezpečí představují akorát pro ty, kteří si tento stát přivlastnili a z něj si dojí naše daně.

Zúčastníte se autobusové tour, vaším úkolem bude přesvědčovat seniory, aby dali Pirátům svůj hlas. Co jim chcete nabídnout? Kolik měst a obcí navštívíte a jak to přesně bude v praxi probíhat?
Jo, ty první výjezdy jsou jakoby pro seniory, to se mi zdá jako velmi vhodná zdvořilost, ale já žádné politické projevy neplánuju, já jen tak svou přítomností a zpíváním míním lidi přesvědčit, že za Piráty ručím. Že je mám rád a že jim věřím. V září to budou jen tři výjezdy, přišli pozdě a zbytek už mám obsazený jinak. V říjnu by to měly být čtyři výjezdy, ale to už asi budou větší koncerty i s kapelami a bude to pro všechny, nejen pro seniory. Ale teprve se to všechno šikuje.

Předvolební kampaně občas bývají vyhrocené, po Andreji Babišovi odpůrci nedávno házeli vajíčka. Senioři přitom nejsou zrovna cílovou skupinou Pirátů, neobáváte se podobných reakcí?
Že by Babiš poslal nějaké slepice, ať po mně hodí vajíčko? To by bylo docela zábavné. Ale nebylo by to totéž, jako když někdo hodí vajíčko po něm. Ale spíš si myslím, že to bude poklidné a pohodové a celkem se těším.

Když jste začal podporovat stranu předsedy Ivana Bartoše, s jakými ohlasy jste se dosud setkal? Převažují spíše záporné nebo kladné?
Když to vezmu podle FB, kam už jsem dal dva podstatné statusy, tak většina velmi souhlasí, pár lidí nesouhlasí a pak jsou tam taky nájezdy trollů, ale ti se snadno poznají a mažu je. Objevili se tam taky nějací trollové z Trikolory, to mě docela rozesmálo.

Aktivní politika vás neláká? Neuvažujete, že byste za Piráty i kandidoval?
Na to už bych mentálně ani fyzicky neměl a mám své písničkářství a tři malé děti, to je a bude můj svět.

Co třeba na Pražský hrad?
Tuhle otázku snad nemyslíte vážně? Že bych rozesílal po světě velvyslance a podepisoval profesorům jejich tituly a vojákům uděloval generálské šarže? A podepisoval zákony? Já jsem svobodný člověk a tahle funkce by mě svázala a ani bych to neuměl. To by byla spíš estráda. Že bych přehlédl slavnostně nastoupenou armádu?

Mají vaše sympatie kolegové z umělecké sféry, kteří se rozhodli kandidovat do vrcholné politiky? Letos například za Volný blok do Poslanecké sněmovny kandiduje zpěvačka Ilona Csáková...
Já se o komerci nezajímám, tak jsem ani nevěděl, že nějaká zpěvačka Csáková existuje a dozvěděl jsem se o ní jen z těch pomatených řečí, které vedla. To není kolegyně. Vašek Koubek je kolega, nebo Merta a v takových kruzích to končí. A Volný blog je pro mne cosi opravdu odporného i s tím Volným poslancem, který obchoduje s bídou, má zříceninu do které narval hromadu „vyloučených“ a na ně ze státu saje příspěvky na bydlení. A je to hrubián a asi už bych o něm neměl mluvit, aby mi nedal flákanec.

Ještě na jaře to podle volebních průzkumů vypadalo, že by koalice Pirátů a STAN mohla volby s přehledem vyhrát, nyní zaostává nejen za hnutím ANO, ale i koalicí SPOLU. Čím si propad preferencí vysvětlujete? Co podle vás udělala špatně?
To nevím a průzkumy zase nejsou tak spolehlivé. Platí až volby a po nich lze rozebírat proč se co stalo. Třeba něco zvorali, ale nevím co, zase tak moc to nesleduju. Poněkud nesmyslné se mi zdálo to rozdávání nanuků a to připojení se ke zcela zbytečnému pokusu o sundání vlády. To bylo hloupé a to jim mohlo ublížit, ale nevím.

Nemohou za to kupříkladu i nešťastné výroky předsedy Ivana Bartoše z poslední doby? Stačí vzpomenout jeho status na sociální síti, že se s olympijským vítězem v Judu Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích, což se vzhledem k jejich věku ukázalo jako nesmysl...
Tak o tom ani nevím a to bych nebral vůbec vážně.

Popularita Babišova hnutí naopak roste a všechny průzkumy mu aktuálně přisuzují vítězství ve volbách. Proč tomu podle vás tak je?
To bych se Vás taky rád zeptal. Možná tím, že má profesionální propagandistický tým a má na to bezhraničně peněz. A velká část společnosti se dá celkem snadno ohlupovat a to nemusí být zrovna Češi, jak nakonec víme i z amerických voleb. Nebo možná z každých voleb v jakémkoliv státu. A Babiš nemá zásady, ale průzkumy. Jednou je nalevo, jednou napravo. Já myslím, že kdyby se mu zdálo, že vyhraje volby tím, že začne brát uprchlíky, tak je bude brát. Je to politický, sice úspěšný, ale chameleon.

Pokud Piráti se STAN a koalicí SPOLU nebudou mít po volbách většinu, budou se muset spojit s některou z dalších stran. Která partaj či hnutí by pro vás osobně byla ještě přijatelná?
Kdyby se PirStan a Spolu ve vládě spojilo, bylo by to fajn. Ale je možné, že by to drhlo v ODS, ti dávají docela zřetelně najevo, že Piráti pro ně nejsou tak úplně partneři. Programově asi nejsou. Jsou pro EU, netrápí je nacionalismus, chtějí pomoci lidem, kteří jsou na to blbě a nemají v rukávě žádné kmotry.

David Laštovka, CNN Prima News, 31. 8. 2021