Nebeští malíři Jaroslava Hutky

Nové album písničkáře Jaroslava Hutky se jmenuje Nebeští malíři a obsahuje lidové písně s duchovními náměty ze sbírky Františka Sušila. Velká část těchto skladeb se tematicky váže k Vánocům. Rozhovor s Jaroslavem Hutkou chystáme na 29. prosince.

I když se Jaroslav Hutka chtěl původně věnovat výtvarnému umění, vystupuje od roku 1967 jako písničkář. Nyní mu vyšlo nové album Nebeští malíři. Obsahuje nahrávky moravských lidových písní – z větší části s vánoční tematikou –, které Hutka nahrál v roce 1993 společně s kytaristou Radimem Hladíkem. Autorkou obalu je Zora Růžová, která malovala obrázky i k dalším Hutkovým albům s lidovými písněmi Stůj, břízo zelená a Vandrovali hudci.

Nové CD obsahuje, jak Hutka říká, „prastaré písně posbírané Františkem Sušilem po moravských vesnicích v první polovině 19. století“. A dodává: „Témata byla nejen z Bible, často příjemně překroucená, ale také z protestantské tradice, velké literatury a svou roli hrála také kramářská píseň.“ A o Sušilově sbírce obecně říká: „Je to ta nejzákladnější a nejvzácnější, jakou máme. Myslím, že od jejího vzniku jsem byl první, kdo se začal těmi písněmi zabývat cíleně, možná první, kdo je zase ze zápisu nazpíval.“

Radio Proglas, 8. 12. 2017