JAK JSEM NEVOLIL PIRÁTY


  Ještě v nedávném rozhovoru pro CNN jsem říkal, že budu volit Piráty. A když požádají, tak je i osobně podpořím. Koho jiného v uzavřené nevětrané kotlině pod Krušnými horami? Jenže jsou tu nečekané souvislosti. Veřejně teď asi rok podporuji obranu Moravské filharmonie proti jejímu sloučení s divadlem. Je to olomoucká filharmonie, která mě vzala mezi sebe a doprovodila ve svém sále na koncertu 17. listopadu 2022. Byl to dárek k mým 75. narozeninám. Narodil jsem se v Olomouci.
  Před pár týdny, v pondělí 20. května, mnohaměsíční protesty vyvrcholily ve vyprodaném olomouckém letním kině. Sešlo se k filharmonii mnoho dalších muzikantů, zpěváků i dirigentů a asi tři tisíce diváků. Já zahrál dvě písně s přepychem mít dirigenta jen pro sebe samého, jiní měli také svého. Píseň Kamna zní s frakouny úžasně. Tříhodinový program, nadšení a přesvědčivá síla, která ale olomouckou radnicí neotřásla, hlavně radním pro kulturu Viktorem Tichákem.
  „A kdo je ten Tichák a za koho tam sedí?“ jsem se zeptal, aniž by mě v tu chvíli odpověď nějak zvlášť zajímala.
  „Je tam za Piráty a je zarputilý a neschopný,“ byla odpověď jednoho olomouckého galeristy.
  „Pirát?“ zareagoval jsem téměř hystericky, ale rychle se probral. Dobře, budu je volit, ale veřejně je už podpořit nemůžu. Vždy pomíjivý, ale nebezpečný radní něco rozhodne a zmizí a jeho škodu bude pak těžké, nebo i nemožné napravit. Odpovědnost a důsledky ho nezatíží. Kolik takových lokálních hvězd zapadne, škoda zůstane, ale chtějí si užít propůjčený a dočasný vliv přímo diktátorsky. Tichák pracuje v koalici s ANO, koalice SPOLU je v opozici a filharmonii hájí. Hmm. Nemůžu jít za blbce před všemi těmi, co protestovali v Olomouci.
  Když jsem se z Olomouce vrátil do Prahy, požádal mě o veřejnou podporu Pirát Mikuláš Ferjenčík. Tak jsem mu vysvětlil, že kvůli Tichákovi to nejde. Odpověděl, že se kolegy Viktora zeptá a pak mi poslal hromadu statistik a průzkumů, které vysvětlují jasně a nevyvratitelně správnost jeho rozhodnutí, přestože všichni, kterých se to týká, jsou proti. Odpověděl jsem, že to vidím jako Churchill, který říkal, že své statistiky si umí zfalšovat sám. Tady se nejedná o nějakou dělnickou třídu a přehlednou pracovní jednotku, ale o vzdělané a špičkové umělce v instituci s téměř osmdesátiletou tradicí, jedná se o umění a jeho svobodu, a na to jsou všechny průzkumy a statistiky krátké, pokud to ovšem nevidí jako Karel Marx, což se Pirátům stává.
  Rozhodnutí nepodpořit Ferjenčíka se ukázalo šťastné. Chytil bych se do blbé pasti. Mikuláš Ferjenčík svou „proevropskou“ kampaň postavil trapně i hloupě na škrtnutém jménu Ježíš na tričku. Volte mě, ne Ježíše! Fakt debil. Ví vůbec, kdo to byl Ježíš a jaký je jeho význam? A teď se na to ani nedívám z náboženského hlediska. Do češtiny se dá jeho heslo přeložit, nevolte Ježíše, volte blba.
  V den evropských voleb jsem měl koncert v Nymburce. Auto parkovalo směrem k volební místnosti, takže hodím krámy do auta, odvolím a odjedu na koncert do husitského kostela. Vytáhl jsem z obálky volební list Pirátů a poprvé si ho přečetl celý a jako kladivem mě na volební listině přibilo k zemi jméno olomouckého radního Viktora Ticháka. A to jako do evropského parlamentu? Tak důležitý je tento olomoucký politický paznecht?
  Piráti se sice jmenují Piráti, ale mám obavy, že o pirátství vědí kulové. Třeba jejich transparent „CHCEŠ PRCAT?“ se jim zdá dostatečně pirátský, já ho chápu jen proto, že jsem chodil do třetí a čtvrté třídy národní školy, kde si děti takovými jazykovými trapnostmi prochází, aby pak v dospělosti chápaly, že sice to v jazyku máme, ale že je to ostudné. Takže Piráti piráty chápou asi tak s dřevěnou nohou a hákem místo ruky, a ten málem odvážný autobusový nápis: „PUSŤTE NÁS NA NĚ!“ … na koho, že to mělo být? „NEVOLTE JEŽÍŠE, VOLTE MĚ?“ a na videu ukázka ukradeného obrázku nebe. To je už známo od začátku, že o autorských právech toho Piráti moc nevědí a ani je nectí s nafoukaným nadhledem ajťáků, kteří si jakékoliv cizí duševní vlastnictví přivlastňují jako něco erárního. Asi proto, že doufají, že jsou něco jako loupežníci šuhajové. Tedy postavy vytvořené obrozeneckým nacionalismem, které vedlo kam? Do pohrdání ostatními a pak jejich vraždění.
  Největší holandský, a asi i světový pirát, se narodil v rotterdamské čtvrti Delfshaven, kde jsem deset let bydlel. Jmenuje Piet Hein. Po všech dřívějších velkých kořistích docílil bez jediné kapky krve tu největší kořist tehdejšího pirátského světa. Kam se hrabali benátští piráti! Roku 1629 do Amsterdamu dovezl španělskou Stříbrnou flotilu, Zilvervloot. Dvaatřicet lodí naložených stříbrem, zlatem, indigem a kakaem, co Španělé nakradli v Americe. Španělsko najednou nemělo na armádu, ale Holanďané měli a tak útočili. Je to část osmdesátileté války, jejímž posledním 30 letům my říkáme třicetiletá válka s tvrzením, že začala v Praze. Holandská republika uhájila samostatnost a Piet Hein založil první burzu. Holanďané do jeho pirátství investovali a on jim na každou částku vypsal papír, aandeel. Česky tomu dnes říkáme akcie. Po návratu vždy z kořisti vyplatil podle investovaných akcií. Dodnes říkají Holanďané burzovní akcii aandeel.
  Takže jaký aandeel teď čeští Piráti nabízejí svým voličům? Budu dávat pozor, jestli do jejich příští volební výpravy budu svůj hlas investovat. Totiž v Holandsku, jejichž demokracie funguje a vstup do parlamentu je pouze 1,5 %, místo našich pěti, mají též jedno rčení: Nevolit je také volba. A já královně přísahal věrnost.

17. 6. 2024