NOMINACE NA CENY MĚSTA A POČIN ROKU JSOU ZNÁMY. MUSÍ JE SCHVÁLIT ZASTUPITELÉ

Šest osobností a jedna instituce jsou navrženy na městské ocenění za rok 2017. Pracovní skupina pro udělování Ceny města v čele s primátorem Antonínem Staňkem je vybrala z 36 návrhů zaslaných občany. Uzávěrka nominací skončila 31. ledna.

Na Cenu města za loňský rok je navržen písničkář a signatář Charty 77 Jaroslav Hutka i historik Arnošt Skoupý za zmapování jmen všech pohřbených vojáků v Památníku Jihoslovanům v Bezručových sadech. Lidé nominovali také emeritního biskupa Metropolitní kapituly u svatého Václava Josefa Hrdličku či sportovního šermíře Jaroslava Jurku. Navrženi jsou lékaři Josef Podstata a Milan Kamínek, jenž jako první v někdejším východním bloku zavedl v roce 1969 na olomoucké stomatologické klinice fixní ortodontické aparáty neboli rovnátka. "Cenu města by si měla převzít i Vojenská nemocnice Olomouc za příkladnou péči o válečné veterány," uvedl primátor Antonín Staněk.

Na Počin roku byl nominován autorský kolektiv Vlastivědného muzea, který připravil výstavu František Josef I. v Olomouci, Šimon Pelikán za rozvoj cestovního a turistického ruchu na řece Moravě, Jan Žůrek z Divadla na cucky za otevření stálé scény v centru Olomouce a nakladatelství Fontána za přípravu a vydání obrazové publikace Milena Valušková Fotografie 1971-2017. Se všemi nominacemi musí ještě na svém zasedání souhlasit Zastupitelstvo města Olomouce. Slavnostní předání cen se uskuteční ve čtvrtek 31. května v Arcibiskupském paláci.

olomouc.cz, red, 21. 2. 2018