Padne další facka? Hutka přitvrdil. Ptá se Procházkové, jak na to. Jde o řeči o StB. Pomluvy? Vyšlo to v den soudu

Jaroslav Hutka na svém Facebooku reaguje na článek serveru Aeronet, podle něhož mohl dlouhodobě spolupracovat s StB. Podle zpěváka je to jen „zmatený žvást plný polopravd a úplných výmyslů“. Hutka upozorňuje také na to, že článek vyšel přesně v den, kdy probíhalo soudní stání mezi ním a Karlem Srpem, které se také týkalo možné spolupráce s StB. Hutka totiž Srpa označil za komunistického udavače a ten ho žaluje za pomluvu.

Server Aeronet přišel s informací, že z anonymních tajných zdrojů získal kopie utajovaného dokumentu, který poukazuje na spolupráci Jaroslava Hutky s StB. Mohl se prý podílet na infiltraci disidentů a emigrantů v západních zemích, píše Aeronet o Hutkovi, který emigroval v roce 1978. Aeronet také signatáře Charty 77 vykresluje jako zneuznaného umělce, který neměl se skutečným disentem nic společného.
„Začal jsem si pozvolna připadat jako sirotek, protože všechny hnojomety a žumpy si mě přestaly všímat. Něco dělám špatně, napadalo mě sebekriticky, ale není to pravda. Dnes, po dalším stání s Karlem Srpem, na mne udeřil Aeronet tak mohutně, že zem se otřásla,“ reagoval skoro pobaveně Hutka a celý článek označil za dlouhý a zmatený.
„Ke čtení to moc není, ale je zde názorně vidět, jakým způsobem matlají polopravdy a úplné výmysly do jakoby skandálních objevů. Z tohoto zdroje čtu a zveřejňuji něco poprvé v životě a naposledy, tedy se omlouvám za znečištění,“ poznamenal a na závěr svého příspěvku vyzval novinářku Petru Procházkovou, aby mu poradila, jak na takové chování reagovat.
Procházková loni v listopadu udeřila redaktora dezinformačního webu Sputnik. Podobnou pověst má i server Aeronet, který BIS v roce 2014 označila za zdroj nebezpečné ruské propagandy.
Soudní stání v případu Srp versus Hutka se týká Hutkova vyjádření na Facebooku, kdy před třemi lety označil Srpa za udavače. Bylo to v reakci na snahu prezidenta Miloše Zemana jmenovat Srpa do etické komise a na základě zpráv historiků Miroslava Vodrážky a Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů, podle kterých měl Karel Srp podat až na tři stovky hlášení StB. Srp nařčení odmítá a Hutku zažaloval za pomluvu. Soudní stání bylo odročeno na začátek dubna.

jma, parlamentní listy, 22. 1. 2020