Vlak mÄ›l odjezd z Prahy nÄ›kolik minut po pĹŻlnoci. V tom mÄ›steÄŤku na severnĂ MoravÄ› má bĂ˝t nÄ›jakou chvĂli po ÄŤtvrtĂ©. PĹ™ed mÄ›sĂcem a pĹŻl pĹ™išel za mnou na jedno praĹľskĂ© pĹ™edstavenĂ trampsky obleÄŤenĂ˝ dlouhovlasĂ˝ kluk, jestli bych pro nÄ› nezahrál. Domluvili jsme jenom datum a tento noÄŤnĂ vlak. PoÄŤkajĂ na mÄ› na nádraĹľĂ. Doba zaÄŤĂnala bĂ˝t uĹľ vážná, zaÄŤal vát mrazivĂ˝ vĂtr nesvobody a takovĂ˝ch pĹ™edstavenĂ pĹ™ibĂ˝valo.
Dana mÄ› šla vyprovodit a obÄ›ma nám bylo smutno. Jaro zaÄŤĂnalo bĂ˝t v plnĂ©m kvÄ›tu, my byli spolu teprve osm mÄ›sĂcĹŻ, ale vĂdali jsme se vzácnÄ›. Hrál jsem kaĹľdĂ˝ den a neustále jsem za svĂ˝mi pĹ™edstavenĂmi odjĂĹľdÄ›l z Prahy. Teprve v lĂ©tÄ› se nám podařà spoleÄŤnÄ› odjet na prázdniny na samotu mezi jihoÄŤeskĂ© rybnĂky, kam náhodnÄ› zabloudĂ dva HolanÄŹani, coĹľ se stane pozdÄ›ji osudnĂ˝m pro druhou polovinu našeho Ĺľivota.
Najednou se Dana rozplakala a mÄ› to zabolelo. CĂtil jsem na tváři jejĂ slzy, cĂtil jsem jejĂ tÄ›lo a zatouĹľil nikam nejet, odejĂt s nĂ z toho nesmyslnĂ©ho nádraĹľĂ, zajĂt nÄ›kam na skleniÄŤku, zapomenout na tuto dobu, na tu věčnou nejistotu. NenĂ to všechno vlastnÄ› směšnĂ©? VĂ˝pravÄŤĂ zapĂskal, já naskoÄŤil do vlaku a zabouchl za sebou těžkĂ© dveĹ™e s oválnĂ˝m okĂ˝nkem. Za nĂm se Dana znovu objevila. Vlak se pohnul, ona se pohnula podĂ©l nÄ›j, vlak pĹ™idával na rychlosti, aĹľ se jĂ utrhl, aĹľ mÄ› utrhl z rámu oválnĂ©ho okĂ˝nka obraz plavovlasĂ© rozesmátĂ© a plaÄŤĂcĂ madony. OsamÄ›l jsem v hluku a smradu vlaku. Sedl jsem si do prázdnĂ©ho, špatnÄ› osvÄ›tlenĂ©ho kupĂ© a myslel na osamocenou Danu na nádraĹľĂ. Nikam se mi nechtÄ›lo a pĹ™edstava, Ĺľe dojedu na mĂsto aĹľ ráno, Ĺľe se pĹ™es den nevyspĂm, Ĺľe veÄŤer budu nÄ›kolik hodin hrát a dalšà den pak dál a tak zase ÄŤtrnáct dnĂ, jenom zvÄ›tšovala moje pochybnosti. Pak se vrátĂm na pár dnĂ do Prahy a zase to samĂ©. A na všechno stále sám. PevnÄ› věřit a pĹ™itom zapomenout na jakoukoliv nadÄ›ji. JakĂ˝ majĂ smysl tyhle osamÄ›lĂ© mesiášskosti, kterĂ© ÄŤlovÄ›ka Ĺľenou jen do dalšĂch a hlubšĂch samot, pro kterĂ© ÄŤlovÄ›k nemá ani ÄŤas si postavit domov. DĂval jsem se na podlahu špinavĂ©ho poskakujĂcĂho kupĂ© a zdálo se mi, Ĺľe nenávidĂm. Všichni mi radĂ dát si pozor, všichni. Je rok 1974. Ĺ est let po okupaci ÄŚeskoslovenska ruskou armádou. TeÄŹ je uĹľ zcela jistĂ©, Ĺľe nadÄ›je jsou marnĂ©. Svoboda je nenávratnÄ› prohraná a kaĹľdĂ˝ se musĂ sám za sebe rozhodnout, jak dál. Bylo to cĂtit i vÄŤera, kdyĹľ jsem sedÄ›l pĹ™ed ÄŤtyĹ™tisĂcovĂ˝m davem a všichni, všichni si v hloubi duše přáli, aby mi to vyšlo, abych si dal pozor, neboĹĄ velkĂ© sály se uĹľ staly nebezpeÄŤnĂ˝mi. Nehraju si vlastnÄ› na muÄŤednĂka a hrdinu? TouĹľil jsem v tu chvĂli hluboce po normálnĂm ĹľivotÄ›, po normálnĂm bÄ›hu dnĹŻ, po klidu a jistotÄ›. VĹľdyĹĄ umÄ›nĂ je daleko dĹŻleĹľitÄ›jšà neĹľ celá ta špinavá a nesrozumitelná mocenská tahanice.
Dnes se mi zdá jaksi hořce úsměvné, že všechny argumenty, které mě tehdy napadly, použila o dva roky později policie, když se mě zpočátku velmi přátelsky snažila přesvědčit, že bych měl být rozumný a ne si zbytečně kazit život. Že to všechno záležà pouze na mně a na mé uvážlivosti. Ale to už bylo pozdě.
Vlak zaÄŤal brzdit a zastavil na nádraĹľĂ, kterĂ© bylo plnĂ© strkajĂcĂch se a kĹ™iÄŤĂcĂch lidĂ. VĹŻbec mÄ› nenapadlo, Ĺľe to taky znamená, Ĺľe se nacpou do mĂ©ho kupĂ©. A najednou tam byli, sedm obhroublĂ˝ch muĹľskĂ˝ch tÄ›l, kĹ™ik, nadávky a sprostĂ© vtipy. Naproti k okĂ˝nku si sedl ten nejhoršà z nich. Ĺ edivĂ˝ hrubĂ˝ obliÄŤej, skoro dohola ostĹ™Ăhaná neforemná hlava, jakĂ©si naÄŤervenalĂ©, zcela nepadnoucĂ sako, ruce zhrublĂ© tak, Ĺľe z nich žádnĂ© mĂ˝dlo nesmyje stopy těžkĂ© a špinavĂ© práce. Kalhoty s pukem, jakĂ© uĹľ dávno vyšly z mĂłdy, a na obliÄŤeji odpornĂ˝, nemravnĂ˝ ĂşsmÄ›v a jakási opilecká zář ve vybledlĂ˝ch oÄŤĂch. Vytáhl dvÄ› krabiÄŤky americkĂ˝ch cigaret a neĂşnavnÄ› je dokola nabĂzel, a kdyĹľ pĹ™išel ÄŤĂšnĂk s košĂkem plnĂ˝m pĹŻllitrovĂ˝ch kelĂmkĹŻ piva, všechny je koupil a rozdal. OstatnĂ mĂ©nÄ› nápadnĂ, ale stejnÄ› ošklivĂ na nÄ›j dÄ›lali vtipy. On se jen pĹ™ihlouple usmĂval. Vstal jsem a vytáhl z tašky nahoĹ™e sbĂrku HolanovĂ˝ch básnĂ a snaĹľil se ponoĹ™it do tĂ©to trudnĂ© a nepolapitelnÄ› jemnĂ© poezie. ChvĂli na mnÄ› dÄ›lali vtipy, zaÄŤali recitovat sprostĂ© veršovánky, blbec naproti mi pořád strkal pĹ™ed knĂĹľku svoje nablblĂ˝ americkĂ˝ cigarety, ale já nereagoval. Za chvĂli se unavili a nechali mÄ› bĂ˝t.
ZaÄŤetl jsem se a celĂ© okolĂ se dostalo za bariĂ©ru takovĂ© cizoty, Ĺľe se stalo jen vzdalujĂcĂm se a mizejĂcĂm noÄŤnĂm snem a hoĹ™kost HolanovĂ˝ch obrazĹŻ byla jedinou pravdou, kterou jsem plnÄ› proĹľĂval.
„Co ÄŤteš?” uvÄ›domil jsem si najednou otázku. V kupĂ© jsme zbyli jenom dva. Ten směšnÄ› vylepanĂ˝ ÄŤlovÄ›k v nepadnoucĂm saku a já. PĹ™ede mnou na stoleÄŤku stála dvÄ› netknutá zvÄ›tralá piva, pravdÄ›podobnÄ› koupená pro mne. NechápavÄ› jsem se na nÄ›j podĂval.
„Co?”
„Ptal jsem se, co ÄŤteš,” Ĺ™ekl a zatvářil se tak pĹ™isprostle přátelsky, Ĺľe mi chvĂli trvalo, neĹľ jsem pochopil smysl otázky.
„Básně,” odpověděl jsem a sklopil okamžitě oči znovu k četbě.
„Od koho jsou ty básně?”
„VladimĂr Holan,” prohodil jsem otrávenĂ˝m hlasem a podĂval se na nÄ›j tak, Ĺľe musel pochopit, Ĺľe otravuje. Chytil mĹŻj pohled do nasládlĂ˝ch oÄŤĂ a Ĺ™ekl podivnÄ› nalĂ©havÄ›:
„Mohu se podĂvat?”
„Proč?”
„Šest let jsem nic pořádnýho nečetl. To si nedovedeš představit.”
„To teda nedovedu,” a on se naklonil pĹ™es nevypitá piva a vytáhl mi knihu neomalenÄ› z rukou a zaÄŤal v nĂ hltavÄ› ÄŤĂst. DĂval jsem se na nÄ›j jak na zjevenĂ. Co je tohle za cvoka?
„To je fantastický, no to je úžasný, Jéžiši, to mně scházelo!” začal najednou vykřikovat a zároveŠrychleji listovat. Co si ten blázen vlastně mysl�
„Už mi to vrať!”
„Počkej ještě moment. No to je fantazie!”
„Hele, fakt, já to mám rozečtený.”
„JeštÄ› moment. No to je senzace. Páni!” Tak tohle ne! To je cvok a já se jĂm nenechám terorizovat! Natáhl jsem se pĹ™es piva a vytáhl mu knĂĹľku z rukou, jako on mnÄ› pĹ™ed chvĂlĂ, a dával najevo, Ĺľe se chci zase zaÄŤĂst. On se na mÄ› dĂval rozzářenĂ˝ma, šťastnĂ˝ma oÄŤima a ani v nejmenšĂm neprotestoval.
„To si fakt nedovedeš pĹ™edstavit. Ĺ est let nic pořádnĂ˝ho neÄŤĂst!”
„To teda asi ne,” a pořád jsem se dĂval do knĂĹľky.
„Jenom NÄ›mcovou, Jiráska a ty socialistickĂ˝ sraÄŤky o budovánĂ.”
„Němcová nenà tak špatná.”
„Ale když to čteš po dvacátý, tak bleješ.”
„MoĹľná to staÄŤĂ pĹ™eÄŤĂst jen jednou.”
„Ne fakt, ty si to nedovedeš pĹ™edstavit, vole, Ĺľe se ti taková knĂĹľka vĹŻbec nedostane do ruky. To je prostÄ› nádhera! MĹŻĹľu si vzĂt cigaretu?” a vytáhl jednu z mojĂ krabiÄŤky. PĹ™esnÄ› tohle jsem ÄŤekal. Blbec! Svoje ameriky rozdá a teÄŹ bude pálit moje. Co je tohle za zjev?
„Jak jsi Ĺ™Ăkal, Ĺľe se ten básnĂk jmenuje?”
„VladimĂr Holan.”
„MĹŻĹľeš mi pĹŻjÄŤit tuĹľku, já bych si to zapsal. AĹľ pĹ™ijedu domĹŻ, hned si to koupĂm. Ty vole, to je vÄ›c!” Vytáhl jsem tuĹľku a blok, ale napsal jsem mu to sám. NÄ›jak se mi nechtÄ›lo dávat mu do pracek svoje psacĂ vÄ›ci. DĂval se na to, jako by se to uÄŤil nazpaměť. MoĹľná ani neumĂ pořádnÄ› ÄŤĂst a teÄŹ to louská pĂsmenko po pĂsmenku.
„Fakt dĂky, fakt,” a strÄŤil to do boÄŤnĂ kapsy svĂ˝ch nepadnoucĂch kalhot.
„Čteš hodně básně?”
„PĹ™ijde na to,” odsekl jsem, vstal a strÄŤil knĂĹľku nahoru do tašky.
„Já četl pořád jenom Nerudu, Hálka a takový čuráky.”
„Neruda nenà špatnej.”
„Ale ne abys ho četl pořád dokola.”
„KaĹľdej má svĹŻj zpĹŻsob ÄŤtenĂ,” Ĺ™ekl jsem ironicky a pozoroval v oknÄ› jeho obliÄŤej. Co s nĂm mám dÄ›lat?
„Ale teÄŹ uĹľ je to jinĂ˝. Hned zejtra si koupĂm tu tvoji knĂĹľku.”
„To si teda pospěš.”
„Jak to myslĂš?”
„KnihkupectvĂ se pĹ™eorávaj. To vĂš, normalizace.”
„S normalizacĂ mnÄ› mĹŻĹľou polĂbit prdel. To uĹľ mám za sebou. TeÄŹ je, vole, všechno jinak! Cha! TeÄŹ budu ÄŤĂst, co já budu chtĂt!”
„A proč’s uĹľ to neudÄ›lal dĹ™Ăv?”
„Byl jsem v base! Šest let, vole! Dnes mě ty kurvy pustily!”
Zarazil jsem se a podĂval se na nÄ›j pĹ™Ămo. PrvnĂ den svobody! Proto to obleÄŤenĂ, ty cigarety, to pivo, ten vĂ˝raz. VĹľdyĹĄ je to ĂşplnÄ› jasnĂ˝! Ach, my pitomci, co se táhneme otrávenÄ› a utahanÄ› z jednoho všednĂho dne do druhĂ©ho! KaĹľdĂ˝ z tÄ›ch dnĹŻ mĹŻĹľe bĂ˝t prvnĂm dnem svobody pro ty, kteřà se vracejĂ do Ĺľivota. Oni chápou velikost svobody a opojnost Ĺľivota, moĹľná uĹľ jenom oni a moĹľná jen ten jeden den. A ti mohou pĹ™ece ÄŤĂst básnÄ›. A já mu tu knihu sebral. Ach, já konvenÄŤnĂ idiot, kterĂ˝ zpĂvá o svobodÄ›! Ten ÄŤlovÄ›k se ale na mne dĂval rozzářenĂ˝ma oÄŤima a moji sebepochybnost nezahlĂ©dl. Vlak letÄ›l ztemnÄ›lou ÄŤeskou rovinou s baroknĂmi kostelĂky na kopcĂch a prastarĂ˝mi malebnĂ˝mi mÄ›steÄŤky pod nimi. BlĂĹľilo se jaro, tma venku byla zvoucĂ a mnÄ› se zdálo, Ĺľe znovu cĂtĂm ten prostor. Ne, nadÄ›je ještÄ› nenĂ ztracená. Dá se zaÄŤĂt znovu. PrvnĂ den svobody! Nastoupit do vlaku, bavit se bez dozoru s náhodnĂ˝mi lidmi, rozdávat jim cigarety a kupovat pivo. SvÄ›t ještÄ› pořád funguje bez vÄ›zeĹskĂ©ho řádu. „MÄ›li mÄ›, svinÄ›, pustit uĹľ ráno, ale nechali mÄ› ještÄ› ÄŤekat na nÄ›jakej papĂr, a tak mi ujel vlak, takĹľe jsem se dostal sem, na hlavnĂ trasu, aĹľ v noci. NechtÄ›li, kurvy, abych se dĂval z okna! Takhle dojedu do Ostravy ráno, hned se musĂm hlásit a tĹ™i roky se tam odtud nesmĂm hnout. VÄ›dÄ›li, Ĺľe jezdĂm na ÄŤundr, vÄ›dÄ›li, Ĺľe chci vidÄ›t les! Kurva! Ale jednu noc to ještÄ› vydrĹľĂm!”
„MyslĂš, Ĺľe to udÄ›lali schválnÄ›?”
„Je vidÄ›t, Ĺľes nikdy nebyl v base. Ti myslej jen na to, jak tÄ› nasrat! Myslej na to ve dne v noci a za šest let pĹ™esnÄ› vymáknou, na co seš citlivej. Já se za poslednĂ pĹŻlrok nauÄŤil nazpaměť všechny odjezdy vlakĹŻ na mĂ˝ trase, vÄ›dÄ›l jsem pĹ™esnÄ›, kolik mám kde ÄŤasu a co mĹŻĹľu vidÄ›t. Tu trasu jsem, vole, projel v duchu aspoĹ tisĂckrát. Já si i zjistil, v kolik dneska zapadne slunko. A vÄŤera veÄŤer si mÄ› pĹ™edvolal náčelnĂk, aby mi oznámil, Ĺľe se ráno musĂm okamĹľitÄ› po pĹ™Ăjezdu hlásit, Ĺľe posĂlajĂ hlášku, ve kterĂ˝m vlaku budu sedÄ›t. Já myslel, Ĺľe se blbec seknul, ale on to, vole, mÄ›l spoÄŤĂtanĂ˝. To bych rád vÄ›dÄ›l, jak dlouho on na to myslel, hajzl!”
„MyslĂš, Ĺľe jsou fakt takovĂ?”
„To ti mĹŻĹľu pĹ™Ăsahat! Já ho znám za tÄ›ch šest let lĂp neĹľ svĂ˝ho fotra. Ale s tĂm uĹľ je šmytec. Zejtra si koupĂm tu tvou knĂĹľku. UĹľ mÄ› nevoserou. TeÄŹ budu ÄŤĂst, co já chci!”
„Za cos seděl?”
„Za vraždu.”
DĂval jsem se na tvrdĂ© ruce, drsnĂ˝ obliÄŤej, pološĂlenĂ© oÄŤi… Pocit prostoru a krásy krajiny za oknem jednĂm rázem zmizel a udÄ›lalo se mi tÄ›sno v tom špatnÄ› osvÄ›tlenĂ©m kupĂ©. Podlaha byla špinavá a sem tam se po nĂ kutálely prázdnĂ© kelĂmky od piva. Ĺ pĂna, stĂsnÄ›nost, nikde ÄŤlovÄ›k, noc a naproti mnÄ› vrah. Vstal jsem a chtÄ›l jĂt na chodbiÄŤku, ale on mÄ› chytil za ruku.
„Ale to nebyla skuteÄŤná vraĹľda, jen zabitĂ! SedÄ›l jsem opilej v hospodÄ› s takovou svinĂ u stolu. Moc jsem si jĂ nevšĂmal, zato ona se ke mnÄ› mÄ›la. Byli jsme tam celá parta. Pak tam vtrh nÄ›jakej pitomec a zaÄŤal na mÄ› Ĺ™vát, Ĺľe se mu tahám se starou a aĹĄ jdu ven. To se mnÄ› zrovna nechtÄ›lo. A von na mÄ› vyjel, Ĺľe jestli mám v kalhotech, Ĺľe mnÄ› ukáže, kde se mĹŻĹľu pĹ™evlĂknout. Ta buchta se k nÄ›mu vrhla s brekem a ona s nĂ mrsknul o zem jak s pytlem brambor. A to uĹľ mnÄ› nemusel domlouvat. Vyšli jsme pĹ™ed hospodu, já jsem mu ji máznul a on leh. Byl jsem nacamranej jak štÄ›nÄ›. No a pak nÄ›kdo vlĂt do hospody, ne, Ĺľe jsou venku fĂzlovĂ© a Ĺľe je tam nÄ›kdo mrtvej. MnÄ› to došlo a chtÄ›l jsem, blbec, ještÄ› vzĂt roha pĹ™es kuchyĹ. Tak mnÄ› pĹ™idali pokus o ĂştÄ›k a neposkytnutĂ pomoci v ohroĹľenĂ Ĺľivota. Von ten pazneht vletÄ›l kebulĂ na šutr a rozÄŤĂs si lebku. A to všechno jen kvĹŻli tĂ˝ dezabĹŻĹ™e.”
MlÄŤel jsem a jemu se objevil na tváři vĂ˝raz jakĂ©hosi studu. Ĺ est let si nesl svĹŻj pĹ™ĂbÄ›h po vyšetĹ™ovánĂch a vÄ›znicĂch jako neĹľivou vÄ›c, která náleĹľela jen jemu a pro kterou sedÄ›l. TeÄŹ ji vynesl na svobodu. Od tohoto momentu náležà pĹ™ĂbÄ›h i mnÄ›. A moĹľná mu teprve v tĂ©to chvĂli došlo, co se vlastnÄ› stalo. Jak nezbytnÄ› potĹ™ebujeme, aby byly naše pĹ™ĂbÄ›hy slyšeny, abychom zaÄŤali rozumÄ›t sobÄ› samĂ˝m.
„Já asi nemusel bejt tÄ›ch celejch šest let v dĂĹ™e. ÄŚasem si mĹŻĹľeš požádat o pĹ™eĹ™azenĂ. Já byl v trojce. To je to nejhoršà a napĹ™ed se musĂš dostat do dvojky a pak máš nÄ›jakou šanci. Ale to se musĂš prokázat vzornĂ˝m chovánĂm a takovĂ˝ hovado nejsem. SamozĹ™ejmÄ›, Ĺľe jsem si požádal, ale náčelnĂk se mnÄ› vysmál. Ĺ˝e kdyĹľ nejsem politicky angaĹľovanej a nechci spolupracovat s vychovateli, tak Ĺľe si mĹŻĹľu všechny chutÄ› na pĹ™eĹ™azenĂ nechat zajĂt. My museli, ty vole, Ĺ™Ăkat fĂzlĹŻm ‚soudruhu vychovateliâ€! Jak v mateĹ™skĂ˝ školce! Oni nás mÄ›li pĹ™evychovat! Oni!”
„Co to u vás znamenalo, bejt politicky angažovanej?”
„Ty vole, to znamená stát se ÄŤurákem s rudou hvÄ›zdou na prdeli! DÄ›lat politickĂ˝ nástÄ›nky, vystĹ™ihovat ÄŤlánky o Rusku a o ĂşspěšĂch socialismu, pořádat besedy, podĂlet se na zlepšovánĂ káznÄ› a disciplĂny, ĹľĂt podle socialistickĂ© morálky. SoudruĹľskĂ© vztahy a samospráva. A samospráva bylo to nejhoršĂ! Sami si všechno organizovat. BudĂÄŤka, stlanĂ, Ăşklid, Ĺľrádlo, práci. KaĹľdej mÄ›l nÄ›jakou funkci a kdyĹľ to nešlo jako na drátkách, dostal po drĹľce. A tos mÄ›l vidÄ›t, jak se všichni snaĹľili, jak si rádi bouchli do druhĂ˝ho, jenom aby sami nedostali po tlamÄ›. To bys vidÄ›l - socialistická pĹ™evĂ˝chova! O tom tady nemáte ani šajnu. Ĺ est let mezi lidma, kteřà jenom nenávidĂ a majĂ strach, a poldovĂ© dávaj jenom pozor, aby to tak zĹŻstalo.”
„Oni nosej normálnà uniformy?”
„Jako na ulici. TeÄŹ jsem vidÄ›l jednoho na nádražà a mÄ›ls vidÄ›t, jak to se mnou zacviÄŤilo. Toho se uĹľ nezbavĂš.”
„To si ale vĹŻbec neumĂm pĹ™edstavit.”
„A kaĹľdej den po práci pochodovat! KdyĹľ jsme mÄ›li štÄ›stĂ, tak jenom dvÄ› hodiny. V sobotu a v nedÄ›li ÄŤtyĹ™i. AĹľ ĂşplnÄ› zblbneš. To uĹľ pak fakt nevĂš, kde seš, a jak to nÄ›kdo zvorá a otoÄŤĂ se vlevobok mĂsto na druhou stranu, pochodujou všichni ještÄ› hodinu. KolektivnĂ odpovÄ›dnost, vole. A na cimĹ™e ti dá nasranej kolektiv nakládaÄŤku, protoĹľe’s to zvoral. A jednou to zvoral takovej houĹľviÄŤka, ten tam byl, Ĺľe byl na holÄŤiÄŤky, a ten se strachy tak pomátl, Ĺľe to pak uĹľ jenom voral, a my pochodovali po buziplacu aĹľ do pĹŻlnoci. No a ráno tam byla záchranka a mÄ›li co dÄ›lat, aby ho z toho dostali. Vole, všechny Ĺľebra v hajzlu. Ĺval jak dobytek, ale ani tentokrát se ti ,vychovatelé†do toho nemontovali. To patřà k tĂ˝ jejich pĹ™evĂ˝chovÄ›, Ĺľe se nauÄŤĂme si sami dávat pĹ™es cifernĂk. A jindy zase’s mÄ›l vidÄ›t ten humbuk, kdyĹľ po veÄŤerce pĂpla myš. Meruny! Ale já se z kaĹľdĂ˝ funkce vykroutil. Dvakrát jsem mÄ›l kvĹŻli tomu tejden samotky a párkrát nářez, ale nedostali mÄ›. MnÄ› nemĹŻĹľe nikdo plivnout do ksichtu! VĹľdycky jsem se drĹľel vzadu a stranou. Ty vole, šest let!”
„To bych asi nevydržel.”
„Taky jsem si na začátku myslel, ale tam teprv zjistĂš, co seš zaÄŤ. Tam teprv vidĂš, kdo má charakter a kdo je svinÄ›. A jakĂ˝ lidi umÄ›j bejt svinÄ›! Taky jsem tam nÄ›kolika parchantĹŻm pĹ™erazil nos. Tam ztvrdneš. Jenom to se musĂš, vole, rvát sám za sebe. Jenom sám za sebe, jinak to mĹŻĹľeš rovnou zabalit. Jak se nÄ›koho zastaneš, seš v prdeli. Za pár dnĂ tÄ› jich pár podržà a ten idiot, co ses ho zastal, ti potrhá voboÄŤĂ a to ti garantuju, Ĺľe to udÄ›lá! Má strach! Strach! A to je záhul. Jenom sám pro sebe, jako zvĂĹ™e, jenom sledovat, co je dĹŻleĹľitĂ˝ pro tebe samotnĂ˝ho, i kdyby tahali stĹ™eva z tvĂ˝ho bráchy. A to se jim podaĹ™ilo. Sobce ze mne udÄ›lali, ale svini ne.”
„A cos to, prosĂm tÄ›, vyprávÄ›l o tÄ›ch knĂĹľkách?”
„Ty vole, knĂĹľky! Ty mnÄ› zachránily Ĺľivot a to neĹ™Ăkám jen tak z prdele. To je fakt. ĹĂkali mnÄ› Mnich. VĹľdycky stranou, vĹľdycky s knĂĹľkou v ruce. Ale kdyĹľ neÄŤteš, tak s nima musĂš mluvit, hrát karty, drbat, pomlouvat, a uĹľ se vezeš. UĹľ seš jak oni. S knĂĹľkou mĹŻĹľe bejt aspoĹ chvĂli sám, chvĂli trochu normálnÄ› myslet, i kdyĹľ si ani to neumĂš pĹ™edstavit, co to znamená. I tady tÄ› maj v hrsti. Tejdně’s moh dostat nanejvýš tĹ™i knĂĹľky. Hezky v modrĂ˝m obale, abys nevÄ›dÄ›l, co jsou zaÄŤ. A kdyĹľ mÄ›l sluĹľbu nÄ›jakej hajzl, tak ty tvoje tĹ™i knĂĹľky vzal, odnesl je dozadu a zase se s nima vrátil zpÄ›t a tys nemoh ani ceknout. A to se pak chechtali jak pominutĂ˝. PĹŻjÄŤovalo se na kusy, tĹ™i kusy jsi dal, tĹ™i jsi zase dostal. Takhle jsem mÄ›l jednou tĹ™i mÄ›sĂce ty samĂ˝ tĹ™i knĂĹľky a to uĹľ mi bylo na mašli. CelĂ˝ jsem to umÄ›l nazpaměť. MnÄ› se pak o tom i zdálo. Dovedeš si pĹ™edstavit, Ĺľe usneš a pak celou noc ÄŤteš BabiÄŤku? V base?”
„No to nedovedu.” A i kdyĹľ jsem se kĹ™eÄŤovitÄ› snaĹľil tvářit se vážnÄ›, zaÄŤaly mi cukat koutky. On se zarazil a podĂval se na mne pozornÄ›ji.
„PromiĹ, já to tak nemyslĂm, fakt, jenom ta pĹ™edstava je nÄ›jak srandovnĂ, ale fakt, já fakt chápu, Ĺľe je to hroznĂ˝.” On si zapálil a chvĂli se dĂval nervĂłznÄ› a skoro plaÄŤtivÄ› do ÄŤernĂ© tmy za oknem. MnÄ› bylo studem na propadnutĂ. Znovu se otoÄŤil ke mnÄ›, na chvĂli s pĹ™ekvapivÄ› stĹ™ĂzlivĂ˝m ĂşsmÄ›vem, a vydechl.
„Já si myslĂm, Ĺľe se tomu budu moct taky jednou smát. UrÄŤitÄ›! VlastnÄ› uĹľ se mi to zdá teÄŹ směšný…” ĂşsmÄ›v zase zmizel a on se otoÄŤil a dĂval se do tmy. Pak se zase obrátil ke mnÄ›, zase s tĂm jakoby nemravnĂ˝m, jakoby opileckĂ˝m vĂ˝razem.
„Ty vole, svoboda. Po šesti letech.”
„Já jsem tÄ› pĹ™erušil, promiĹ, ale mÄ› opravdu moc zajĂmá, co vyprávĂš. MyslĂš, Ĺľe bys mÄ›l chuĹĄ pokraÄŤovat?”
„O tÄ›ch knĂĹľkách?”
„Třeba.”
„VĂš, vono je to vlastnÄ› jenom pĂÄŤovina. Oni tam mÄ›li uĹľ nejmĂĹ dvacet let jednu a tu samou hromadu knih, do kterĂ© fĂzl vĹľdycky šáh, takĹľe jsi mÄ›l stejnÄ› po nÄ›jakĂ˝m ÄŤase všechny knĂĹľky pĹ™eÄŤtenĂ˝. NaštÄ›stĂ se kaĹľdĂ˝ho pĹŻl roku našel nÄ›jakej pablb, kterej si chtÄ›l šplhnout a dal si socialistickej závazek, Ĺľe zabalĂ knihy znovu. TĂm se hromada pĹ™eházela a knĂĹľky šly pak v jinĂ˝m poĹ™adĂ. VidĂš, dnes je stĹ™eda. Já jsem vĹľdycky uĹľ od stĹ™edy myslel na to, jakĂ˝ z tÄ›ch knĂĹľek v pátek dostanu.”
„Stejně mi to všechno znà jak z fantastickýho filmu.”
„Ta basa?”
„No to všechno. Děsný je to.”
„Ale fantastickĂ˝ filmy jsou proti tomu hovno, protoĹľe ti, co je vymejšlej, nebyli nikdy zavĹ™enĂ˝. To by teprv našli tĂ©mata. To bych mohl rovnou diktovat do kamery. To si tady neumĂte vĹŻbec pĹ™edstavit! Osm hodin stojĂš v práci ve vodÄ›, museli jsme brousit karoserie škodovek, pak tÄ› ještÄ› mokrĂ˝ho dovezou zpÄ›t a pochoduješ. Pochoduješ, aĹľ zmagořÚ, Ĺľe vole zapomeneš, jak se jmenuje tvoje máma, a pak je pár hodin volno a to uĹľ seš jenom mezi tÄ›ma svinÄ›ma. A za ty lĂ©ta uĹľ vidĂš kaĹľdĂ˝mu do Ĺľaludku, znáš všechny ty jejich pĹ™Ăhody, kde kdo pĹ™efik jakou kĹ™ehuli, jak to má jeho stará nejradÄ›ji a kolik má na prdeli chlupĹŻ a pořád ty samĂ˝ jĂdla, ty samĂ˝ drĹľky, ty samĂ˝ kecy. Ale to nenĂ tak náhodou. To maj ty svinÄ› moc dobĹ™e promyšlenĂ˝. Voni z tebe musej udÄ›lat mašinku, co bonzuje, Ĺľere, sere, maká a dÄ›lá nástÄ›nky. A to bys vidÄ›l ty vrahy, kteřà by jinak neváhali oprcat mrtvou matku, jak kaĹľdou nedÄ›li zdobili RudĂ˝ koutek a pĹ™edÄŤĂtali chvalozpÄ›vy na Rusko a proklĂnali Ameriku. Jak srali strachy a blili ze sebe komunistickĂ˝ Ĺľvásty. To byste se tady moc divili. Vy vĹŻbec nevĂte, co to je, bejt na svobodÄ›.”
„To máš úplně pravdu. Tady tě nemůže nikdo do ničeho honit, když ty sám nechceš.”
„PĹ™esnÄ›! A to mi taky došlo, jakej jsem byl taky já pĹ™edtĂm vĹŻl. To já vÄ›dÄ›l kulovku, co to je bejt svobodnej. AĹľ tam. Ale tam uĹľ mÄ› nedostanou, to si nechám radši urazit hlavu. Ten pĂÄŤa náčelnĂk se mnÄ› ještÄ› vÄŤera posmĂval, Ĺľe se tam stejnÄ› vrátĂm, Ĺľe se všichni vracej. Ani bohovi! Zejtra si koupĂm tu tvou knĂĹľku a ty vole, já jim Ĺ™eknu, jestli by mi ji nemohli zabalit do modrĂ˝ho papĂru. Ĺ˝e umĂm, vole, ÄŤĂst, jenom kdyĹľ je to v modrĂ˝m!” a strašlivÄ› se rozĹ™ehtal a na ex vypil to jedno zvÄ›tralĂ˝ pivo, krknul a sáhnul ještÄ› po cigaretÄ›.
„DovolĂš?”
„No ber si, kolik chceš. Já mám ještě zásobu.”
„DĂk. To si fakt nedovedeš pĹ™edstavit, co to je, bejt na svobodÄ›. Kdo nebyl v base, zná svobodu z ponorky a nebo z rychlĂku,” zachechtal se a ukázal na neprĹŻstĹ™elnou tmu za oknem.
„Tebe zavřeli v osumašedesátým.”
„ČtyĹ™i mÄ›sĂce pĹ™ed tĂm, co nás pĹ™epadli Rusáci. Ty vole, za DubÄŤeka!” a zase se rozchechtal.
„Ale to byl pĹ™ece jen rozdĂl.”
„Možná jinde a pro jiný lidi. V Ostravě to ale bylo to samý. A když pak přijdeš do trojky, jsou tam obuchy za všech režimů stejně tvrdý. Akorát, že se tenkrát tak nesrali s bolševismem a dobrý chovánà neznamenalo politiku.”
„Ale to ti dali stejně paletu.”
„ĹĂkám ti, Ostrava. V Praze bych dostal polovic, nebo moĹľná podmĂnku. Bylo jasnĂ˝, Ĺľe jsem to nechtÄ›l a Ĺľe mÄ› vyprovokoval a Ĺľe to byla smĹŻla, Ĺľe zrovna ty paka kopali chodnĂk. Ale v OstravÄ› bylo vĹľdycky zdravĂ˝ jádro.”
„To jsi ale ve vězenà zažil prvnà týden okupace.”
„To bych řek, vole. To by měl někdo napsat! To by pak teprv lidi čuměli!”
„A jak to bylo?”
„Ale to by stejně nikdo nevěřil, jak se lidi uměj měnit.”
„No, to mnÄ› nemusĂš Ĺ™Ăkat.”
„Tady venku je to jiný. To si nikdo nedovede představit.”
„Jasně, ale tehdá to hnulo úplně s každým. Celá ta věc je dneska neuvěřitelná.”
„Ale to se nedá vĹŻbec srovnávat, kdyĹľ seš v base. To prostÄ› nikdo nepochopĂ. To jsme uĹľ spali a asi ve tĹ™i ráno poplach. FĂzlovĂ© lĂtali po chodbách jak pominutĂ˝ a Ĺľe všichni vstávat a okamĹľitÄ› nástup. Nikdo nechápal, vole, co se dÄ›je. Sem myslel, Ĺľe nÄ›kdo plách a Ĺľe bude teÄŹ buzerovánĂ a šacovánĂ a prohlĂdky a vyšetĹ™ovánĂ. Pustili sirĂ©ny jak za náletu, všechny reflektory na buziplac a vole, pĂÄŤa náčelnĂk si vylez na dĹľĂp a s mikrofonem v ruce k nám mÄ›l proslov. Ĺ˝e nás v noci pĹ™epadli Rusáci a Ĺľe se musĂme bránit, Ĺľe jde o vlast a Ĺľe zaÄŤĂná válka a Ĺľe vole stojĂme proti pĹ™esile, ale na kaĹľdĂ˝m z nás záleĹľĂ, Ĺľe ve válce je potĹ™eba organizace a disciplĂna a Ĺľe tÄ›m asiatĹŻm ukážeme a Ĺľe nás nedostanou, Ĺľe ÄŚeskoslovensko zĹŻstane svobodnĂ˝ a Ĺľe je v tĂ˝hle chvĂli nutnĂ˝ nebát se umĹ™Ăt za vlast, a takovĂ˝ pĂÄŤoviny. Ty vole, dnes se tomu chechtám, ale tehdá to bylo jinĂ˝. My zaÄŤali Ĺ™vát a Ĺľe se jde do toho a Ĺľe RusákĹŻm ukážem. Chápeš to, vole?”
„Já byl tehdá taky odhodlanej bojovat, i kdyĹľ jsem se pĹ™edtĂm vyhnul vojnÄ›.”
„To já byl na vojnÄ›, ale to si nedovedeš pĹ™edstavit tu blbost. Ve vÄ›zenĂ bránit vlast! Taková pĂÄŤovina!”
„Tehdá to vypadalo jinak.”
„PrávÄ›. On Ĺ™Ăkal, Ĺľe teÄŹ všichni spadáme pod ministerstvo obrany, Ĺľe jsme od tohodle momentu všichni vojáci a Ĺľe kdyĹľ dojde na vÄ›c, Ĺľe nám okamĹľitÄ› rozdaj zbranÄ›. Ĺ˝e musĂme nahlásit, u ÄŤeho jsme byli na vojnÄ›, Ĺľe se musĂme zorganizovat do oddĂlĹŻ, Ĺľe se vÄ›zenĂ musĂ opevnit, Ĺľe se musĂme pĹ™ipravit na obranu. A Ĺľe se od tĂ©to chvĂle nezamykajĂ cely. A aĹĄ si uvÄ›domĂme, Ĺľe jde o existenci zemÄ› a národa a Ĺľe my taky patĹ™Ăme k národu a Ĺľe bojovat proti nepĹ™Ăteli, kterĂ˝ pĹ™epadl zem, je svatá povinnost. Nakonec jsme zazpĂvali ÄŤeskou, ty vole, i slovenskou hymnu a tos mÄ›l vidÄ›t, jak ty kriminálnĂci a vrazi a ty nejvÄ›tšà hovada pod sluncem, jak všichni breÄŤeli a urÄŤitÄ› zpĂvali hymnu poprvĂ© v ĹľivotÄ›. Pak pustili do tlampaÄŤĹŻ na chodbách ÄŤeskĂ˝ rádio a šlo se na vÄ›c. ZaÄŤli jsme plnit pytle pĂskem a opevĹovat se, a vole, do rána to byla pevnost s pÄ›ti sty lidma, kteřà chtÄ›li umĹ™Ăt pĹ™i obranÄ› svĂ˝ho vlastnĂho vÄ›zenĂ. Kurva, věřil bys tomu? Já byl, vole, ochotnej aĹľ do konce bránit to peklo, ve kterĂ˝m jsem pak šest let sedÄ›l. Dva tisĂce sto deset dnĂ! A já to chtÄ›l bránit! To mnÄ› nikdo nebude věřit, aĹľ takovou blbost budu klukĹŻm vyprávÄ›t.”
„To ti budou věřit. Všichni jsme na tom byli stejně, i když to teď vypadá tak absurdně.”
„AbsurdnĂ! To je to slovo! A oni hned otevĹ™eli bránu a sundali z hlĂdkovejch věžà kulomety a udÄ›lali v oknech kulometnĂ˝ hnĂzda, pĂÄŤa náčelnĂk nás přátelsky poplácával po hrbu a dvÄ› ÄŤety šly ven na prĹŻzkum. A pĹ™edstav si - nikdo nevzal ÄŤouda! KaĹľdej věřil jak idiot! KaĹľdej věřil jak idiot, Ĺľe na tom, jestli tu zavšivenou dĂru pĹ™ed Rusákama ubránĂ, závisĂ existence celĂ˝ zemÄ›koule i s MlĂÄŤnou dráhou. Poslouchali jsme, vole, rádio, poÄŤmárali všechny zdi DubÄŤekem a Svobodou a nÄ›jakej mamlas napsal na bránu NO PASARAN, jako ve Ĺ panÄ›lsku, a tak jsme ÄŤekali na Rusy. Ale ti se vĹŻbec neukázali. Po pár dnech zaÄŤala morálka polevovat, zjistili jsme, kde se dajĂ sehnat noviny z Prahy a kde se dá sehnat chlast, a to uĹľ byl spĂš mejdan, ale stejnÄ›, kdyby na to pĹ™išlo, tak si dal kaĹľdej vystĹ™elit mozek. Pro svobodu! Ve vÄ›zenĂ! AbsurdnĂ! A kdyĹľ uĹľ ten ocas Svoboda, ty vole, šéf armády, letÄ›l ÄŤarovat do Moskvy, to uĹľ jsem zaÄŤal nÄ›co vÄ›tĹ™it. Já tÄ›m svinĂm nevěřil ani tehdá. Všem jde stejnÄ› jen o koryto. A to uĹľ jsem tušil, Ĺľe je to všechno jen blbej blaf, ale znáš to, stejnÄ› nemáš ánunk, oÄŤ kráčĂ. Pak si pĹ™iletÄ›li zpátky, DubÄŤek si zaplakal do rádia a Svoboda Ĺ™ek, Ĺľe se musĂ zachovat pořádek, Ĺľe musĂme myslet realisticky a nepodlĂ©hat emocĂm. A to jsi nezaĹľil, co nastalo. Polovina kriminálnĂkĹŻ breÄŤela, jako by jim urvali kokoty, a druhá pĹŻlka zaÄŤala dÄ›lat z vÄ›zenĂ kĹŻlniÄŤku na dĹ™ĂvĂ. Ale ti zkurvysyni zavĹ™eli bránu a pustili psy a z celĂ˝ho vlastenectvĂ zbyla jen dvoudennĂ bitva s bachaĹ™ema a s vojákama, kterĂ˝ povolali a nabulĂkovali jim, Ĺľe se jedná o povstánĂ tÄ›ch nejtěžšĂch zloÄŤincĹŻ. A ty vole, ti slavnĂ ÄŤeštĂ vojáci, mĂsto aby se dali do RusákĹŻ, tak nás mydlili dva dny po hĹ™betÄ›. Ale dobĹ™e nám tak. ChtĂt bránit vÄ›zenĂ je tak nehorázná kravina, Ĺľe ti za to nÄ›kdo musĂ dát po hubÄ›, abys zase pĹ™išel k sobÄ›.”
„O tom jsem nikdy neslyšel.”
„ĹĂkám, všichni byste padli na drĹľku, kdybyste vidÄ›li, co se tam dÄ›lo. To si nikdo nedovede pĹ™edstavit!”
„A jak to dopadlo?”
„Jak?! Ty kurvy se z toho vyvlĂkly a my museli vyĹľrat, co oni spĂskali. ZaÄŤlo vyšetĹ™ovánĂ a hledánĂ pĹŻvodcĹŻ vĂ˝trĹľnostĂ a vzpoury, jak tomu tehdá Ĺ™Ăkali. A vĂš, kdo to vyšetĹ™ovánĂ vedl?”
„NevĂm.”
„To bys ani neuhod. PĂÄŤa náčelnĂk, ten ÄŤurák, co mÄ›l ten vlasteneckej projev, ten, co to všecko zorganizoval! Tos nevidÄ›l tu šaškárnu, kdyĹľ kaĹľdej z nás musel pĹ™ed komisi, a teÄŹ mluv, jak to bylo, kdyĹľ ten kĹ™ivák tam sedĂ a vede vĂ˝slech. Co máš, vole, najednou Ĺ™Ăct? ,Co nám mĹŻĹľete Ĺ™Ăct o povstánĂ a jeho pĹŻvodcĂch,†ptá se tÄ› ten, kterej to má celĂ˝ na svÄ›domĂ. A kdyĹľ nÄ›jakej inteligent zaÄŤal vyprávÄ›t, jak to bylo, a Ĺľe se takovĂ ĹĄulpasovĂ© našli, zmizeli okamĹľitÄ› na dva tejdny do dĂry a tam uĹľ jim pÄ›stnĂ vyšĂvaÄŤkou opravili paměť. A to uĹľ i to nejvÄ›tšà kopyto pochopilo, oÄŤ jde.”
„A cos řekl ty?”
„Já to pochopil okamĹľitÄ›. TakovĂ˝ dĹ™evo zas nejsem. To já cejtĂm rovnou v kostech, odkud vane. Já jim povÄ›sil na nos, Ĺľe mÄ› nÄ›jakĂ˝ maskovanĂ˝ teroristi zavĹ™eli do cely, protoĹľe jsem se nechtÄ›l toho povstánà účastnit. A Ĺľe jsem se nemohl celou dobu z tĂ˝ cely hnout. Tos nevidÄ›l ty jejich drĹľky! A Ĺľe jsem se o RusácĂch dozvÄ›dÄ›l, teprve kdyĹľ nás ÄŤeská armáda osvobodila od teroru tÄ›ch maskovanejch zloÄŤincĹŻ, kterĂ˝ jsem samozĹ™ejmÄ› nepoznal, a to Ĺľe je všechno, co vĂm, a to jsem podepsal. Tak se zaÄŤalo pátrat po maskovanejch teroristech. Pár mÄ›sĂcĹŻ ohnivÄ› vyšetĹ™ovali, ale samozĹ™ejmÄ› nikoho nenašli. Ten by musel totiĹľ pĹ™ed soud a všechno by se provalilo. TakĹľe celĂ˝ vyšetĹ™ovánĂ uzavĹ™eli raportem, kterej nám zase pĹ™eÄŤetli na buziplacu, tentokrát vole bez reflektorĹŻ a bez sirĂ©n. Ĺ˝e se sice nepodaĹ™ilo vypátrat skuteÄŤnĂ© vinĂky, ale Ĺľe z preventivnĂch dĹŻvodĹŻ bude část vÄ›zĹĹŻ pĹ™eloĹľena do jinĂ˝ vÄ›znice a Ĺľe bude zlepšenĂ˝ bezpeÄŤnostnĂ zaĹ™ĂzenĂ. A bylo to. Všichni to vidÄ›li a nikdo ani necek. To je, vole, kriminál, chápeš?”
„Tady venku to probÄ›hlo podobnÄ›. Ve všech zamÄ›stnánĂch byly provÄ›rky a vyšetĹ™ovalo se, kdo je za ty vĂ˝trĹľnosti odpovÄ›dnej a taky kaĹľdej, kdo si chtÄ›l udrĹľet mĂsto, Ĺ™Ăkal nÄ›co ĂşplnÄ› jinĂ˝ho, neĹľ co ve skuteÄŤnosti vidÄ›l. A tomu zaÄŤali Ĺ™Ăkat normalizace.”
„A jak si myslĂš, Ĺľe tomu pĂÄŤa náčelnĂk Ĺ™Ăkal? Taky normalizace.”
„PodivnĂ˝, nĂ©? Teprve kdyĹľ všechno ĂşplnÄ› otoÄŤĂš, kdyĹľ obrátĂš skuteÄŤnost vzhĹŻru nohama, teprve tehdy se jim to zaÄŤne zdát normálnĂ, znormalizovanĂ˝.”
„PĹ™esnÄ›. KdyĹľ na to povstánĂ nÄ›kdy padla Ĺ™eč…, ty vole, já uĹľ tomu taky Ĺ™Ăkám povstánĂ. Ale ty vĂš, jak to myslĂm - ta vÄ›c, ta obrana, to vlastenÄŤenĂ, kurva, no ta pĂÄŤovina tenkrát, to opevĹovánĂ svĂ˝ vlastnĂ basy, tak kdyĹľ na to nÄ›kdy padla Ĺ™eÄŤ, kaĹľdej o tom mluvil jako o povstánĂ, jako Ĺľe to byla všechno blbost, Ĺľe tak se dajĂ vÄ›ci jenom zvorat, Ĺľe takovĂ˝ akce nemajà žádnou cenu, a ty si mĹŻĹľeš akorát myslet, Ĺľe mluvĂš a pomatencema. Promluvit si o tom, jak to skuteÄŤnÄ› bylo, to prostÄ› nejde. A to je kriminál. Kriminál je přÚerná vÄ›c! To tÄ› ĂşplnÄ› voddÄ›lá!”
„Ale tady venku to bylo to samý.”
„To nenĂ pravda! To bys napĹ™ed musel zaĹľĂt kriminál a pak bys teprv pochopil. Ale teÄŹ uĹľ je to pryÄŤ. Dnes jsem z toho pekla vedenĂ˝ho šĂlencema a debilama venku. To si nedovedeš pĹ™edstavit. Ĺ est let pořád ty samĂ˝ knĂĹľky, ty samĂ˝ drĹľky, ty samĂ˝ kecy a podrazy, jenom podrazy a všude podrazy a ty musĂš ÄŤekat. To by ani šutr nevydrĹľel, takhle ÄŤekat. Jediná moĹľnost je ÄŤĂst, ty vole, ÄŤĂst jak idiot a pořád dokola. To je jediná cesta. A knĂĹľky mÄ› zachránily, bez kecánĂ, jinak uĹľ bych se zcvok a nebo stal tou samou kurvou jako ostatnĂ tam. A teÄŹ teprve zaÄŤnu ÄŤĂst, a jenom to, co budu chtĂt, skuteÄŤnĂ˝ básnÄ› a skuteÄŤnĂ˝ romány. A cestopisy. UĹľ žádnou modrou hromadu! A to je svoboda. SkuteÄŤná svoboda! Vytáhneš z knihovny, vole, knĂĹľku, kterou neznáš! Svoboda, vole! JeštÄ› cigárko, jo?”
DĂval jsem se, jak si zapaluje, jak tahá laÄŤnÄ› kouĹ™, jak mu zářà oÄŤi. Chci se taky stát jednĂm z tÄ›ch, kteřà si nechtÄ›jĂ pamatovat, co vidÄ›li na vlastnĂ oÄŤi? Chci taky zaÄŤĂt nazĂ˝vat vÄ›ci jinĂ˝mi jmĂ©ny a zaĹ™Ădit si pohodlnÄ›jšà život, kde uĹľ ale nikdy nepoznám, co je bĂlĂ© a co je ÄŤernĂ©? On vypil uĹľ i to druhĂ© zvÄ›tralĂ© pivo, tvářil se vĂtÄ›znÄ› a šťastnÄ› a vlastnÄ› směšnÄ› a trapnÄ›. JakĂ© zoufalstvĂ ÄŤeká toho ÄŤlovÄ›ka tady na svobodÄ›? Stal se hrdinou, pĹ™eĹľil peklo tak, aby se mohl rovnĂ˝ vrátit k tÄ›m svĂ˝m, k tÄ›m na svobodÄ›. Ale kde ti jsou? NenĂ návratu. HrdinstvĂ je sebevyvrĹľenĂ. Jak se to všechno podobá tĂ© emigraci na Západ…
Vlak zaÄŤal brzdit a já s hrĹŻzou zjistil, Ĺľe jsem na mĂstÄ›. Popadl jsem kytaru, kabát a tašku a vylĂtl z vlaku, kterĂ˝ se okamĹľitÄ› rozjel dál. Vrah se ještÄ› nadšenÄ› vyklonil z okna a volal: „Nedat se! AĹĄ Ĺľije svoboda, kurva, aĹĄ Ĺľije Ĺľivot!…” a dál jsem nerozumÄ›l v hluku odjĂĹľdÄ›jĂcĂho vlaku. ZahlĂ©dl jsem uĹľ jen profil jeho vystĹ™ĂhanĂ© hlavy a vlak zmizel. Natáhl jsem si kabát a rozhlĂ©dl se. Nikde nikdo. Nádražà bylo opuštÄ›nĂ©, bylo pĹ™ed pĹŻl pátou. Vanul studenĂ˝ vĂtr. ChvĂli tu budu stát a pak pĹŻjdu pĹ™ed nádraĹľĂ. RozhlĂ©dl jsem se ještÄ› jednou a na druhĂ©m perĂłnÄ› se od ĹľeleznĂ©ho sloupu odloupla vlasatá postava. Hoch skoÄŤil do kolejištÄ› a vyhoupl se na mĹŻj perĂłn.
„Fajn, Ĺľes pĹ™ijel. Mám ti s něčĂm pĂchnout? Dej mi kytaru.”
„Jestli chceš, tak s taškou. Kytaru si nosĂm sám.”