Karel Srp má morální i odborné právo být členem Rady ÚSTR, myslí si komentátor Žantovský

Volební komise Senátu v úterý posoudí další návrh prezidenta Miloše Zemana na obsazení volného místa v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Na jaře Senát nezvolil na post po zesnulé Naděždě Kavalírové jím navrženou spisovatelku Lenku Procházkovou. Jako druhého kandidáta prezident Zeman navrhl Karla Srpa, někdejšího předsedu Jazzové sekce, předlistopadové platformy pro vydávání zakázané literatury a pořádání neoficiálních kulturních akcí.

Karel Srp ovšem nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti, člen Rady totiž v době od 25. února 1948 do 15. února 1990 nesměl být členem KSČ. Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Žantovského by to ale neměla být překážka.
„Členkou Rady dlouhá léta byla Petruška Šustrová, která byla členkou Hnutí revoluční mládeže, jež propagovalo radikálně levicové názory blízké maoismu. A ve Vědecké radě ÚSTR seděl historik Vilém Prečan, který byl od osmnácti let členem KSČ. A přesto by nikdo neřekl, že tam nemá co dělat, protože ho plně ospravedlnily jeho aktivity v zahraničí,“ podotýká.

Obět komunistů
Žantovský také připomíná materiál nedávno vydaný ÚSTR, který popisuje aktivity Jazzové sekce. Srp byl jako její dlouholetý předseda ze všech členů nejvíce šikanován a odsouzen k vůbec nejvyššímu trestu 16 měsíců nepodmíněně.
„Jazzová sekce znamenala strašně moc pro dvě generace mladých lidí, kterým otvírala obzory kulturně i politicky. Jestli někdo má morální a odborné právo být členem Rady, tak je to právě Srp,“ dodává Žantovský, který se kolem komunisty nakonec zakázané organizace sám pohyboval.

rozhlas.cz, Renata Kropáčková, 8. 8. 2017