Senát: Karel Srp se radním ÚSTR nestane

Bývalý dlouholetý šéf Jazzové sekce Karel Srp nenahradí v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů zesnulou Naděždu Kavalírovou. Volební komise Senátu ho označila za nevolitelného. Jako člen předlistopadové KSČ totiž nesplňuje jednu z podmínek zákona o ÚSTR.

Bývalý dlouholetý šéf Jazzové sekce Karel Srp nenahradí v Radě Ústavu pro studium totalitních režimů zesnulou Naděždu Kavalírovou. Volební komise Senátu ho označila za nevolitelného. Jako člen předlistopadové KSČ totiž nesplňuje jednu z podmínek zákona o ÚSTR. "Horní komora by tak o něm jako o kandidátovi vůbec hlasovat neměla," dodal šéf komise Luděk Jeništa (STAN). "Pokud by senátoři rozhodnutí komise nerespektovali, byla by jejich volba nezákonná," upozorňuje členka komise, senátorka Daniela Filipiová.
Sám Srp se podivoval nad tím, že o jeho jméně vůbec budou ve Valdštejnském paláci jednat. "Proč o rozhodnutí prezidenta republiky schůzují senátoři?" citoval z mailu, který Srp poslal, šéf volební komise Luděk Jeništa. "Já jsem o té dnešní schůzce vůbec nevěděl. Bylo to uděláno o mně a beze mě," napsal Srp Aktuálně.cz. Podle zákona o ÚSTR ale prezident republiky o jmenování radních nerozhoduje. Pouze navrhne kandidáta, o kterém poté hlasuje právě Senát.
"Pokud jsem byl členem KSČ, pak je důležité, v jakém období to bylo − během pražského jara, a jsem na to hrdý. V této době, kterou pokládáme za vrchol 2. poloviny 20. století, byl členem například i Petr Pithart. Potom jsem členem komunistické strany rozhodně nebyl," tvrdí Srp. Paragraf 19 zákona o ÚSTR ale jasně říká, že kandidát nesměl být v Komunistické straně Československa kdykoliv před únorem 1990.
Hrad rozhodnutí volební komise označil za "návrat totalitního kádrování". "Podle této optiky by neprošla velká většina disidentů, kdy řada z nich byla v 50. a 60. letech členy KSČ. Pan prezident navrhl Karla Srpa právě proto, že byl odvážný v době, kdy odvaha nebyla levná," řekl na dotaz Aktuálně.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. O tom, koho Zeman nominuje místo Srpa, prý budou jednat později.

Hospodářské noviny, Veronika Neprašová, 9. 8. 2017