Zeman se Srpem jen provokuje, říká historik. Spolupráce s StB je podle něj zřejmá

Historik Petr Blažek, jenž v březnu zasedne do Etické komise, se vyjádřil k nominaci Karla Srpa Milošem Zemanem. Tu nechce kontrasignovat premiér Bohuslav Sobotka, čímž rozdmýchal spor s hlavou státu. Podle Blažka však Zeman jen provokuje. Píše to server Aktuálně.cz.

Zeman Srpa jako bývalého disidenta navrhl do členství Etické komise. Proti se však postavili nejen ostatní členové, ale i premiér Sobotka. Důvodem je Srpova spolupráce s StB, kterou však rozsudek soudu nepotvrdil. Zeman si tak stojí za svým. „Důkazů o Srpově spolupráci s StB je tolik, že by nešly zfalšovat,“ míní však Blažek.

Zároveň se domnívá, že Zemanovo jmenování Srpa poskozuje dobré jméno Jazzové sekce, s níž je Srp spjat, a stejně tak to poškodí i Etickou komisi. Srp však také tvrdí, že s StB nespolupracoval.

„Existuje několik svazků, kde jsou uloženy mikrofišové kopie dokumentů, které psali jeho řídící příslušníci Státní bezpečnosti s odkazem na informace získané důvěrníkem či agentem s krycím jménem Hudebník. Je zde uvedeno registrační číslo svazku, který byl registrován ke Karlu Srpovi. Vlastnoruční zprávy Karla Srpa byly bohužel zničeny při uložení tohoto svazku do archivu,“ popsal Blažek. Podle jeho názoru by měl nyní archiv bezpečnostních složek na internetu zveřejnit všechny relevantní archivní dokumenty o spolupráci Karla Srpa s StB.

Blažek však nezpochybňuje ani Srpův přínos v Jazzové sekci. „Tato organizace sehrála v sedmdesátých a osmdesátých letech velmi významnou roli nejen v kulturní oblasti. Stala se nakonec také jedním ze symbolů boje za svobodu slova. Vydala velké množství různých publikací, uspořádala mnoho koncertů, festivalů, přednášek či výstav. Jejími členy byly tisíce převážně mladých lidí, pro které znamenala kromě jiného okno do svobodného kulturního světa,“ dodal ale se slovy, že to však onu spolupráci Srpa s StB nevylučuje. A to například z důvodu snahy o zachování organizace.

„Ale některé dochované dokumenty také svědčí o čistě osobních důvodech, které už s Jazzovou sekcí nemají nic či mnoho společného. Příběhy, kdy jeden člověk zastává během jednoho života různé role, a to dokonce i ve stejné době, nejsou nijak výjimečné. Karel Srp byl nejdříve několik let registrován jako důvěrník a následně jako agent StB. Teprve po několika letech byl zatčen a odsouzen k šestnácti měsícům odnětí svobody nepodmíněně,“ zmínil Blažek s tím, že považuje za absurdní, aby Srp byl členem Etické komise a posuzoval ostatní.

„Je to zbytečná provokace ze strany prezidenta, který sám již v minulosti při kandidatuře Karla Srpa do senátu čelil obdobné kritice. Také Karel Srp by měl mít podle mého názoru soudnost a nepoškozovat dobré jméno Jazzové sekce, jejíž zásluhy o nezávislou kulturu jsou touto kauzou poškozovány,“ zakončil rázně Blažek.

Parlamentní listy, vef, 29. 1. 2017