Konfederace politických vězňů děkuje Sobotkovi, že nejmenoval Srpa. Umíte rozlišit dobro a zlo, píše

Nejmenování Karla Srpa členem Etické komise podpořila i Konfederace politických vězňů. Navzdory návrhu Miloše Zemana se premiér Bohuslav Sobotka rozhodl nepotvrdit Srpovo jmenování, především kvůli podezření na Srpovu spolupráci s StB. Jeho rozhodnutí podpořila i Konfederace politických vězňů, jejíž prohlášení zveřejnil premiér na svém Twitteru. Mluvčí Hradu na to reagoval tweetem, že se konfederace hluboce mýlí.

Sobotka před týdnem odmítl Zemanovu nominaci potvrdit kvůli Srpovým stykům s komunistickou Státní bezpečností (StB). Srp se objevil v neoficiálních seznamech spolupracovníků StB, soud ale rozhodl, že tak byl evidován neoprávněně. Hrad označil odmítnutí kontrasignace za ubohé a Zeman uvedl, že na své nominaci trvá. Premiér dnes na Twitteru zveřejnil dopis podepsaný místopředsednictvem Konfederace politických vězňů. "Dovolte, abychom vyslovili poděkování za váš postoj k zamýšlenému jmenování pana Karla Srpa. Oceňujeme, že jste v této kauze dokázal jasně rozlišit hranici mezi dobrem a zlem," stojí mimo jiné v poděkování.

Ovčáček v reakci na zveřejnění dopisu uvedl, že se konfederace hluboce mýlí. "Pan premiér opravdu není schopen rozlišit hranici mezi dobrem a zlem, jak ukázal u K. Srpa," napsal na Twitteru. Etická komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu se skládá z devíti členů. Rozhoduje mimo jiné o odvoláních žadatelů o osvědčení aktivního účastníka třetího odboje, kterým nevyhovělo ministerstvo obrany. Loňskou novelou získala právo provádět přezkum a rozhodnout o obnově řízení o osvědčení.

aktualne.cz, ČTK, 1. 2. 2017