Srp se našel v Ovčáčkově vyjádření. Sobotka po něm "šlape".

Karel Srp stojí za tím, jak mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček komentoval úterní rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nejmenovat ho členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Ovčáček na Twitteru uvedl, že Srp v minulosti prokázal odvahu, zatímco premiér ji neprojevuje a jde za hlasem mediálního mainstreamu. Srp v úterý řekl, že Sobotka vychází z neexistujících podkladů.

Sobotka v úterý odmítl kontrasignovat jmenování Srpa, se kterým přišel minulý týden Zeman. Uvedl, že podle veřejně dostupných informací Srp dlouhodobě a opakovaně donášel Státní bezpečnosti (StB). Nemůže tak být považován za "spolehlivou osobu", což je zákonný požadavek pro členství v Etické komisi. "Je smutné, že pan Sobotka vychází z podkladů, které neexistují. Protože z těch obvinění, o kterých mluví Ústav pro studium totalitních režimů, já jsem ani jedno za dvacet let neviděl, ani jedno mi nebylo předloženo," řekl Srp.
Víc se nechtěl k Sobotkovu rozhodnutí vyjadřovat. "Souhlasím s vyjádřením tiskového mluvčího pana prezidenta pana Ovčáčka. Nemám ani víc, ani míň, co bych k tomu dodal," uvedl Srp. Ovčáček podle něj vše shrnul vyčerpávajícím způsobem. Ovčáček na Twitteru napsal, že Srp jednoznačně prokázal odvahu v době, kdy nebyla levná. Sobotka podle něj "šlape" po jeho jménu.
Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Objevil se v neoficiálních seznamech spolupracovníků StB, takzvaných Cibulkových seznamech. V prosinci 2000 soud rozhodl, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně. V roce 2013 jej Zeman ocenil medailí Za zásluhy.
Podle článku v Lidových novinách měl Srp StB podávat informace například o hudebnících Jaroslavu Hutkovi a Vladimíru Mertovi. Hutka minulý týden na Facebooku napsal, že od Srpa má na sebe ve spisu StB čtyři udání. "StB o mně neměla moc informací, on jim je pečlivě doplnil. Jemu jsem věříval a všechno řekl, po převratu jsem se to pak dočetl ve spise. To už asi není kozel zahradníkem, to je jaksi svět naruby..." komentoval Zemanův návrh.
Srp v pondělí na stejné sociální síti napsal, že požádal ministerstvo vnitra o lustrační osvědčení a žádost o nahlédnutí do spisu ve vztahu k Hutkovi a Mertovi. "Co dostanu k dispozici, uveřejním," uvedl.

tyden.cz, ČTK, 24. 1. 2017