Jaroslav Hutka je z voleb „tumpachovej‟

Písničkář Jaroslav Hutka, jenž je jedním ze signatárů Charty 77, je podle svých slov z výsledků voleb do Poslanecké sněmovny nějakej tumpachovej. Jak však dodává, politiku už tolik neprožívá, neboť pochopil, že jsou to dějiny. Rozhovor s ním přinesl server Rozhlas.cz.

„Tentokrát jsem se bál, co z voleb vyjde. Jak jsem optimisticky hovořil o rozšiřujícím se prostoru, poslední čtyři roky se zužoval. Odkláněli jsme se od Evropy a způsobovalo to ve mně závratě,“ podotkl hudebník Hutka.

Současná situace podle něj je velkou otázkou. „Karty byly rozdány devíti stranám, ale není do nich vidět,“ podotkl.

Dodává, že otevřenost hlav už tu neplatí. „Mnoho z nich se zavřelo. A potom jsou tu takové vyloženě komické věci, jako ta související s jakýmsi náboženstvím islám, o kterém nevíme nic a který tu neexistuje. A že se v Česku stane taková věc tak velkým tématem, že dá někomu téměř deset procent hlasů. Kdyby média nebyla tak hladová po tématu teroristických hnutí muslimů a nešířila paniku, možná by bylo méně násilí. Část z těch lidí to totiž dělá pro tu vteřinu slávy,“ míní Hutka.

Své pak Hutka řekl k tomu, zda se Česko přidalo k sebezničujícímu puzení ve státech. „Dá se to tak částečně říct, že přidalo. Mnoho věcí je tady nereflektovaných. Možná by se měl najít ještě nějaký širší výraz. To sebezničující se vybarvuje ještě nějakými dalšími barvami. U někoho je ještě víc sebezničující, u někoho to ještě víc zadrhlo. Z toho výsledku voleb jsem trošku tumpachovej. Ale zdá se, že to bude mít pozitivní dopad na výměnu šéfstva. Pro mě taková pozitivní rána byla pro sociální demokraty, kteří zapomněli, co je sociální demokracie. Na jednu stranu se začali chovat jako národní socialisté, na druhou stranu se vznesli do osobních zájmů, a až tady na konci, když zjistili, že ty volby nemusí dopadnout, začali dělat honem rychle nějaká témata,“ zmínil Hutka.

Jako nejsměšnější mu přišlo to, že sociální demokraté udělali demonstraci za zvýšení mezd. „Nevědí vůbec, čí jsou. A nevědí, že mají odstoupit, neboť to je fakt prohra,“ sdělil Hutka, jenž měl očividně dobrou náladu.

Parlamentní listy, 30. 10. 2017