Hutka míří do Nohavicova Těšína
Jaroslav Hutka v samotné jámě lvové

V pátek 11.01.08 ve 20:00, koncertuje Jarda Hutka v Pizzerii Altro Verdi v Českém Těšíně, sídelním městě Jarka Nohavici, který před lety nedokázal čelit nátlaku STB, byl-li jaký a dodnes se ke svému selhání nedokázal postavit jako chlap. Proč taky? Národ svého barda miluje a očividně by jej milovat nepřestal, ani kdyby se ukázalo že to byl právě on, kdo v r. 1968 pozval vojska Varšavské smlouvy či popravil Miladu Horákovou. Co na tom.že domnělý Kristus se nakonec ukázal být Jidášem?

Vždyť dělá tak krásné písničky! Například tu, kterou napsal a tak procítěně zazpíval Karlu Krylovi, který se po letech vyhnanství vrátil domů, do Čech.

A s jakým svatým nadšením dokáže hovořit o svém setkání s Krylem ve Vídni! Co na tom, že po návratu hezky a ještě za tepla o podrobnostech tohoto setkání podrobně informoval svého řídícího estébáka?

Co na tom, že Slova Krylových písní znějí z úst jeho udavače velmi zvláštně a jak sám říká, trochu neskromně…

Naopak Jaroslav Hutka, tím že pojmenoval Nohavicovu činnost pravým jménem, si vysloužil nenávist širokých mas. Ani ne tak tím, že si dovolil sáhnout na národního hrdinu, ale spíše tím, že odsoudil chování, které je většině Čechů vlastní.

S hlubokou znalostí Těšínského regionu mohu říct, že Hutkova návštěva tohoto města je od něj doslova hrdinským činem. Tři pojmy jsou v Těšíně nedotknutelné: Baník, polská národnost a především Jarek Nohavica, který je zde skutečným regionálním hrdinou. Vždyť je stejný, jako většina zdejších obyvatel.

PS: Docela by mě zajímalo, co na to říká dlouholetý Nohavicův kamarád Karel Plíhal.

      Robert Rauss

komentář k tomuto článku na www.atllanka.net