Konečný účet pro Rejžka s Hutkou. Jan Keller četl, co si pánové myslí o Češích a o Gottovi. A pak spustil sám
„Jan Rejžek je chodící hysterie, takže by bylo možné ho v tomto ohledu považovat za na slovo vzatého experta,“ přidává svůj komentář k reakcím posledních dnů sociolog profesor Jan Keller. A „posmrtné zbožšťování Karla Gotta?“ „Nechápu, proč o tom mluví…“ V rozhovoru se věnuje také výročním zprávám České televize. „Nedívám se na ni už nějakých dvacet let a po celou tu dobu na ni platím z obavy, aby její naprosto nestranní, objektivní a vyvážení redaktoři a redaktorky nemuseli chodit žebrotou.“ A zda by měl šéf ČT změnit pozici? „Bylo by smutné, kdyby ho propustili pro nadbytečnost a on musel začít prodávat své byty v Praze.“ Bývalého europoslance nevyvádějí z míry ani koncesionářské poplatky. Hovoří o „všech potřebných“.
Psychiatr Cyril Höschl zmínil, že Karel Gott provázel generace Čechů, Slováků, kteří strávili většinu života v komunismu, Gotta měli rádi a mohli se s ním morálně identifikovat. Stud, že volili komunisty, potřebovali vytěsnit. „Identifikace s někým, kdo taky nebyl žádným disidentem, z nás snímá hříchy světa,“ podotkl na Dvojce Českého rozhlasu Höschl. Omlouvali jsme si i prostřednictvím slavného zpěváka kývání komunistům? Myslíte si, že ve smutku po smrti Karla Gotta je silný i tento podtext? Do jaké míry?
Europoslanec Jan Zahradil nadnesl úvahu, že probíhající Gottovo posmrtné zbožšťování je součástí jakéhosi generálního společenského pardonu normalizačních let s tím, že podstatná část lidí si už žádné „vyrovnávání se s minulostí“ nepřeje. Podobně jako lidé nejsou zvědaví na stálé opakování minulosti premiéra Babiše a dávají najevo, že jim je jedno, kdo byl a nebyl komunista. Jak to vnímáte? Vystihují jeho slova náladu ve společnosti?
Hudební a filmový kritik Jan Rejžek se v rozhovoru pro DVTV obul do těch, kteří v uplynulých dnech vážili dlouhou cestu, aby uctili památku Karla Gotta. „… hysterky, který pojedou 400 kilometrů,“ označil fanoušky zpěváka Jan Rejžek. Byli jsme svědky hysterie a až přehnaného pláče?
Nad smrtí Karla Gotta se zamyslel i písničkář Jaroslav Hutka. Podle něj byl zpěvák slavný „z rozhodnutí strany a vlády“, lidé prý jiné možnosti neměli, a tak se Gotta naučili milovat. Je pravda, že Gott významným způsobem těžil ze spolupráce s režimem?
Během vzpomínkového vysílání České televize se objevila spousta známých umělců. Měli jedno společné – všichni bez výjimky se o Gottovi vyjadřovali s úctou. Mnozí z nich také hovořili o tom, že zpěvák spoustě lidí za minulého režimu pomáhal, ale nechtěl, aby se o tom vědělo. Je podle vás spravedlivé, že na Gottovi ulpěla ona nálepka člověka, který se „zaprodal režimu“?
Zatímco se spekulovalo o tom, že výroční zprávy České televize poslanci hodí pod stůl, premiér Andrej Babiš rozsekl diskuse informací, že ANO je nechá projít. O čem to svědčí? Myslíte si, že výzva prezidenta, aby výroční zprávy neschválili, je nezajímá? Je už teď vlastně rozhodnuto?
Je podle vás ve hře výměna generálního ředitele ČT? A je něco takového potřeba?
Opět na veřejnosti ožívá i téma koncesionářských poplatků – Babiš by je omezil, Zeman rovnou zrušil. Jste pro změnu?
28. října se na Pražském hradu budou rozdávat nejvyšší státní vyznamenání. Prezident Miloš Zeman dal již předem vědět, že letos vyznamená svého předchůdce Václava Klause. Zatím není jasné, o jaké ocenění půjde, spekuluje se ale, že Klausovi bude doživotně propůjčen Řád Bílého lva I. třídy a Řád TGM. Obě vyznamenání již dříve Klaus měl z titulu funkce prezidenta republiky, tehdejší Sněmovna mu ale po skončení mandátu neudělila tituly doživotně tak, jak se to stalo v případě Václava Havla. Vítáte tuto Zemanovu iniciativu? Zaslouží si Václav Klaus výše zmíněná ocenění?
Daniela Černá, prof. PhDr. Jan Keller, CSc., Parlamentní listy, 16. 10. 2019
|