Pane Hutko, to je hnus! Občan natočil píseň na obranu Miloše Zemana

Od zveřejnění písně Miloš a zubatá, kterou nazpíval písničkář Jaroslav Hutka, už uplynulo pěkných pár týdnů. Zdá se však, že i po tak dlouhé době hýbe fakt, že si Hutka dobírá prezidenta Miloše Zemana, mnoha lidem žlučí. Svou nechuť vůči Hutkovi dávají najevo mnoha způsoby. Pan Miloš Hora se rozhodl odpovědět Hutkovi taktéž písní. A to takovou, že bude lepší, když si ji poslechnete sami. „Pane Hutko, to, co jste složil, to je fakt hnus,“ začal Hora...

Letos v létě obletěla český internet písnička Miloš a zubatá. Někdejší disident a písničkář Jaroslav Hutka v ní jasně ukázal, že už má dost toho, jak špatně si počíná prezident Miloš Zeman jako prezident. Je to prý tak zlé, že se zakladatel našeho moderního státu T. G. Masaryk musí obracet v hrobě. Špatně se pravděpodobně dělá nejen jemu, ale i dlouhé řádce českých králů.
„Masaryk v hrobě se obrátil, zařval, co je to za chlapa, a na zubatou se obořil, kde se zase dneska fláká. Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpíval v písničce Hutka.
„V královských hrobkách to hartusí, opilec a vlastizrádce ovarem, sádlem vše zamastí, Karlovi chce se z něj zvracet, Miloš je zhroucený a oči v sloup,“ opakuje se dále v písni. „Kosa teď dopadla prudce,“ pokračoval.
Hutkova písnička vyvolala celou řadu reakcí, někteří lidé označili jeho písničku za vtipnou, jiní za smutně pravdivou. A podle třetí skupiny lidí Hutka tentokrát překročil červenou čáru slušného vychování a udržení úcty k jiným lidem. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček dštil oheň a síru.
„Jaroslav Hutka si svou písní sám podepsal svůj ortel. Je to neúprosné pravidlo. Co zlého přeji druhým, samotného mne dostihne,“ vzkázal Hutkovi prostřednictvím serveru ParlamentníListy.cz hradní mluvčí Jiří Ovčáček ještě z dovolené.
Kritickými slovy nešetřil ani šéfredaktor Reflexu Marek Stoniš. „Jistě, prezident Zeman je proslulý svými výstředními stravovacími návyky. Nevychovaností, hulvátstvím, sprostotou. Ohýbáním Ústavy. Lhaním. Jmenováním estébáka předsedou vlády. Zatahováním bolševiků k moci. Východními manýrami. Divnými kamarády a spolupracovníky. Bizarními veřejnými akcemi, včetně pálení spodního prádla. Totálním nevkusem,“ jmenoval Marek Stoniš negativa, která jsou podle něho s Milošem Zemanem spojena.
Ale ani tohle všechno prý Hutku neopravňovalo přát Zemanovi smrt. Tento způsob vyjadřování se Stonišovi jeví jako nechutný.
Sám Hutka považoval a stále považuje písničku za zdařilou a vtipnou. O nic jiného než o vtip v ní prý nejde. Zemanovi podle svých vlastních slov nepřeje smrt, jen se snažil poukázat na to, jak zle si Zeman jako prezident vede. „Zubatá“ se podle něj objevuje už ve středověkých písních a je symbolem smrtelnosti člověka, konečnosti lidského života.
U lidí, kterým se písnička líbila, se Hutka znovu dočkal zastání. K jeho kauze se vyjádřila také Monika Elšíková, bývalá externí spolupracovnice pořadu Marka Wollnera Reportéři ČT. Lidé jako Hutka jsou podle Elšíkové pro Česko důležití.
Své kritiky však písničkář nijak neuklidnil. Napsali mu dokonce i čtenáři serveru ParlamentníListy.cz. A to, co mu sdělili, si písničkář za rámeček pravděpodobně nedá. Hutka se o některé výtvory podělil na sociální síti.
„Člověče, jakou máte diagnózu? To jste se tak už narodil nebo jste to chytil až v tom Holandsku? Myslíte si, že jste vtipný nebo statečný, když pomlouváte prezidenta nebo je to nemoc? Vy už nevíte, jak byste na sebe upozornil, že? Nikoho ty vaše odrhovačky už nezajímají, jen pár neosvazáckých havloidů, takže jste přitvrdil? To z vás ale muzikanta fakt neudělá. Takže, aby vám na hlavu někdy nepřiletělo něco z davu, jak se to podobným vrzalům stává ve svobodném světě...“ stojí v jednom z elektronických dopisů.
Hutka to v jistou chvíli nevydržel a vybouchnul. Má prý plné zuby lidí, kteří na jedné straně kritizují politickou korektnost, ale když si z ní někdo dovolí vybočit, křičí tihle pokrytci, jako by je na nože brali.
Pan Pavel J. Hejátko v reakci na Hutkovu píseň stvořil jakýsi antisong, v němž se písničkáři vysmál. „Kdysi z plný Letenský chodí na mě teď deset lidí,“ zpívá muž Hutkovi na videu dostupném na sociální síti YouTube. „Já hořce vzpomínám, jak bylo s Havlem nám, když jsme si tak drze vládli,“ nešetřil dál kritikou na adresu občana pan Hejátko. Zatímco Jarek Nohavica prý teď plní sály a přebírá řády, Hutkovi už údajně zůstávají jen tyhle vzpomínky na lepší časy s Havlem. „Teď se jak bezďák jen toulám krajem, sbírám vajgly, vykládám školákům, jak se mi těžko hraje, hlavně pod Zemanem,“ uzavřel krátkou píseň se škodolibým pousmáním lidový pěvec.
A Miloš Hora na tvorbu pana Hejátka navázal. „Tohle je fakt přes čáru. A garantuju, kdyby žil pan prezident Masaryk, tak by vám za tohle musel plivnout do obličeje,“ vypálil Hora nekompromisně na Hutku. On sám sice Hutkovi plivat do tváře nebude, místo toho složil píseň o Hutkovi.
„Já na vaši hanbu složil jsem baladu, důvod je prostej, mám blbou náladu,“ začal Hora zpívat s kytarou v ruce a s kloboukem na hlavě. „S tou poslední písní vy šlápnul jste... Však vy víte kam, však vy víte kam,“ pěl dále.
„Vy, váženej pane, jak vnímáte svobodu, měl byste z piva hned přesedlat na vodu,“ doporučil Hutkovi v další sloce. Hutka podle jeho názoru ve skutečnosti neumí skládat písničky, nedokáže do textu vložit ani jednu kloudnou věru. Zato má Hutka sebevědomí na rozdávání. „Umělecky vypadá jenom Vaše tvář, jenže za ní není nic, jen zloba, závist, zášť,“ zpíval Hora.
Nakonec popřál Hutkovi dlouhý věk. „Tohle mě naučil Váš Ježíšek,“ uzavřel song.

Parlamentní listy, mp, 6. září 2018