13. komnata Jaroslava Hutky
Tentokrát o emigraci s legendou českého folku (2006). Připravili: Z. Tyc, T. Brdečková a P. Hoznauer
Jaroslav Hutka je legendou českého folku. Jeho návrat z nuceného exilu v roce 1989 byl symbolem změn v tehdejším Československu - píseň Stůj, břízo zelená si s ním zazpívala celá Letenská pláň.
Dnes žije v Praze, píše a má koncerty po celé zemi. Ani nemusí říkat, že je šťastný, je to na něm vidět. Nosí však v sobě hodně traumatickou třináctou komnatu - zážitek jedenáctiletého nuceného exilu. Hutka je jedním z mála navrátilců, který toto téma poctivě zkoumá a je ochoten se o své postřehy podělit i s námi, kteří zůstali.
Hutka se do exilu dostal proto, že byl legendou, i po sovětské okupaci zůstal vnitřně svobodný a podepsal Chartu 77. Teprve když byl "tam", zjistil, že udělal nenapravitelný omyl a že není cesty zpátky. Průvodkyně pořadu Tereza Brdečková mluví i se spisovatelem Ivanem Klímou, písničkářem Vlastou Třešňákem, podnikatelem Stanislavem Kohoutkem i s Hutkovou druhou ženou Kateřinou, se kterou se seznámil v emigraci. Vypráví i Václav Havel, kterého státní bezpečnost také nutila k vystěhování.
Zdá se to dávno, bylo to v minulém století, ale trvá to dál. Protože jedna věc je žít v cizině dobrovolně a druhá, když se člověk nemůže vrátit domů. Není exulanta, který by tohle stigma neměl. Ale ten, kdo exil nezažil, to nikdy nepochopí. Exil je jedna z nejpodivnějších třináctých komnat vůbec. Je temná i tehdy, když je zalitá světlem...
scéna.cz, 11.11.2013