Krajčo a Langmajer předávali ceny kraje, Hutka vešel do Dvorany slávy
Olomouc – Pošesté patřilo jeviště Moravského divadla Olomouc slavnostnímu předávání Cen Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury. Středeční večer tak znovu zviditelnil významné osobnosti a počiny. Pošesté celým programem provedl Marek Eben.
„Je vidět, že si Olomoucký kraj váží svých umělců, a je také vidět, že jich tu je opravdu mnoho,“ pronesl moderátor Marek Eben.
Podle reakcí publika nechyběl jeho výstupům pro něho typický inteligentní humor, kterým přivítal na jevišti celkem jedenáct osobností a uměleckých počinů, jež si vysloužily respekt.
Do dvorany slávy letos slavnostně vstoupili jesenický hudebník a hudební pedagog Vladimír Vraňovský společně s písničkářem a olomouckým rodákem Jaroslavem Hutkou.
„Měl jsem v Olomouci rodiče a napsal tu mnoho písniček.
V tomto měsíci oslavím šedesáté páté narozeniny, a proto mě moc těší, že cenu přebírám právě v tomto měsíci a právě
v tomto městě,“ dodal Jaroslav Hutka.
Motýli i klezmer
Řady laureátů ceny za výjimečný kulturní počin rozšířili také Tomáš Motýl a Nikola Táborská, dva zástupci dětského pěveckého sboru Motýli Šumperk, v němž se sešlo dvě stě mladých zpěváků od pěti do osmnácti let a jehož historie sahá až do roku 1962.
„Vážíme si toho, že naše děti získaly takové ocenění. Zaslouží si to, protože jsou zodpovědné
a hodné,“ okomentoval ocenění Tomáš Motýl, syn zakladatele sboru Aloise Motýla.
Sbor na pódiu vystřídalo další oceněné hudební těleso,
a to prostějovská kapela Létající rabín, která hraje klezmer.
Krajčo předal cenu a pak hrál
Člen kapely Vojtěch Pospíšil navíc vyznamenání přebíral
z rukou populárního herce
a zpěváka Richarda Krajča. Ten se také postaral o jeden
z hudebních vstupů.
Naplněné hlediště tak mělo jedinečnou možnost vidět zpěváka skupiny Kryštof v akci. Kapela si totiž dala koncertní pauzu, která trvá již šest měsíců. Spolu s Richardem Krajčem se na pódiu objevil také trumpetista Nikolas Grigoriadis.
Slavnostního večera se zúčastnil také herec Jiří Langmajer. Ten zase předal cenu Renátě Mrózkové, sólistce baletního souboru Moravského divadla Olomouc, jejíž taneční umění nebylo oceněné poprvé a která je v Olomouci osmou sezonu.
Pro vyznamenání si přišla i sochařka Dagmar Koverdynská nebo starosta města Šternberk Stanislav Orság, který zde zastupoval velkolepý výstavní projekt Expozice času. Pro Marka Ebena měl dokonce i jedno překvapení. Byly to malé kapesní sluneční hodiny.
Hranický deník.cz, 5. 4. 2012, Jiří Beneš