ROZHOVOR CNN PRIMA NEWS

Před volbami jste aktivně podporoval Piráty. Je pro vás zklamáním, že získali pouze 4 poslanecké mandáty, na rozdíl od STAN, které jich má 33? 
Nenazval bych to zklamání. Je to jako probouzení z absurdního snu, kdy si člověk ještě pamatuje nějaké nelogičnosti, probere se zcela a ta nelogická podivnost je zde. Kroužkování je zajímavé při volbě jedné strany, kdy si voliči udělají trochu jiný pořádek v kandidátce. Ve dvoukoalici už kroužkování začíná popírat smysl svobodných voleb. Piráti sice měli více hlasů než STAN, ale taky se jim mohlo stát, že by neměli ani jednoho poslance. Při koalicích by asi nemělo být kroužkování povoleno, protože to pokřiví výsledek a to už je pak demokracie v pasti. Tohle je naprostá systémová chyba.

Z interního šetření Pirátů vyšlo najevo, že STAN porušilo koaliční smlouvu tím, že cíleně podporovalo pouze svoje kandidáty, kteří se pak díky kroužkování na úkor Pirátů dostali do sněmovny. Podvedlo STAN Piráty?
Já doufám, že u STAN vůle k podvodu nebyla, pouze jim vůbec nedošlo, co se může stát. Silnější Piráti teď jsou závislí na slušnosti STAN. Dodržet smlouvu ze začátku voleb. A tady už to občas skřípe. Tak nevíme úplně. Uvidíme, jestli zvítězí chamtivost nebo spravedlnost. Jestli zvítězí chamtivost, tak už to od historie STAN nepůjde smazat.

V době, když došlo ke spojení Pirátů a STAN, preference strany Ivana Bartoše se pohybovaly kolem 15 procent, zatímco straně Víta Rakušana hrozilo, že nepřekročí pětiprocentní hranici. Neměli jít do voleb Piráti samostatně?
Tak to už je generálkovaní po bitvě. Mně to spojení bylo původně sympatické. Znak toho, že se umíme spojit proti oligarchovi, jak v té míruplné atmosféře Milionu chvilek. A najednou jsme v absurditě a nevíme, jestli sám volební zákon zničí v tomto případě smysl voleb.

Jak by tuto situaci měli Piráti podle vás řešit?
V klidu. Je to silná a dobře zorganizovaná strana plná nejen chytrých, ale i pracovitých lidí. Má jako jediná výhled do budoucnosti a do Evropy, a jsou už rozprostřeni i v krajských a evropských strukturách. Teď mám na mysli Evropský parlament, kde dělají také dobrou práci. Když půjdou do vlády, nebojím se, že by byli pátým kolem u vozu. Nejdou tam kvůli korytu, ale kvůli ideálům a o těch budou mluvit a ty budou prosazovat a hájit. 


Měl by za to předseda Ivan Bartoš nést politickou odpovědnost a rezignovat?
Nemyslím si. Neudělal žádnou chybu, kvůli které se odchází. Tady hrála roli jakási deus ex machina. O to víc by měl teď bojovat, ale na tom vládním bojišti.  

Měli by jít Piráti do vlády nebo spíše do opozice?
Do vlády.

Před volbami všechny strany slibovaly, jak budou šetřit, svá slova ale zatím příliš nenaplňují. Senát, kde má většinu budoucí koalice, zamítl návrh dosluhující vlády ANO a ČSSD na zmrazení platů ústavních činitelů, což znamená, že mzdy veřejných činitelů dál porostou. Nový kabinet Petra Fialy má mít osmnáct ministerstvech, což je ještě o tři více než měla vláda Andreje Babiše. Nepředstavoval jste si změnu, po které se tolik volalo, přece jen trochu jinak?
Tady jsem samozřejmě sám na rozpacích. Moc rád bych věřil panu Fialovi, i když fakticky se projeví až teď.  Ale ODS mě bude muset teprve přesvědčit, že je důvěryhodná. Nedávno jsem slyšel definici, že ODS je SPD s maturou. A ODS bude tahounem této vlády.

Senát zvažuje aktivaci článku 66 Ústavy ČR, kterým chce prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu zbavit pravomocí. Mělo by k tomu podle vás dojít?
K tomu už mělo dojít dávno, ale jak se říká, nebyla „politická vůle“. Celých devět let se prokazuje jasně, že Zeman není schopen prezidentskou funkci vykonávat. A musíme tedy čekat, až mu zkamení játra a parlament se stane jakousi posudkovou komisí závislou na lékařských doporučeních?

Co říkáte na počínání Hradní kanceláře?
To považuji od počátku za kriminální a jsem přesvědčen, že z jejich pohledu je Zeman jen figurka k zneužití. Je to člověk těžce závislý na nikotinu a alkoholu a to je to, na čem ho pasou. Jsou něčím takovým, čím byli bojaři u Ivana Hrozného. Oni vládnou.  

Prezidentské volby možná budou dříve, než se očekávalo. Kdo by se vám na hradě líbil? 
Předčasné prezidentské volby bych si přál a v této chvíli by se mi líbil generál Pavel. Konečně chlap na Hradě s výbornou zkušeností v NATO, což považuji za dostatečnou politickou prověrku. Ale bylo by vhodné, aby se další čeští prezidenti odstěhovali z Hradčan do nějakého méně honosného místa, které by odpovídalo jejich kompetencím. Hradčany by měli patřit a sloužit nám, občanům.

David Laštovka, CNN Prima News, 5. 11. 2021