Rádia mě nehrají, ale ještě žiju a zpívám

Známý písničkář a symbol sametové revoluce Jaroslav Hutka zahraje v pátek v hudebním klubu v restauraci Beseda v Rychnově u Jablonce.

Krásný je vzduch, krásnější je moře, krásný je vzduch, krásnější je moře, co je nejkrásnější, co je nejkrásnější, usměvavé tváře.
Tak takhle začíná písnička Náměšť známého písničkáře Jaroslava Hutky. Píseň však vznikla pod jiným názvem – Krásný je vzduch. Autor ji složil jako hymnu prvního ročníku Hanáckého Folk a Country Festivalu, který se měl konat 10. a 12. srpna 1973 v amfiteátru v Náměšti na Hané.
O festival byl velký zájem. Prodalo se dvacet tisíc vstupenek, přesto byla akce tři týdny před konáním v rámci postupující normalizace zakázána. V den festivalu na místo dorazilo asi pět tisíc lidí, které rozháněl Sbor národní bezpečnosti. Dalším divákům bránil v příjezdu a příchodu.
Na památku této události Hutka dále tuto písničku uváděl, šířil a publikoval pod názvem Náměšť. Stejná písnička pak zněla 26. listopadu 1989 na letenské plání, kde ji Hutka zpíval pro takřka milionový dav.
Postupem času se z něho stal kritik české postkomunistické demokracie.
Dnes si vydává svou tvorbu sám. Vypaluje si CD na svém domácím počítači, sám si kreslí a tiskne obaly a sám je prodává nebo rozdává na svých koncertech. Hraje hlavně v menších sálech a klubech.
Přesně takový příjemný komorní koncert si můžete vychutnat v pátek večer od 19:30 v hudebním klubu v restauraci Beseda v Rychnově u Jablonce nad Nisou.
„Jelikož nemám televizi a neposlouchám rádio, tak mi přece jen některé důležité kulturně-historické informace uniknou. Helena Vondráčková si totiž nedávno písemně stěžovala, že ji málo hrají v rádiu. Karel Gott se přidal ústně. To já se rovněž a nadšeně přidávám. Mě hrají v rádiu tak málo, že asi vlastně vůbec,“ okomentoval písničkář a symbol sametové revoluce s ironií sobě vlastní současné společensko-kulturní dění a dodává, že se v jednom bulvárním plátku dočetl, že je vyhaslá hvězda sametové revoluce.
„Jsem samozřejmě rád, že televize i téměř čtvrt století po převratu získala do svého vedení zase komunistu. Lidé, kteří tehdy věřili, že komunisti časem vymřou, vymřeli sami a my, co pamatujeme a ještě žijeme, halt televizi raději nemáme a rádio neposloucháme. Jenže národ by bez televize nepřežil, neboť televizní pravda je: „Opustíš-li mne nezahynu, opustíš-li mne zahyneš!“ Já, jako „pohaslá hvězda sametové revoluce“ však ještě žiju a dokonce stále zpívám,“ dodává ironicky písničkář.
Posuzovat ale vyhaslost hvězd nemají bulvární plátky, ale fanoušci hudebníků. Hutka na podzim koncertuje velmi často, v průměru pět až deset koncertů za měsíc.
„Pro mě, jako pro staršího člověka, je Jaroslav Hutka srdeční záležitost. Je výborný glosátor, žil deset let v exilu a má zdravý náhled na současné dění. Jeho hudbu mám moc rád, je to prostě otec, zakladatel českého folku,“ prozradil výběr interpreta František Chlouba, starosta města Rychnov u Jablonce nad Nisou.

Liberecký deník, Hana Langrová, foto Jan Škvára, 13. 10. 2021