Filmaři ve Vyškově natáčí Příběhy železné opony

Vyškov - Nejen příslušníci armády se pohybují ve vyškovském vojenském prostoru. Vojáky z elitních jednotek teď doplnili i členové štábu ostravské České televize spolu s herci v dobových kostýmech. V členitém terénu totiž začalo natáčení pilotních dílů nového seriálu Příběhy železné opony.
Unikátní devětatřicetidílný seriál vzniká podle stejnojmenné knihy redaktora MF DNES Luďka Navary, jež vyšla na přelomu letošního roku. Navara je i hlavním scénáristou necelé čtyřicítky hraných filmů, které budou doplněny dokumentárními vstupy a výpověďmi pamětníků. "Všechny díly přibližují osudy lidí, kteří chtěli prchnout před nesvobodou komunistického systému přes hranice. Řada z nich byla zabita přímo na hranicích, nebo později popravena, další čekaly těžké tresty, či velmi tvrdé mučení," popsal režisér seriálu Jan Novák.
„Je třeba natočit kroniku nespravedlnosti, kroniku absurdity systému, aby si každý mohl udělat obrázek o tom, co se tehdy dělo. V lidech zůstala bolest a nezodpovězená otázka, jak je možné páchat takové sviňárny,” dodal Novák.
Ve vyškovském vojenském prostoru, kde se uskuteční většina asi ročního natáčení, už o víkendu vyrostla i maketa železné opony, kterou dříve na řadě míst proudilo až šest tisíc voltů.
„Postavit ji nebylo jednoduché. Hlavně proto, že se člověk dnes nedostane k vojenským záznamům jak zátarasy vypadaly. Takové výkresy totiž neexistují, stavba železné opony byla nadmíru utajovaná,” popsal autor makety Tomáš Bartoš, který má na starosti kompars a rekvizity. Filmaři budou jednotlivé díly natáčet zhruba rok. Diváci nový seriál na svých obrazovkách uvidí už v lednu příštího roku. „Seriál bude uvádět autor úvodní písničky Jaroslav Hutka, který sám musel emigrovat do Holandska. Vysílat se bude od ledna každé pondělí ve 22.10 hodin na ČT1,” doplnil režisér Jan Novák.

      Mladá fronta Dnes, 7.11.2005

ČT uvede od ledna 39 krátkých a smutných příběhů o železné oponě

Praha - Zmapovat smutné až tragické příběhy lidí, kteří se pokusili překonat hranice mezi totalitním Československem a svobodnou západní Evropou a svou snahu zaplatili vězením i svými životy, je cílem dokumentárního seriálu s názvem Příběhy železné opony. Úvodní díl seriálu, jehož průvodcem bude hudebník Jaroslav Hutka, odvysílá 2. ledna ČT2 ve 22:10, sdělil dnes ČTK mluvčí ČT Martin Krafl.
"Je třeba natočit kroniku nespravedlnosti, kroniku absurdity systému, aby si každý mohl udělat obrázek o tom, co se tehdy dělo. V lidech zůstala bolest," uvedl režisér cyklu Ján Novák. Tvůrci upozorňují, že za zločiny, které se odehrály kolem drátů na hranicích, sice několik pohraničníků skončilo před soudem, samotní "autoři" myšlenky železné drátěné opony však zůstali nepotrestáni. Naopak lidé, kteří chtěli železnou hranici překonat, dostali za pokus o ilegální překročení hranic mnohaleté tresty.
Jednotlivé díly budou mapovat konkrétní osudy těch, kteří se pokoušeli hranici překonat. Přiblíží také prostřednictvím archivních materiálů atmosféru v tehdejším Československu. Významná část projektu se bude průběžně natáčet v prostředí vojenského újezdu ve Vyškově na Moravě, kde už vyrostlo několik desítek metrů železné opony.
Filmové dokumenty vychází ze stejnojmenné knihy novináře a publicisty Luďka Navary, která se dočkala i divadelního zpracování v podobě scénického čtení brněnského Divadla v 7 a půl.
Drátěná železná opona začala na hranicích vyrůstat po únoru 1948. Podle údajů Úřadu pro vyšetřování zločinů komunismu (ÚPVZK) bylo na československých hranicích mezi lety 1948 a 1989 zastřeleno 175 lidí, dalších 90 nalezlo smrt v elektrických drátech, dva lidé zemřeli po výbuchu miny a dalších 50 jiným způsobem. Nemusí to ale být konečný počet obětí.

      ČTK, 28. 11. 2005


Důmyslná, nelidská, absurdní. Tak vypadala železná opona, která krátce po komunistickém puči v únoru 1948 začala vyrůstat na hranici mezi bolševickým táborem a demokratickým světem. Systém drátů s elektřinou, zátarasů a nášlapných min má na svědomí stovky životů. Nejen těch, kteří se pokoušeli dostat "na druhou stranu", ale i těch, kteří se zbraní v ruce střežili "výdobytky gottwaldovského socialismu".

Pohlaváři bez trestu
Za zločiny, které se kolem drátů odehrály, stanulo několik málo pohraničníků před soudem. Pohlaváři a samotní strůjci železné opony jako plukovník Ludvík Hlavačka však nebyli nikdy potrestáni. Pamětníci, kteří neměli to štěstí a skončili v důmyslné síti hraničářů či dokonce pasti komunistické státní bezpečnosti, si za pokus o ilegální překročení hranic odseděli mnohaleté tresty v těžkých žalářích.
"Nevoláme po tom, aby ti lidé, často vrazi, byli potrestání. Chceme, aby se na ně alespoň ukázalo a jejich zločiny se pojmenovaly. Když není zločin pojmenován, není možné jeho viníkům odpustit," říkají neúspěšní uprchlíci, později političtí vězni.

39 dílů o zločinech
Nový devětatřicetidílný cyklus ostravského studia České televize pojmenovaný Příběhy železné opony se vrací do časů, kdy tisíce lidí toužily po životě na svobodě. Místo toho žili v zemi obehnané ostnatými dráty, často nabitými elektřinou. Jakkoli se to může zdát především mladší generaci nepochopitelné a absurdní, bylo to opravdu tak. Série dokumentů se pokusí pojmenovat některé zločiny, které má komunistická moc na svědomí a za něž nebyl nikdo potrestán.
Tvůrci dokumentů pracují s konkrétními osudy těch, kteří se pokoušeli hranici překonat, ale snaží se také přiblížit prostřednictvím archivních materiálů atmosféru v tehdejším Československu. Diváci se tak budou moci přenést do tuhých časů padesátých let nebo do období šedivé normalizace.
Důležitou částí každého dokumentu bude pohled do současnosti. Ten je přitom v tomto případě většinou stejně smutný a absurdní jako sonda do časů komunistických a průvodce celého cyklu Jaroslav Hutka bude muset téměř každý příběh zakončit tímto sdělením: "Za tento čin nebyl nikdo nikdy potrestán."
"Je třeba natočit kroniku nespravedlnosti, kroniku absurdity systému, aby si každý mohl udělat obrázek o tom, co se tehdy dělo. V lidech zůstala bolest a nezodpovězená otázka, jak je možné páchat takové sviňárny," říká k tomu režisér Ján Novák.
Autoři Příběhů železné opony vycházejí z stejnojmenné knihy reportéra MF DNES Luďka Navary, který k jednotlivých dokumentům píše i scénáře. Luděk Navara se komunistickým zločinům věnuje mnoho let a platí za jednoho z největších odborníků na tuto tématiku v České republice.

      iDNES speciál

DISKUSE na adrese: http://zpravy.idnes.cz