Hutka & Hladík hrají ve Strašnicích
Zcela a naprosto subjektivně mohu prohlásit, že jeden z březnových vrcholů kulturního dění v Praze 10 bude koncert Hutka & Hladík. Proběhne 30. března v 19 hodin ve strašnickém kulturním centru InGarden. Jaroslav Hutka a Radim Hladík hrají spolu už více než třicet let a teď budou jejich kytary doprovázet Hutkovy písničky i u nás.
Jaroslava Hutku na koncertech v Praze (snad krom občasných vystoupení v Balbínově poetické hospůdce) příliš často možnost spatřit nemáte. Zatím má letos naplánovány pro hlavní město (kromě zmíněné „Balbínky“) jen tři koncerty a z toho jeden právě v Praze 10. Navíc zde nebude hrát sám, ale jeho vystoupení dalšími šesti strunami doplní jeho letitý souputník Radim Hladík. V příjemném prostředí strašnického centra InGarden zazní předposlední březnový den tóny nejen lidových balad, ale i Hutkových vlastních písniček. Strašnický koncert může být nejen pro místní návštěvníky produkčně příjemný i díky snadné dostupnosti z MHD, ale i pro možnost využití místního parkoviště a v neposlední řadě i pro bezbariérový přístup do všech prostor centra.
Hutka před lety založil vlastní vydavatelství s příznačným jménem Fosil. Jak sám říká, idea
vydavatelství Fosil je, že sám sebe vyhrabává jako zkamenělinu. Ovšem jiný – nepejorativní – pohled na zkameněliny může být, že se Hutka nezaprodává nalakovaným módním trendům či že generaci padesátníků i 40+ vrací do mládí či let studentských. Nebo že obrací pozornost od formy zpět k obsahu, přičemž o hudební formu ochuzen posluchač není, a to především asi díky hbitým prstům Radima Hladíka. Tím ovšem hrome nechci říci, že návštěvníci koncertů H&H přijdu nostalgicky zamáčknout slzu v oku a zapřemýšlet, zda a kdy lidstvu dojdou „fosilní“ paliva.
Rozvibrují nejen ozvučnice kytar
V edici Samopal (ano, zkratka slov „sám pálím“) vydává Hutka ručně vyrobená, obalená a podepsaná cédečka s písničkami známými i méně známými z letminulých včetně emigračního holandského „turné“. Možná ale leckdo vzpomene i první černé kotouče z let sedmdesátých, jako Stůj břízo zelená (1974, Supraphon) nebo Vandrovali hudci (1979, Supraphon). Zde se objevily prvně české a moravské národní písně ze sbírek Františka Bartoše, Karla Jaromíra Erbena a Františka Sušila. Pro mnohé tehdy šok – vlasatci a pějí folklor? Pamětníci vědí, že na obou deskách (jsou to nahrávky z koncertů) doprovázel na kytaru už tehdy právě Radim Hladík. A první písničku hráli spolu dokonce v roce 1969 – lidovku Svatý Vavřín („… peče se děťátko jak ryba“). Stejná dvojka i po třiceti letech dokáže rozvibrovat nejen ozvučnice svých kytar, ale třeba v srdcích a myslích posluchačů i něco víc. Koneckonců kdosi kdesi kdysi – jakýsi bard – pobrukoval, že prý „mocná je zbraň, mocnější je právo, co je nejmocnější, pravdomluvné slovo…“ (Náměšť, 1973).
Lístky na H&H se prodávají od konce února za 150 korun a zajistit si je můžete nejen přes Ticketpro, ale také i přímo v Konferenčním a kulturním centru InGarden
JAN BĚLOHUBÝ Noviny Prahy 10 4/2006