Do Prostějova přijel písničkář Hutka.
Zpíval o knedlíku, smál se i recitoval
Prostějov – Hudbu, ale také recitování básní zažili v sobotu večer návštěvníci Baru 12 opic. Po dvanácti letech sem přijel Jaroslav Hutka, který zde u příležitosti čtvrtstoletí pádu postotalitního režimu v Československu představil svou tvorbu.
„Řekl bych, že celkově není moc známá. Napsal jsem tři sta písní, ale třeba v médiích se hrají jen asi čtyři," říká zpěvák, písničkář a spisovatel.
To, že Jaroslav Hutka v Prostějově koncertoval právě při výročí sametové revoluce, není náhoda. Během listopadových událostí v roce 1989 byl díky své hudbě jedním z nejhlasitějších aktérů a na demonstraci na Letné zahrál také píseň Náměšť věnovanou zakázanému a rozehnanému koncertu v Náměšti na Hané. S polistopadovým vývojem však také není úplně spokojený.
„Je to vždycky kombinace více aspektů. Obyvatelstvo je tu nejisté a rozvrácené. Navíc někteří politici velmi rychle nalezli do vedení země, mezi nimi gauneři. Problém je také to, že málo lidí zde má ponětí o tom, co je to politika," vyjadřuje se zpěvák, který si cédéčka vydává sám a své adice tak nazývá samopalem. Improvizovaný obchod se svým dílem, které rozložil na pódiu, pak označil za hokynářství.
Sedmašedesátiletý písničkář ke koncertu řekl, že jde o průřez jeho tvorbou. Během dvouhodinového představení tak zazněly písně o ještěrovi či knedlíku věnované dětem, ale také přírodě i politice. Koncert se tak rozdělil hned do několika částí, každá s rozdílnou hudbou.
„Recitování bylo fajn, líbilo se mi. Stejně tak koncert. Ale ze začátku to nebylo úplně podle mého vkusu, šlo o depresivnější texty. Teď už je to podle mého gusta," říká Albert Halmo po té, co Jaroslav Hutka spustil se svou kytarou veselejší a rychlejší melodie, při kterých se ozýval smích jak z obecenstva, tak od interpreta.
Jeden z pořadatelů akce Ivo Lužný prozradil, že šlo o akci v rámci cyklu Hudbou proti zapomnění. V úvaze prý bylo více interpretů či jiných osobností.
„Jaroslav Hutka byl mezi jmény, o kterých jsme si mysleli, že by se mohl zúčastnit. Stejně jako třeba Vladimír Merta. Například Karel Vepřek nás napadl až v průběhu a byla to dobrá volba, protože se jeho nábožensky laděné písně do Husitského sboru hodily," vysvětluje pořadatel, který sebou na sobotní koncert přinesl i dílo interpreta.
„Mám sebou první oficiální vydání Hutkovy sbírky fejetonů Požár v Bazaru z roku 1990. Tehdy vyšlo v nákladu sto tisíc kusů. Náramně mě jeho fejetony oslovovaly, bohužel je však přestal zveřejňovat na internetu. Musím se ho po koncertu zeptat proč," dodává.
Prostějovský deník, 30. 11. 2014, Michal Sobecký