Červencové Brno patří literatuře
Brno - Od soboty patří Brno sedmému ročníku Měsíce autorského čtení, největší literární přehlídce u nás, která potrvá až do konce července. Letos se vedle českých autorů představí také třicítka berlínských spisovatelů, jimž je festival věnován.
Vlaje vlajka s medvědem
Právě německou metropolí bylo poznamenáno sobotní odpoledne. Pořadatelé z nakladatelství Větrné mlýny vyvěsili na budovu Divadla Husa na provázku, kde festival celý měsíc probíhá, červenobílou berlínskou vlajku s medvědem. "Kromě vlajky postupně instalujeme do foyeru divadla, ale i na scénu, kde se pořádají čtení, malé i velké sochy a obrazy medvědů, maskotů Berlína," řekl jeden z organizátorů festivalu, Pavel Řehořík. Slogan festivalu Medvědi se valí na Brno tak možná nezůstane pouze v obrazné rovině. Nicméně kolemjdoucím Brňanům chvíli trvalo, než si vlajku spojili se začínajícím festivalem, mnozí ji měli spíše za symbol blížícího se finále mistrovství světa ve fotbale.
Ceremoniál vyvěšování vlajky vystřídala vernisáž fotografií Jindřicha Mynaříka, první z cyklu deseti výstav pořádaných v rámci doprovodných akcí festivalu.
Hutkova premiéra
Přesně ve dvacet hodin do velkého sálu divadla přišel slavný písničkář Jaroslav Hutka. "Je to má premiéra, autorské čtení jsem ještě nikdy neabsolvoval, jednou dvakrát jsem četl mezi písničkami některé své texty, ale číst svou poezii bez kytary budu skutečně poprvé," prozradil. Lehké nervozity se však záhy zbavil a publikum ho dokonce povzbudilo k přídavkům. "Jsme rádi, že Jaroslav Hutka přijal naše pozvání ke čtení, žádali jsme ho už tři roky, až letos se nám ho podařilo přemluvit. Myslím, že pro mnohé diváky to byl zážitek, protože takto Hutku ještě nezažili," poznamenal Řehořík. "Hudba má samozřejmě na našem festivalu místo a nebráníme se koncertům, ale u Hutky jsme byli rádi, že se nám podařilo dohodnout klasické autorské čtení, koncerty nejsou pro publikum takovou vzácností," dodal.
Nejen knihy
První festivalový den skončil až ráno na Alžbětinské scéně divadla, kde se dá diskutovat na čerstvém vzduchu. "Festival není jen program, ale možná ještě více ta setkání po něm," tvrdí Řehořík. Sám příliš "neoslavoval", protože včera jej čekala první návštěva z Berlína, čtení Yadé Kara, spisovatelky tureckého původu, která četla ze svého románu Selam Berlin.
Mladá fronta DNES, 3.7.2006