První veřejné čtení prohlášení ustaveného Občanského fóra

Události 17. Listopadu 1989 jsem před 20 lety střídavě prožíval jako topič v hotelu Axa v Praze a se svojí rodinou v kostelnickém bytě na evangelické faře v Liběchově u Mělníka.
Náš kamarád Zdeněk Horký z Liběchova nám v sobotu 18. Listopadu vyprávěl o násilném potlačení demonstrace na Národní třídě. Byl svědkem hrubého zákroku proti mladé dívce. Z autobusu vyběhl esenbák a zmlátil bezbrannou oběť tak, že má doživotní zdravotní následky.
Vyrazili jsme s manželkou a se Zdeňkem v neděli 19. listopadu do Prahy. Šli jsme přes Národní třídu k Národnímu divadlu. Před odjezdem jsme šli od Příkopů nahoru přes Václavák. U koně byl malý hlouček, dali jsme se společně do řeči.
Zhruba v 10 hod. večer přišel k nám muž s papírem a informoval nás, že v Činoherním klubu bylo ustaveno Občanské fórum. V ruce měl papír s prohlášením, že by bylo dobré ho přečíst. Nikdo se k tomu neměl, tak jsem papír vzal. Při překračování řetězu, který tam nechali umístit komunisté, aby lidi nemohli přímo k soše sv. Václava, mi praskly v rozkroku manžestráky. Otočil jsem se k přítomným a z plna hrdla a s chutí jsem přečetl text vyzývající představitele komunistické moci k odstoupení a k dialogu s občany. Šlo zřejmě o první čtení tohoto prohlášení na veřejnosti v Československu.
Poté jsme se vydali do metra, abychom stihli poslední autobus do Liběchova. Přitočil se k nám neznámý muž. Že mě zavede k herečce Vlastě Chramostové domů a při tom mi ukazoval svoji občanku. Po krátkém váhání – herečku, které jsem si vážil za její občanské postoje, bych rád osobně poznal – ne však prostřednictvím estébáka.
Později jsem byl vděčný Jaroslavu Hutkovi, když se zasadil o odstranění nesmyslného řetězu zabraňujícího lidem k přístupu ke sv. Václavovi.

Michal Šimek – autor je evangelický farář