Moraváctví je krásný a teskný sen
Jaroslav Hutka je známý nejen jako písničkář, ale i jako autor fejetonů, textů, básník, filozof. Brněnští příznivci se s ním mohou setkat zítra v 19.30 hodin v klubu na Leitnerově ulici.
Jste původem Moravák. Zůstalo vám k ní nějaké pouto?
Jsem z Olomouce, což zase některým Moravanům z jihu moc jako Morava nepřipadá. Ale moraváctví je krásný a teskný kamsi mizející sen. V Praze jsem od patnácti, ale ten sen mi Praha nezničila. Ale vazbu k Moravě mám stále přes ty staré lidové balady, ale ty na Moravě dnes nikdo nezná.
Na vašich www- stránkách najdeme hodně starých textů, fejetonů, v Samopal- revue vydáváte CD s dnes už historickými písničkami. Je to vaše účtování s minulostí?
Je to účtování s minulostí, vlastně její zachraňování. Ten archiv, který je každému přístupný, se jmenuje www. hutka. cz. On totiž ten můj písničkářský a literátský osud má hlavu a patu, a já tu celou práci a víru nechci vzdát jen tak kvůli tomu, že začaly panovat peníze. Ta reklamní hysterie, že cenu má jen to nejnovější, je nesmysl. Všechno odněkud pochází a pokud to nevíme, nemáme šanci porozumět ani současnosti, ani svému životu. Já nemůžu jen tak pokračovat, pokud není přístupné to, co jsem dělal předtím. Život je příběh, a pokud o můj příběh nemají zájem vydavatelé, tak si ho dávám dohromady sám.
Myslíte si, že písničkář má stále co říci i dnešní mladé generaci?
Já mám publikum všech generací včetně dětí. To je asi to nejpěknější, co mě potkalo. Ale ideologie starého vlastenectví, nebo nedávného komunismu nebo současného kapitalismu, pořád mluví o mládí, optimismu a jakési zářné budoucnosti. V tom je to pořád to samé a člověk se tím nesmí nechat poplést. A jestli mám mladé generaci co říct? Samozřejmě! Ať už se konečně nenechají oblbovat, jako ty mladé generace předtím.
V televizi i v rozhlase písničkáře takřka neuslyšíme. Myslíte si, že patří jen do klubů?
Asi máte na mysli české rádio a českou televizi. Já většinou poslouchám anglické a francouzské rádio a tam písničkáře pouštějí. Česká média se bohužel teď stala pouze kořistí buď úřednické tuposti, nebo mafiánství. Docela úzká parta vydavatelů, redaktorů a interpretů obsadila všechny vlny a je jedno, jestli se jedná o soukromé anebo veřejnoprávní vlny. Jsou to pořád ti samí lidé, kteří drží celý "trh". Investují peníze a pak kasírují, nejde o hudbu, ale o peníze.
Rovnost, 2002-02-20, Věra Sečkářová