Cena Trilobit 2006 ostravským autorům za Příběhy železné opony

Beroun/Ostrava - V sobotu byly v kině Mír v Berouně slavnostně vyhlášeny ceny Trilobit 2006. Pro Centrum publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava znamenal tento okamžik další z řady významných úspěchů. Český filmový a televizní svaz FITES udělil cenu Trilobit kolektivu tvůrců dokumentárního cyklu Příběhy železné opony. Autoři Lenka Poláková, Luděk Navara a Ján Novák v něm oživují naši historickou paměť a snaží se pojmenovat zločiny komunistické moci, za něž nebyl nikdo potrestán. Cenu převzali režisér Ján Novák a průvodce pořadem Jaroslav Hutka.
Příběhům železné opony udělila už vloni v říjnu Česká filmová a televizní akademie televizní cenu Elsa v kategorii Nejlepší publicistický pořad.
„Devětatřicetidílná série dokumentů Příběhy železné opony se vracejí do časů, kdy byla naše země na své západní hranici obehnána ostnatým drátem. Každý díl je věnován vždy jednomu lidskému osudu a snaze vymanit se z dosahu totalitní moci. Často při tom moderátor Jaroslav Hutka zmiňuje tragické údaje o ztrátách na životech, žalářování nebo celoživotním pronásledování,” říká Jolanda Pilařová z ostravského studia České televize. Tvůrci pracují s archivními materiály, dotýkají se i stop, které vedou až do současnosti. Projekt je výjimečný, neboť v tak komplexním záběru se dané tematice doposud nikdo nevěnoval.

      Karvinský deník, Datum: 30.1.2007


Oceněný Hutka chce ukázat naši historii přes lidské příběhy

Beroun 28. ledna (ČTK) - Jednu z cen Trilobit Beroun 2006 udělovaných Českým filmovým a televizním svazem získal v sobotu večer kolektiv tvůrců dokumentárního cyklu Příběhy železné opony. Příběhy lidí, kteří toužili po svobodě, ale v odchodu jim bránila hranice zvaná železná opona, slovem provází zpěvák a signatář Charty 77 Jaroslav Hutka, který z tehdejšího Československa emigroval.
„My Češi máme území, na němž leží naše historické vědomí, strašně malé a takové trochu zamlžené. Mám proto příjemný pocit, že pomáhám k malému rozšíření a projasnění tohoto území,” řekl ČTK šedesátiletý zakladatel a člen folkového sdružení Šafrán.
Hutka, který mimo jiné popularizoval moravské lidové písničky, byl podle svých slov k projektu Příběhy železné opony pozvaný, když už měli tvůrci hotovou jeho koncepci. "Samozřejmě mě potěšilo, že si mě prý vybrali, protože jsem pro ně důvěryhodný," uvedl Hutka.
Celý život je prý zvyklý vystupovat sám za sebe, což se nyní trochu změnilo. "Poprvé jsem v partě, která musí fungovat, protože každý týden vzniká jeden dokument, což je trochu zběsilé tempo," sdělil Hutka, pro kterého je na celém projektu nejdůležitější, že se zabývá skutečnými osudy. "Nevypadávají z toho žádní bronzoví panáci, kteří se pak postaví na náměstí, ale lidské příběhy," uvedl.
V letošním ročníku soutěže Trilobit Beroun se objevilo více dokumentů vracejících se do historie k období komunistické diktatury. Ocenění získala Kristina Vlachová za pořady Dračí setba a Kauza Uherské Hradiště, kde z různých aspektů dokumentuje krutosti komunistického režimu i jeho pozůstatky v myslích a jednání mnoha lidí, či Jan Šikl za bezútěšný obraz epochy komunistického režimu Nízký let z cyklu Soukromé století.
„Pokud nebudou vznikat podobné dokumenty, budeme malí a blbí. To je cesta, jak mladým i starším lidem připomenout naši historii. Zejména pro mládež je doba, kdy jsem já byl mladý, úplná Bílá hora. Ale když z toho vypadne lidský osud, vzbudí zájem. A přitom celá historie je vlastně lidský osud,” sdělil hudebník, který kvůli politickému nátlaku opustil v říjnu 1978 tehdejší Československo a žil v emigraci v Nizozemsku.
Příběhy útěků za železnou oponu nyní opět za účasti Jaroslava Hutky pokračují v České televizi cyklem V zajetí železné opony, který líčí osudy vězňů komunistického režimu. „V archivech jsou tisíce zajímavých příběhů, jakési mrtvé území, na jehož oživení bych se chtěl podílet,” dodal Hutka.

      ČTK / dsc, 28-jan-2007 13:30