Jaromír Nohavica se poprvé vyjádřil k písni Jaroslava Hutky Udavač z Těšína, ve které je mu vyčítána spolupráce s StB a donášení na Karla Kryla. Na svých internetových stránkách ji nepřímo označil za hanlivou.
Nohavica nepopírá, že na schůzky se Státní bezpečností chodil. Podle něj jsou ale v protokolu věci, které by nikdy neřekl. "Co tady vysvětlovat nad papíry sepsanými oním kapitánem kdovíkdy pak v poklidu jeho kanceláře, už beze mne, bez mého podpisu, papíry, které se objevují jako na zavolanou z propadliště dějin," napsal písničkář na svých stránkách.
Jaromír Nohavica v červenci 1989 odjel na výlet do Vídně. Podle svých slov se na cestu těšil. "Snad tam potkám i toho, jehož písně jsem tak obdivoval, že mu snad řeknu, jak si ho vážím," píše Nohavica k cestě do Rakouska. S Karlem Krylem se opravdu setkal, když ho na vídeňském koncertu pozval na pódium.
Po návratu zpět do Československa si ale Nohavicu předvolala k výslechu StB. V protokolu je uvedeno, že Nohavica řekl estébákovi, že Kryl není spokojený s prací ve Svobodné Evropě, že má komplex ze své malé postavy a že není bohatý, protože nevlastní ani auto.
Tento záznam se k Nohavicovi dostal podle jeho slov až po 17 letech, když mu ho předložil novinář z Respektu. K tomu na svých stránkách uvádí: "Když jsem těmi šesti žlutými stránkami z archivu StB poprvé nevěřícně listoval, pochopil jsem, jak hluboký a bezedný je močál naší minulosti, močál lemovaný směrníky a rozcestníky StB a jejich metodami." A dodává: "Jednou, před lety jsem buď jak buď s tím člověkem seděl u jednoho stolu a basta - dobře mi tak - a tomuhle všemu, co tu teď povídám, lidé buď uvěří, anebo neuvěří. Je to jako s tou pravdou, co lež u ní přenocovala."
Podle svých slov se Nohavica bál v 80. letech odmítat pozvání k pohovoru s kapitánem StB. "Hrozilo mnohé vyslovené i nevyslovené. Obdivuji hluboce ty, kdož se té hrozby nezalekli. Dnes už se nebojím. Hrozí jen poštěkávání chatujících čtenářů, reportáže televizí skrytou kamerou zpoza plotu, komolení mého jména v novinách a hanlivé písně."
Co si myslí Jaroslav Hutka?
Písničkář Jaroslav Hutka si rozhodně nebere servítky. Nohavicu označuje za zbabělce a falešného moralistu. Podle něj se Nohavica na koncert pro české exulanty ve Vídni v roce 1989 dostal díky spolupráci se Státní bezpečností.
Reakce na píseň jsou podle zpěváka dvojí, buď nadšení, nebo naopak nadávky a odsouzení. "Je to tak 1:1. Reakcí, které by byly mezi tím, dostávám minimum," řekl Hutka na dotaz serveru TÝDEN.CZ.
"Sáhnul jsem na symbol a mnoho lidí obešla hrůza, že bych ho mohl zpochybnit. Asi není tak jistý a pevný," zhodnotil reakce veřejnosti na svou píseň Udavač z Těšína.
V osmdesátých letech patřili "domácí" Jaromír Nohavica i emigrant Jaroslav Hutka k symbolům protirežimní kultury. Už na začátku devadesátých let se však ukázalo, že Nohavica s režimem spolupracoval jako agent s krycím jménem Mirek. Je nicméně dlouhodobě nejúspěšnějším českým folkovým zpěvákem a loni se stal s albem Doma dokonce nejprodávanějším zpěvákem vůbec. Popularita Jaroslava Hutky po návratu z exilu naopak výrazně klesla.
Týden, 18.11.2007 21:07, TEREZA BARTŮŇKOVÁ