Na festival měla upozorňovat vzducholoď
Hudební megafestival Zahrada, který o víkendu skončil v Náměšti na Hané, letos poprvé slyšel Jaroslavem Hutkou zpívanou píseň Náměšť, kterou před třiceti lety tento písničkář složil právě pro náměšťský areál. V něm se totiž měla v srpnu roku 1973 konat velká folková přehlídka, o které Hutka říká, že měla být pokusem o poslední obdobnou svobodnou akci v " tuhnoucí" době po roce 1969. " Festival ale byl zhruba dva týdny před zahájením zakázán, " vzpomíná dnes jeden z mužů, kteří tehdy stáli u zrodu myšlenky na folkovo-countryovou přehlídku, olomoucký výtvarník Pavel Hogel.
Ten v době svých studií na olomoucké univerzitě společně se svým spolužákem z gymnázia Otou Vychodilem začal skládat písničky a společně je hráli na různých akcích. " Folk je široký pojem, takže je těžké charakterizovat naši tvorbu, bylo nám dvaadvacet, a tak jsme dělali písničky spíš podle sebe. Hodně jsme tehdy spolupracovali s folkovým klubem Opera v Porubě, což bylo známé místo, kde hrávali folkaři jako Hutka, Merta, Třešňák, " vzpomíná na dobu po roce 1970 Hogel s tím, že i v Olomouci probíhaly nejrůznější koncerty a přehlídky. " Jezdilo se ale také po celé republice, dvakrát jsme dokonce hráli na matiné divadla Semafor i na pražské folkové scéně Rychta a jinde. Bylo to příjemné, ovšem až na ony nepříjemné okolnosti spojené s tehdejším režimem, " doplnil mozaiku Hogel. Podle něj byly někdy paradoxně represe tehdejších státních orgánů proti kulturním kruhům v regionech i " ostřejší" než v Praze. " V roce 1972 také vznikla myšlenka uspořádat velký festival, a tak se kluci, především ti, co se točili kolem klubu Přírodovědecké fakulty olomoucké univerzity, pustili do příprav. Také Jarda Hutka se tím nápadem nadchl a napsal i onu slavnou písničku Náměšť. Tehdejší organizátoři už měli velkolepé plány, jako že nad Olomoucí se bude vznášet vzducholoď zvoucí na náměšťskou přehlídku a podobně. Pak se ale o celou záležitost začala zajímat státní bezpečnost... , " konstatoval Hogel s tím, že festival byl zakázán tak " těsně", že řada posluchačů do Náměště nakonec přijela. Místo hudby je tam ale čekala policie, která je poslala obratem zpátky.
"A důvody zákazu? Oni tehdy ani moc nějaká vysvětlení uvádět nemuseli. Ale mezi odůvodněním zazněly i takové bonbonky, jako že jde o záškodnickou činnost, protože přehlídka měla proběhnout v srpnu a pořadatelé tak chtěli stáhnout mládež ze žní, " usmívá se Hogel. Ten se nedlouho po této akci rozhodl s muzikou přestat: " Jednak mne nebavilo nechat se tahat na nějaké výslechy a navíc jsem stál před rozhodnutím, zda dělat muziku nebo malovat. A protože se hudba podle mých představ se tehdy moc dělat nedala, vybral jsem si druhou cestu, " dodal Hogel, který se ale v současnosti k muzicírování vrátil a s Vychodilem obnovil své někdejší hraní. " Začali jsme zkoušet v dubnu. Z původního repertoáru hrajeme tak dvě skladby. Nových zatím máme osm, ale do konce prázdnin jich chceme mít tak šestnáct, " věří Hogel s tím, že pak jednak začnou vystupovat a také nahrají CD. " Nicméně folková muzika se za těch téměř třicet let posunula úplně někam jinam, a proto jsme k sobě přibrali fenomenálního kytaristu, mladého studenta kroměřížské konzervatoře," ukončil Hogel.
Olomoucký den, 2002-07-09, Jitka Moťková