Paroubek: zachránce i vzteklý dědek

Anketa MF DNES: Co přineslo Česku působení Jiřího Paroubka ve funkci předsedy vlády?

Jan Hřebejk, filmový režisér: Působení Jiřího Paroubka přineslo ČSSD posílení a mně osobně zemanovské déja vu. A co přinesl Paroubek České republice, ještě uvidíme, protože velkou moc má právě nyní. A může ji využít v dobrém i ve zlém.

Jaroslav Holík, bývalý hokejista, mistr světa 1972: Já panu Paroubkovi fandím. Je mi čtyřiašedesát, mám sociální cítění. Myslím, že bohatí mají platit víc než chudí. Aby to tak nebylo, to mi přijde zvrácené. ČSSD tu vládla osm let, a kdyby nebyl ten týden před volbami, vládla by dál. Co dělali Topolánek a ODS, to se mi opravdu nelíbilo. A myslím, že to, co křičeli, stejně nesplní.

Lenka Šmídová, jachtařka: Musím uznat, že to tady Paroubek držel v pevných opratích. Až mě tím překvapil. Jsem spíš ráda, že podá demisi. Jeho straně jsem nikdy nefandila.

Adriana Krnáčová, Transparency International ČR: Za Paroubkova působení se politika velmi zostřila a zrazantněla. Sociální demokracii dostal z krize. To se mu podařilo. Jako krizový manažer obstál. Ke kladům počítám to, že se na rozdíl od předchůdců zbavil členů své strany, kteří byli podezřelí z trestné činnosti. Negativní dopad měl na předvolební kampaň. Celá "soutěž" se odehrávala ve velmi konfrontačním tónu, občan neměl možnost sledovat program. Neříkám, že politika před Paroubkem nebyla drsná, on si však přizval lidi, kteří nemají vybrané komunikační schopnosti. A tým kolem něj určoval i komunikaci ve společnosti. Na mysli mám především doktora Ratha, o Jandákovi nemluvě.

Jaroslav Hutka, hudebník: Dva body hodnotím jednoznačně negativně: Jiří Paroubek vnesl do české politiky vulgaritu a brutalitu a nechal vstoupit komunisty do legální hry. Oboje se mu nevyplatilo. Přitom začínal přátelsky a nadějně, vytáhl sociální demokracii z kanálu. Během jednoho roku se z něj ale stal uřvaný dědek. Z toho plyne, že nejde o politika na dlouhodobé použití.

Sára Saudková, fotografka: Do zahnívající české politiky přinesl vítr. Bez ohledu na to, zda to byl vítr východní, nebo západní.
Vyprovokoval v lidech názor na politiku. Dokázal jasně formulovat své názory, a to je od politika v našich poměrech věc nevídaná a odvážná. To je jeho velké plus. Nedovedu posoudit jeho přínos nebo zápory, nedělám si totiž iluze o žádném politikovi v této zemi. A zrovna tak ho nevidím jako toho špatného, jak je teď v módě. Nepůjdu nikdy proti němu protestovat na Václavák. Určitě odvedl svou práci, jak nejlépe mohl. A to říkám jako člověk, který smýšlí liberálně a pravicově.

Ivan O.Štampach, religionista: Tradiční evropský model sociálního státu diskreditovaný za minulé, Grossovy vlády získal za premiéra Jiřího Paroubka znovu důvěru. Ve prospěch jeho vlády mluví vynikající ekonomické výsledky České republiky v poslední době. Odolal pokušení radikálních a uspěchaných reforem podle ,slovenské cesty' a zachoval sociální smír. Oceňuji rovněž jeho silně proevropskou politiku.

Vladimír Růžička, hokejový trenér: Nezlobte se, k tomu se nechci vyjadřovat. Já se do politiky nemíchám.

Zbigniew Czendlik, katolický kněz: Žádný politik není tak dobrý, aby na něm nebylo něco špatného, a ani není žádný politik tak špatný, aby na něm nebylo něco dobrého. Na působení Jiřího Paroubka ve funkci předsedy vlády naší země oceňuji uklidnění politické situace v době, kdy funkci premiéra přebíral. Negativně hodnotím jeho přímou nebo nepřímou podporu komunistické straně, což se dalo vycítit v jeho povolebních projevech.

Jarmila Neumannová, Nadační Fond obětem holokaustu: Vládnutí Jiřího Paroubka nám dalo velmi rozporuplné plošné dávky a zákon o sociálních službách, který je ,vymodleným dítětem' po mnoha letech. O jeho dopadech nemáme představu, neboť je bohužel nikdo s předstihem nezkoumal.

      Mladá fronta DNES, 29.6.2006