SLAVNÁ SBÍRKA PRÝ DOKÁŽE LÉČIT DUŠI

Monumentální sbírka Moravské lidové písně, jak ji v roce 1860 vydal sběratel František Sušil, se stal doslova biblí folklorismu. Sušilova mimořádná práce dodnes inspiruje skladatele vážné hudby, lidové muzikanty, ale i literáty.

„Sušilova sbírka je fenomén, který letí časem a prostorem. Já jsem jím fascinovaný,” říká vydavatel Jiří Plocek, který přivedl na svět knížku Sušilovské zrcadlo. V útlém svazku Plocek sebral postřehy a osobní zkušenosti se Sušilovou slavnou knihou od mnoha tuzemských osobností.
V Knížce vzpomíná kupříkladu známý lidový zpěvák Dušan Holý, muzikolog Jaromír nečas, literát a překladatel Antonín Přidal, hudebníci Petr Ulrych, Vladimír Merta a Jaroslav Hutka nebo zcela netradičně psycholog Ludvík Běťák. „Každý přispěl osobním pohledem. Obsáhlý sušilovský sborník vyšel nedávno. Nikdo však tohoto génia nezachytil formou lidských dokumentů,” doplňuje Plocek.
Na otázku, k čemu jej Sušilova slavná sbírka inspirovala, pochopitelně každý odpověděl po svém. „Neumím dobře zpívat z not, a proto Sušilova sbírka pro mě není ani tak kancionál, jako na tři prsty tlusté evangelium, kniha nabitá dobrými zprávami o lidské duši, o jejím nadání překonávat mlčení slovem, samotu sdílením, zoufalství novou nadějí, trpkost humorem,” vyznal se Antonín Přidal.
Psycholog a psychoterapeut Ludvík Běťák prý zase lidovým písničkám i muzice vděčí za to, že mu nedovolují profesní vyhoření. Ve své výpovědi přiznává, že Sušilovy písničky dokážou léčit také jeho klienty nejenom při muzikoterapiích, kdy v duši spouští ozdravné procesy.
Známý muzikant a hudebník Petr Ulrych vidí Sušilovu sbírku jako knihu plnou informací zvláštních svou jednoduchostí, která se nemýlí a zároveň připouští řadu výkladů.
Vydavatel Plocek doufá, že jeho novinka není zdaleka určena pouze lidem, kteří se odborně zaobírají lidovou písničkou. „Jsou to skutečně velmi osobní pohledy. Tyto autentické výpovědi mohou oslovit každého,” sdělil Plocek. Knížku Sušilovské zrcadlo chce nabízet ve své brněnské prodejně U slona na Veveří ulici, která se v budoucnosti chce specializovat výhradně na moravika. „Titul je samozřejmě k mání ve všech běžných knihkupectvích,” doplnil Plocek.

      Mladá fronta Dnes, 5.4.2005


LÉPE POCHOPENÁ BIBLE MORAVSKÉ NÁRODNÍ PÍSNĚ
Jiří Černý, nezávislý publicista

Třicet let poté, co písničkář Jaroslav Hutka nejprve pro sebe objevil sbírku Moravských národních písní a naučil pak některé z nich své posluchače zpívat, máme nečekanou možnost se nad sbírkou faráře Františka Sušila aktuálně zamyslet. Do sborníku Sušilovské zrcadlo - Nové cesty starých písní získal vydavatelský nadšenec Jiří Plocek názory osobností mnohdy tak protichůdných, jako jsou sám Hutka, Dušan Holý, Petr Ulrych, Miloš Štědroň, Zuzana Lapčíková, Vladimír Merta, Jiří Tichota, Antonín Přidal, Jan Rokyta nebo František Černý.