Písničkář Úvod |
1975
"Šafránové" večery v ZK-Tesla v Čáslavské ulici se rozrůstají i o některé všední dny. Samostatné večery má také Burian & Dědeček, Lutka & Nos, Vladimír Veit, Vlasta Třešňák. Pravidelná vyprodanost svědčí o velkém zájmu publika. V lednu je také vypsán další ročník písničkářské soutěže "O ptáka Noha".
V únoru bylo možno v Šafránu slyšet i Š. Raka, Z. Homolovou, Janotu a Čundrgrunt s Mertou, Mišíkem a Padrůňkem. Březen je v Čáslavské ulici opět beznadějně vyprodán. Třešňák s Gadžorem, Veit & Hvězdoň, Hutka & Hladík - pořady, které leccos slibovaly. Kromě toho "Divadlo v Nerudovce" ve čtvrtek 6. března nabízí "Zpívání do tmy" V. Merty a ve čtvrtek 20. března "Veřejné ohledání mrtvoly" J. Hutky. Připravuje se i koncert Šafránu v Lucerně (koncert se nakonec nekonal). "... takže nezbejvá, abych spolupracoval s váma, sem z toho smutnej, takže vy poznáte, kdy se připojit do toho vytí, náš člověk už to pozná..." J. Hutka - z koncertu před písní Hadí rokle, duben 1975
"... zjistil jsem loni jednu výbornou značku strun (Fender - pozn. autora), o kterou jsem si napsal a netušil, že od tý značky mají strun asi 12 druhů, což je tedy zbytečnej přepych, pak se člověk nediví, že z toho vzniká krize, a kamarád, kterej to kupoval jim asi řekl pro koho to je, tak si řekli - no protestní zpěvák z Československa ten potřebuje super tvrdý struny... takže abych to umáčkl, tak jsem to musel podladit o 4 tóny..."
J. Hutka - z koncertu, květen 1975
V Praze se hraje dále i v "Barikádovně" (Hutka a Třešňák), ve VŠ klubech a kolejích. Kromě toho vystupují všichni i mimo Prahu (Hutka: "Někdy hraju 7× do týdne."). Hutkovo jméno se stává natolik známé, že ho lze nalézt i v anketě soutěže MS "Zlatý slavík 1975" na 35. místě.
Období mezi r. 1975-76 patří bezesporu k vrcholům umělecké tvorby celého Šafránu.
V červnu 1975 se koná v Čáslavské finále soutěže "O ptáka Noha" a začínají prázdniny. Nezůstávají zcela tak "prázdné". Pořad "Prázdninový týden Šafránu" v Divadle v Nerudovce od 3. do 8. srpna 1975 patřil skutečně k vydařeným koncertům.
"Na podzim 1975 jsem šli s několika kolegy ke zkouškám lidových hudebníků, zaplatili každý 100 Kčs, abychom měli právo brát asi 15 Kčs za hodinu hraní, ale nikdy jsme nedostali žádné oznámení, zda jsme zkoušky udělali, nebo ne."
J. Hutka - Konec X. sezóny
Na podzim 1975 jsem dostal předvolánku do Bartolomějské ulice č. 4 a povídal se se mnou nadporučík z hradecké StB. Měl na stole štos mých textů a pomluv... potom tvrdil, že šířím náboženství. I kdyby, bylo by to nezákonné? Ale nešířil jsem. Jedná se o velikonoční představení v Chocni a hrál jsem tam staré lidové písně, kde se občas nějaký pánbůh nebo svatý objevil, jak to ve starých lidových písních bývá. J. Hutka - Konec X. sezóny
7.-9. října 1975 je v Divadle v Nerudovce výstava "Pověšené obrazy Vlasty Třešňáka". Skvělý je i Třešňákův listopadový koncert na Rychtě. 25. 11. 1975 je v Lucerně pořad "Folk 75", hraje Hutka Hladík, Lutka, Merta, Marsyas, Blátotlačky a Minnesengři.
"V televizi jsem byl dvakrát, a to vždy, když jsem se nechal přemluvit, že schovám vlasy pod čepicí. Na mnoho dalších scén jsem nesměl, nebo jsem je musel opustit kvůli repertoáru. Desky s mými písněmi se nevydávaly a i kolem lidových písní byly potíže."
J. Hutka - Konec X. sezóny
Poslední číslo "Melodie" přináší článek Leo Jehna, ve kterém píše o Hutkově LP (Stůj břízo zelená) a jeho podání lidových písní mimo jiné i: "...kouzelné metafory moravských nářečových útvarů vyměnil za nepoetické rýmy a materiálu odpovídající pěveckou dikci za ledabylou výslovnost a přemalý cit pro stylovou čistotu. Je jeho deska folklórem nebo populární hudbou?"
Melodie č. 12/1975
Tímto článkem se v Melodii rozvinula dlouhodobá vleklá diskuse nejen kolem folklóru a folku, ale také kolem přínosu Hutky na tomto poli.
|