Písničkář Úvod |
1968
Rok 1968 začíná dvojice H&V opět v Music F-clubu na Smíchově v pořadu Dialogy (27. 1. 68) a též vystupováním po českých městech.
20. února hrají v Ostravě na Černé louce a ohromné poutače upozorňují na "Český protest-song". Do Ostravy dvojice letí dokonce letadlem. Koncertů stále přibývá a i "kulturní příliv" ze západu se odráží stále více v tvorbě beatových hudebníků, umělců apod. Chuť tvořit a hrát se dostává do popředí zájmu mladých lidí. O této době V. Veit řekl: "Léta šedesátá patří k nejlepším obdobím našeho života. Neměli jsme zájem ani snahu jet do ciziny - vše zde bujelo a neustále bylo co dělat, vše se zde rodilo a rostlo. Pro nás byl důležitější zájezd (koncert) do Č. Budějovic než cesta do ciziny, na západ. Velmi pěkná byla atmosféra v Music F-clubu na Smíchově. Hráli jsme dvakrát do měsíce, ale do klubu jsme chodili častěji. Všichni jsme se navzájem znali, včetně bigbítů, všichni jsme byli jedna rodina... A holky... za tři dny byla tvoje!" Zde je zajímavé podotknout, že v jednom z dopisů J. Hutky z USA (1979) píše Veitovi o tom, že západ (San Francisco) je přesně takový, jaký si ho kdysi v Praze představovali. Jen ta léta šedesátá se už nikdy nevrátí... "V San Franciscu je teď akorát líheň homoušů."
Na jaře r. 1968 je také dvojice H&V pozvána do studia Supraphonu, kde je s ní nahrán první singl "Ježíšek" (druhou stranu v důsledku "lepšího prodeje v případě neúspěchu prvé skladby zaplnila běžná komerční skladba rozhlasového studia).
"Známá dvojice H&V, kteří působili převážně v Music F-clubu na Smíchově, se rozpadla."
Pop Music Expres č. 6/1968
Časopis pro mládež Pionýr na zadní straně spolu s Krylem, Mertou, Palečkem a Janíkem uveřejňuje Hutkovu barevnou fotografii a text, kde Hutka říká sám o sobě: "Člověk se musí umět rozhodnout, nemá smysl si dělat zábrany když chce něco opustit... je dost možné, že se jednou k svému původnímu povolání vrátím. Udělal jsem asi 50 písniček. Já v nich ale neprotestuji, snažím se jen najít smysl dění a přicházím na to, že podstata je vždy dobrá, všechno na světě má svou logiku, nemá proto smysl nadávat. Mám moc rád život, jsem vděčen za to, že jsem, jsem vděčen i za všechny potíže, cítím se šťastný, protože chci být šťastný, každý člověk by se měl zamyslet nad tím, proč byl stvořen. Největším mým koníčkem je chodit po svých nohách po ulici a koukat."
Pionýr 1969
Hutka a Veit však v té době nehrají sami. Prahou se potlouká spousta jim podobných písničkářů, folk-singerů, protestních zpěváků, minisengrů apod. Objevují se a zrovna tak mizí, hrají na ulicích, na Karlově mostě, všude tam, kde se dá.
M. Paleček & M. Janík - jako samoukové hrají od roku 1965, na soutěži mladých zpěváků "Talent 67" se poprvé setkávají a hrají společně. Prvním veřejným působištěm dvojice (oba narození 1945) se stává Karlův most. Jejich hraní se stává čím dál více přitažlivější (přichází první nahrávky uváděné v rozhlase (Houpačka), první singl u Supraphonu (Hele lidi)). V roce 1969 pravidelně hrají v klubu Olympic, na fakultách, zúčastňují se všech folk-festivalů (vítězství festivalu "Song 69") a dostávají angažmá v souboru Semafor. S J. Grossmanem a J. Šimkem hráli a zpívali v Návštěvních dnech, přichází televize, LP deska (1970). U Semaforu zůstávají dodnes. Karel Kryl - narozen r. 1944; vyrostl mezi trampy (jak sám tvrdí), kde se naučil hrát na kytaru, od roku 1964 vystupuje jako toulavý zpěvák v klubech (Olympic, Sluníčko), na Karlově mostě. V roce 1968 vyhrává rozhlasovou "Houpačku", vychází LP "Bratříčku, zavírej vrátka" (1968). V roce 1969 odchází do NSR. Vladimír Merta - narozen 1946, od roku 1966 začíná hrát a skládat texty, v roce 1967, kdy chce nechat hudby, vyhrává náhle první Country & western festival v Praze (Lucerna 29. a 31. 3. 1967, 1. místo v jednotlivcích). Na Karlově mostě nikdy nehrál (jak sám připomíná a totéž tvrdí i o K. Krylovi). V roce 1968 nahrává pro rozhlas a kanadskou televizi (jednalo se o epizodní záběr pouze jedné písně. Snímek snad nebyl ani vysílán), pravidelné pátky ve studentském akademickém klubu, získává potvrzení o hráčské zdatnosti, natáčí ve Francii LP "Ballades de Prague", koncertuje po celé ČSSR, účastní se na festivalech a přehlídkách, od roku 1973 je členem písničkářského sdružení "Šafrán", hraje na Hutkově LP "Stůj, břízo zelená" (1974), v roce 1975 singl "Písmenková láska" (z nevydaného LP), v roce 1977 LP "PS - V. Merta", nahrávky na nevydaném LP "Šafrán" (1976). Po zrušení Šafránu spolupracuje s V. Mišíkem (Čundrground) a pokračuje v samostatném vystupování mimo Prahu (v Praze hudební činnost nedoporučena). Vlastimil Třešňák - narozen r. 1950, od 18 let hraje na kytaru a zpívá vlastní texty všude tam, kde se dá; v roce 1969-70 společně i s J. Hutkou. V roce 1970 natáčí s Hutkou singl "Václavek vrah", hraje s cikány (Gadžor, Korman). Od roku 1973 člen Šafránu, hraní po celé ČSSR; od roku 1974 hraje profesionálně přes agenturu, roku 1976 nahrává dvě skladby na LP "Šafrán", po r. 1977 nebyl "doporučován", což prakticky znamenalo zákaz veřejných vystoupení; signatář Charty 77, ve Švédsku vychází LP "Zeměměřič", 1980 v NSR novela "Tak to vidím já". V dubnu 1982 je donucen vystěhovat se z ČSSR. Politický azyl získává ve Švédsku. Jaroslav Hutka jako sólista dlouho nevydrží hrát. Potkává Petra Kalandru (později Marsyas) a začnou vystupovat společně. Opět všude tam, kde je lidé poslouchají: na Staroměstském náměstí, ve studentských kolejích, v divadle Maringotka.
"Moc jsem chtěl malovat. Ale jelikož nemám v Praze kde bydlet, bydlím nyní u P. Kalandry, tak jsem se k malování nedostal, to chce prostor a mám pocit, že jediná náplň života je práce, nic jiného v podstatě nemá smysl a tak jsem začal psát. Protože psát se dá i po hospodách. Teď dělám písničky, což je moje profese. Já mám tento stát hrozně rád, protože mám pocit, že tady nelze umřít hlady. I když jsem na to byl nejhůř, vždycky to nakonec odpadlo dobře. Člověk shodil nějaké to kilo, ale to přece nic není, když jde o nějaký cíl, ne?"
MS č. 50/68
"Ano, texty píšu já. Muziku k pár věcem mi dělal Petr. Hodně věcí je od Veita, mého dřívějšího partnera. Některé melodie jsou od Dylana a Donovana, na které jsem si psal texty. Nejsou to překlady. Ono to ani překládat nejde. To by se muselo přebásnit - ale i územně, to, co je americké, udělat česky. Takže raději dělám texty své. My jsme hráli kdysi nějaké překlady, co dělal Rytíř. A zjistil jsem, že to tady vůbec nemluví, i když po literární stránce to jsou výborný věci. Ale to pravé poslání písničky, tedy být písničkou a mluvit, nejen znít, aby se třeba příjemně krátil čas, to se ztrácí, začíná to působit na lidskou melancholii… není to vono."
MS č. 50/68
V létě 1968, v době prázdnin, píše Pop Music Expres: "... galerie Platýz spolu s časopisem MY-68 pořádá na Národní třídě (Platýz) tzv. "Trh pod plachtou". Kromě Hutky & Kalandry, mimů a nadějných výtvarníků se zde objevil Aleš Wotruba se sitar. Tím se naskytla i možnost spolupráce Hutky & Kalandry & Wotruby"
PME srpen 1968
Tato akce měla skutečně velký ohlas u mladých lidí a v Platýzu bylo stále plno. A není se čemu divit. I časopis "Vlasta" věnoval této události celou zadní stranu s hojností fotografií.
Již několik sobot a nedělí vystavují a vystupují na náměstíčku galerie Platýz v Praze. Říkají si Skupina 68 (pod plachtou) a je jich zatím pětatřicet. Mladí výtvarníci - grafici, fotografové i malíři, ale také muzikanti, zpěváci, mimové. Na malém jevišťátku, které zapůjčilo Divadlo J. Wolkera, se střídá autorská dvojice Hutka a Kalandra se svými písněmi a členové pantomimické skupiny Alfréda Jarryho ve znamenitých a technicky vyzrálých etudách. V poslední době mají vystoupení "osmašedesátky" příchuť exotiky. Aleš Wotruba strávil rok v indickém klášteře a naučil se tam hrát na indické nástroje. V Platýzu předvádí hru na sitar a interpretuje původní nebo vlastní české texty na originální indické melodie. A bude doprovázet mladičkou dívku. která se v Indii dva roky věnovala studiu zdejších tanců.
Vlasta 1968
"Písnička "Voják" pochází z roku 1968, kdy jsme s P. Kalandrou vystupovali na Karlově mostě a na náměstíčku Platýz. Začalo se o mně v novinách psát, že jsem protestní zpěvák, a to se mi nelíbilo, tedy jsem napsal "skutečný" protest-song."
Fosil č. 5
A. Wotruba později emigroval do Švýcarska a sitar dostal J. Hutka. ("Co je to za jogína, když se s tím zde neumí vypořádat a utíká do Švýcar?" Hutka o Wotrubovi)
Spolupráce dvojice H&K s Wotrubou nepřinesla žádnou konkrétnější podobu a "písničkářství" inspirované Indií znělo dosti nevalně (viz amatérské nahrávky z tohoto období): "... a pak bych se rád vypořádal s problematikou Indie, jak v textech, tak ve hře. Než jsem přišel na to, že se něco takového dělá v Indii, pokoušel jsem se dělat písničky beze slov a refrénů. Měl jsem potíže, že třeba muzika k textu jedné sloky mi nešla k textu druhé sloky. A protože jsem chtěl zachovat myšlenku, začal jsem porušovat rýmování a frázování a začal to dělat úplně volně. Chceme se nechat inspirovat Indií a zkoušet, jak to bude znít. U nich je všechno postaveno na improvizaci."
MS č. 50/68
Po prázdninách toho roku odjíždí Kalandra na delší dobu do Tunisu. Tím končí jejich spolupráce a Hutka opět vystupuje sám. Už na konci prosince připravuje ale Hutka se svým dalším kolegou - tentokrát Hvězdoněm Cignerem - nový pořad, který se má hlavně skládat z vlastních věcí (Hutka text, Hvězdoň hudba). Hrají spolu však velmi krátce (něco přes měsíc) a dvojice se opět rozchází.
"Pane Hutka, nechtěl byste být třeba trubadúrem či dvorním pěvcem na dvoře nějakého krále?"
MS č. 50/68
Závěr roku 1968 patří opět ve dnech 22.-23. 12. "Druhému beatovému festivalu" v pražské Lucerně. Bohužel poslednímu co do kvality a účasti. Pro beat už další období není příliš shovívavé a tak tímto festivalem v podstatě končí vývoj čs. rocku, známá jména postupně mizí a s nimi i hudba schopná konfrontace.
MS č. 3/1969
|