Odesílatel: Michal Jurza
Datum: 3. března 2004, 19:24:27

Milý pane Hutka,
Díky za ten článek - politický Frankenštajn je dobře padnoucí metafora. Oblek, který má Dr. Beneš v rakvi, mu těžko může slušet víc. Vaše následná argumentace je snad až přiliš konfrontační. Efekt toho "zákona" spočívá možná právě v nejednoznačnosti výkladu Benešovy historické role. Na jedné straně ostudná politika už v londýnském exilu (velmi dobře popsáno I. Svitákem), zákonitě ústící v ospravedlnění genocidy ex post a v Únor 1948. A na straně druhé zásluhy o Společnost národů ve 20. letech, o vznik první republiky a její úspěšnou obranu proti sudetskému "vnitřnímu nepříteli" až do roku 1938. Ten lze těžko kategoricky odsoudit (po bitvě každý generál)... Mě osobně se z celého Beneše příčí nejvíc ten Londýn za války - tam jsou kořeny sovětizace střední Evropy.
Jinak se mi Váš článek líbí, MfD ale nezklamala... Schválně jsem jim pustil pokusný balonek v podobě svého textu o Černých baronech a Majoru Zemanovi. Jsem zvědav. Ale to, co dneska otiskli Davidu Smoljakovi mi vyhodilo čelist z kloubů. Ten článek o "Konzervativci Potterovi" si zaslouží reakci.
Mladé a jiným frontám zdar. Michal Jurza

Vážený pane Jandourek,
jo, už si velmi jasně vzpomínám, kladl jsem tehdy s ostychem tuhé otázky na které není odpovědi, no dobře. Beru to tedy tak, že jsem se vytočil zbytečně, že to co jste mi napsal, je prostě tak. Kvůli vám. JInak by mi to bylo těžké takhle akceptovat, protože to, kam se MF vine mě docela nebaví a od odchodu Macháčka jsme přestali ty noviny kupovat. Ale není to jen v té osobě Macháčka, ten jen uzavřel frustraci, kterou z MF už dlouhou dobu máme. Mluvím v plurálu, protože ty noviny kupuje žena Kateřina. JInak samozřejmě bych u vás rád uveřejnil názory, které považuji za důležité, ale vlastně jenom ty. Jinak vůbec nemám potřebu psát do českých novin, je to neustále omezující, depresívní a já svým psaním s nikým nezávodím. Teď mě naprosto uspokojuje ten můj internetový samizdat. Takže vás zdravím - Jaroslav Hutka

Vážený pane Hutko,
to mě skutečně mrzí, že mi tak docela nevěříte. Ale problém skutečně není v tom "silné kafe". Vždyť jsme otiskli Petra Placáka k tomuto tématu a ten si také nedával servítky před ústa. Opravdu by mě mrzelo, kdyby nám potenciální spolupráce drhla. Pokud mohu navrhnout, je na vás nějaký "bleskový" kontakt, kdybychom měli zájem o něco aktuálního? Já mám na vás nějaká asi dávno neexistující čísla tam někam pod Mírák, kam se mi nikdy už nepovedlo dovolat. (Asi dvakrát jsem tam u vás byl, když jste pořádal různé literární akce.)POkud budete mít taky text, který není vázán na událost s rychlou úmrtností (tedy "bleskovou"), pošlete ho na mě a já to osobně pohlídám.
Zachovejte nám přízeň. Jan Jandourek
Vážený pane Hutko,
omlouvám se za pozdní odpověď, já jsem pořád čekal, jak to tady dopadne. Váš článek bohužel přišel v okamžiku, kdy tu už ve fronět stál asi čtyři texty k tomuto tématu a vedení má pocit, že už Benešů bylo moc. Příště vám potvrdím příjem textu a dám si termín, dokdy rozhodneme. Naše prosba o případný další text samozřejmě platí, tady je jenom problém, že jak jde o nějakou aktuální událost, tak k ní se články nahrnou do dvou dnů a nastane zácpa. Zdraví Jan Jandourek
Odesílatel: Martin Raszka
Datum: 5. dubna 2004, 19:08:03

Vážený pane Hutko,
reaguji na váš fejeton o prezidentovi E. Benešovi - "Beneš se zasloužil o komunistický stát". Musím Vám sdělit, že nejsem toho názoru, že Edvard Beneš se dopustil vlastizrady, potom plánované genocidy a spiknutí proti vlastnímu státu. Vy asi zapomínáte na to, že pan Edvard Beneš se podílel na vzniku Československa 1918, spolu s T.G.M., M.R. Štefánikem, A. Švehlou, J. Stříbrným a dalšími. Vy asi zapomínáte na to, že v r. 1938 byl zrazen spojenci, tj. Velkou Británií a Francií (které podepsaly - o nás bez nás - Mnichovský diktát). Potom, se stal v Londýně předsedou exilové vlády a podílel se na 2. odboji. Ano, potom co zažil během Mnichova, tj. zrada ze strany V.Británie a Francie, nezbývalo mu uzavřít spojenectví se Sovětským svazem, který potom v r. 1945 osvobodil velkou část Československa. Jeho postoj k únoru 48 je rozporuplný, nevím jak by se každý z nás v té době a situaci zachoval. E. Beneš se zachoval z dnešního pohledu možná jinak než by se nám zdálo adekvátní...
Vždycky jsem "obdivoval" Vaše černobílé názory na určité lidi, viz kupř. Jaromír Nohavica. Jinak Vaše písničky mám velice rád, ale buďte k lidem okolo sebe možná trochu více vlídnější.
Srdečně zdravím, Martin Raszka.


Odesílatel: Stanislav Trsek
Datum: 5. dubna 2004, 13:55:04

Buďte zdráv , díky za email, rád se zase po delší době půjdu podívat. Přečetl jsem si Váš fejeton o Benešovi a trochu mě zarazila ta genocida. Proč? Chápu, že nebyl svatej, ale jestli je to zcela na místě srovnávat to, že tu od nás za jeho prezidentování vystěhovali Němce, s tím jak se tu chovali oni pět let předtím? Nevím, zda jsme plánovali my, že je vyhubíme nebo vystěhujeme. Nedávno jsem si otevřel Enciklopedii druhé světové války, kniha je německého původu a tak ji dost těžko někdo může podezírat z nějaké propagandy, a když jsem tam četl některé citace z Himmlerových projevů, dělalo se mi naprosto špatně. Pro něho mezi výrazy Slovan a dement bylo rovnítko.Já bych docela v tomhle pohledu Beneše i chápal. Navíc si myslím, že celá záležitost s jejich vystěhováním nevznikla u nás. Stěhovali je i z Polska a odjinud. Navíc to byli říšští občané, jestli se nepletu.A i dnes pokud se nějaký občan cizího státu zdržuje někde, kde nemá , je deportován, tam, kam patří. Mám za to , že celá tahle myšlenka vznikla v hlavě Winstona Churchilla, a nikdo ho z ničeho neobviňuje. Proč plivat po někom, kdo byl postaven před takovou krajnost, jakou byla celá ta německá válka. Kdyby byli zvítězili, jak by to asi tak vypadalo v těchto končinách dnes? ".....ostatně v tomto prostoru Čech némá dávno co pohledávat" tak nějak se kdysi vyjádřil ten, co mu Gabčík utrhnul půl prdele granátem. Tak by to tu asi dnes vypadalo, alespoň dle mého mínění. A tak teď nevím, zda jsem nesnášenlivý a hloupý Čech, nebo je chyba někde jinde? Mějte se , S. Trsek


Odesílatel: Zdeněk Jemelík
Datum: 5. dubna 2004, 11:28:48

Vážený pane,
netuším, čím by Vaše pošta mohla někoho obtěžovat, takže nerozumím smyslu závěrečné doušky na konci e-mailu (aha, už si vzpomínám: respektujete antispamový předpis - ale ten snad platí jen pro e-mail komerčního charakteru). Čtu rád Vaše fejetony a kroutím hlavou nad redakcí Lidovek, která by jimi mohla nahradit přihlouplá "poslední slova", ale neudělá to, protože asi nejste v té správné partě.
Píši Vám, protože sám hodně přemýšlím o Benešovi. Jsem patrně o hodně starší než Vy (1935) a můj vztah k němu je ovlivněn zážitky z dětství. Jako malý kluk jsem s rodiči tiskl ucho na rádio s cedulkou "pamatuj,pamatuj, že poslouchání cizího rozhlasu trestá se vězením nebo i smrtí" (byli mí rodiče odpovědní, když mě k tomu pouštěli?) a poslouchal Benešovy projevy z Londýna, jimž jsem ovšem moc nerozuměl. Byl jsem mezi sokolíky, kteří v r.1947 při předsletových slavnostech a v r. 1948 při posledním Všesokolském sletu pochodovali po Praze a skandovali"jdem,jdem, jdem, s presidentem Benešem" a "bez Beneše a Hany nechceme mít Hradčany". Vyšplhal jsem se na Václaváku na dopravní značku, abych přes hlavy dospělých viděl Beneše a Hanu, když projížděli v otevřeném autě (bez strachu, že je někdo zastřelí - dovedete si představit, že by tak jel Havel nebo Klaus?) špalírem jásajících lidí. Absolvoval jsem šestihodinovou cestu vlakem, abych pak mohl vystát dalších šest hodin ve frontě před památníkem na Vítkově, kde byla vystavena jeho rakev. V době mého dětství byl Beneš symbolem protiněmeckého odboje a později i vzdoru proti komunismu. Nemohu se dívat na jeho úlohu stejně jako já.
Ten zákon je samozřejmě hloupý. Je sporné, zda byl moudřejší zákon o Masarykově zasloužilosti, ale tento druhý zákon mimo jiné oslabuje jeho účinnost právě tím, že se (aniž by to možná zákonodárci měli v úmyslu) odnímá Masarykovi jedinečnost tím, že mu na roveň staví člověka, kterému chyběla právě ta Masarykova jedinečnost - byť byl vzdělaný, chytrý, pracovitý a skvělý diplomat.
Jinak si ale myslím, že není správné ho hodnotit tak příkře. Jeho zahraniční politika byla samozřejmě plna omylů. Ty ale vycházely z dobových informací a názorů a sotva někdo mohl předem tušit, že jeho kalkulace nevyjdou. Dovedete si představit, že by Američané začali vlastizrádcovat F.D. Roosevelta nebo Britové W.Churchila za to, že se kamarádili se "strýčkem Joe"? Zahraniční politika je stejná jako obranná: dělají se opatření na základě poznatků z minulé války, proto ten pragmatický příklon k SSSR se všemi jeho důsledky. A myslíte, že bylo skutečně možné, aby po válce zůstali Češi a Němci dále ve společném státě (chtěl byste zažít to, co zažili občané býv. Jugoslávie?).(Mám na věc kacířský názor: důvody, pro které Masaryk a Beneš prosadili zřízení Československa v jeho "versaillských" hranicích, se dávno přežily - československá politická reprezentace neměla usilovat o obnovení ČSR v předmnichovských hranicích; ostatně ovládnutí vylidněných území bylo danajským darem a naopak vysídlená kvalifikovaná pracovní síla zaplnila mezery v obyvatelstvu "nepřátelského" státu.)Zejména ale chci poukázat na to, že Beneš "selhal" dvakrát: v době Mnichova a v únoru 1948. Vždy byl v situaci, kdy za ním nikdo nestál a opačné rozhodnutí by přineslo krvavou řež jeho národu. Rozhodovat se v takové situaci a vzít na sebe odpovědnost za krveprolití, jehož předem vypočítaným výsledkem musí být porážka, je moc těžké. Vůbec si netroufnu dnes rozhodnout, zda tehdy uvažoval správně. Mému naturelu by byl bližší vojenský odpor proti Německu a občanská válka v r.1948. Ale psali bychom si teď, kdyby z toho Beneš "zbaběle" nevycouval? Vznikla by protihitlerovská koalice, kdyby nás Hitler vojensky porazil? Upřímně řečeno, nemám na tyto otázky odpověď.
Jinak věřím, že Lidovky Vás neodradily odmítnutím od psaní: na štěstí máme ještě nějaké svobodomyslné internetové portály. Kdysi mi Lidovky braly 50% nabídnutých článků. Pak mě přestali tisknout, tož jsem si vymyslel pseudonym, ale brzy mě odhalili. Teď už nemám u nich šanci vůbec. Srdečně zdraví Zdeněk Jemelík

Vážený pane Jemelík, děkuji za Váš dopis. To s tou obtěřovací větou jste pochopil tak jak to je. S Benešem už asi bude hrát roli rozdílný generační pohled, já jsem ročník 1947. Ale kdyby zůstal ležet někde v historii, asi bych na to nemyslel, ale stal se zase jakýmsi politickým instrumentem vlastně proti současné Evropě, a to je možná to, co mi na tom vadí nejvíc... ale nebudu teď schopen se nějak více zamyslet nad odpovědí, přišlo mi strašné množství reakcí a tak trochu nevím, jak to zvládnout... takže Vás zdravím a ještě jednou děkuji za dopis. Jinak já jsem psaní do novin vlastně už zcela vzdal. Tohle byla zase po nějaké době vyjímka, protože mě oslovili, jestli bych něco nenapsal a já blbec se pokusil. Mně teď vyhovuje tento můj internetový samizdat. Píšu svobodně a sám za sebe. Srdečně zdravím - Jaroslav Hutka

Odesílatel: Zdeněk Jemelík
Datum: 6. dubna 2004, 15:09:31

Vážený pane,
Benešova zahraničněpolitická koncepce by dnes byla zcela jistě proevropská.
Tehdy taková být nemohla, protože Evropa ještě na sjednocení či spíše sblížení neuzrála. Nemyslím, že Beneš nás dnes od Evropy odděluje. Ten náš jakoby spor s odsunutými Němci ve skutečnosti zase tolik nezajímá ani evropské veřejné mínění ani evropské politické elity, dokonce ani naši mladší generaci.
Srdečně ZJ


Odesílatel: Balcařík Miloš
Datum: 5. dubna 2004, 10:27:39

No, s tím Benešem jsi to poněkud přehnal ... ale každý občas šlápne vedle, že?
Asi bychom se vůbec nenarodili, kdyby náckové válku vyhráli -- moji i tvoji rodiče by totiž prolétli komínem v Osvětimi anebo chcípli někde na Sibiři.
A na tom, že válka skončila tak, jak skončila, měl i Beneš a náš zahraniční i domácí odboj svůj podíl.
Z jarního Brna zdraví Miloš Balcařík


Odesílatel: vaclav.sulista
Datum: 5. dubna 2004, 9:55:17

Vazeny pane Jaroslave
Dekuji za Vas e-mail, ktery mne vzdy potesi. Prilozene clanky jsou fajn, docetl jsem ted "Pravdepodobne vzdalenosti" a moc se mi kniha libila, hlavne popis emigrantskych pocitu.
Dal jsem knihu svemu otci (byl jsem totiz na navsteve v C. Budejovicich na srazu ZDS), jsem zvedav, co on na to. Nazorove se shodujete tak asi na 95 %, clanek o Benesovi ho jiste potesi, jemu nerekne jinak nez "ten malej profesor z obchodni akademie" nebo "posranej narodni socialista", jo jo, ten se zaslouzil take o to, ze bolsevik pronasledoval celou nasi rodinu od roku 1948.
Osudy nasich rodin jsou si velice podobne.
Deda mel obchod s textilem v C:B, tata skoncil u PTP, jako katolici jsme to nemeli lehke, odposlechy, vyslechy u STB (byl jsem z pubertacke vzpoury dlouha leta aktivni ministrant), strycek emigroval do JAR, coz take nepomohlo.
Planuji vzdycky dlouhodobe navstevu v CR, mate uz prehled kdy budete hrat v zari/v rijnu? Rad bych prisel nekdy na koncert!
Preji Vam hodne stesti a optimismu!
Zdravi ze Svycar Vaclav Sulista


Odesílatel: Miroslav Václavek
Datum: 5. dubna 2004, 8:04:07

Přeji hezký den,
díky za mail s fejetony.S Benešem máte zajisté z větší části pravdu, ale v tomto smyslu je potřeba vědět, že bolševikům když to budou potřebovat bude dobrý třeba i TGM jen aby se měli čím ohánět.Já jsem se k tomuto tématu vyjádřil na webových stránkách stránkách Reflexu tak vám jej v rámci diskuse posílám.Tomu, že váš fejeton nezveřejnili se vůbec nedivím, spoustě lidem nejde do krámu otevírat bolestnou a špinavou historii našeho státu, vždyť přece je všechno "jasné".Já jsem do MF Dnes posílal také příspěvek ve kterém jsem se vyjadřoval k šíleným úvahám neméně šíleného J.Patočky ( šéfredaktor Literárních novin a leader Strany zelených ) jenž mi sice uveřejnili, ale také z větší části osekali.A co se týká našeho pana profesora tak to je vesmír sám pro sebe, je to politicky bezpohlavní technokrat mistrně surfující na vlnách momentálních nálad Českého obyvatelstva, prezident "všech", samolibý blbec, který sám o sobě píše knihy jak mu to prezidentování krásně jde, prostě takový Koh-I-Noor na koruně hlouposti.Myslím si, že o důležitých věcech je potřeba diskutovat, ale mohli by mě čerti vzít když si do televizních debat zvou Komunisty místo toho aby je uzavřeli do mediálního ghetta kam jako nebezpečná a zločinecká sekta náleží.Viděl jsem vás v sobotu v televizi, bylo to velmi zajímavé a velmi se mi to líbilo.
M.Václavek


Odesílatel: "Ing. Tomáš Sýkora"
Datum: 5. dubna 2004, 22:07:05

Jaroslave, zdravím Vás a chci Vám sdělit,že nesouhlasím s tím, co jste napsal ve Vašem článku. Připomenu jenom Masarykovo, bez Beneše bychom Československo neměli. Zůstává jenom otázka, zdali ještě o nějaký český stát stojíme. S pozdravem Tomáš Sýkora Olomouc


Odesílatel: Redakce Politikon
Datum: 7. dubna 2004, 0:05:37

Dobrý den, oba články jsou vynikající a vydali jsme je v Politikonu. Podle IP nás čte z 30 % parlament, takže si jistě najdou čas i na publicistiku. Jenže ted už je stejně pozdě. S pozdravem a díky Robert Vašíček www.politikon.cz


Odesílatel: Gejza
Datum: 4. března 2004, 7:41:54

Dobry den pane Hutka,
cetl jsem Vas clanek publikovany v Britskych listech a chci Vam vyjadrit svuj nesouhlas s Vasim hlubokym odsouzenim presidenta Benese.Jest typickym jevem a primitivni potrebou vetsiny narodu a skupin identifikovat "vinika" jejich spolecenskych nezdaru.President Benes je teto typicke "honbe na carodejnice" jen nejlepsim prikladem.V predvalecne Evrope nebylo snad aktivnejsiho politika a humanisty,ktery by se zasazoval s takovou vervou a naruzivosti o defasizaci a pacifikaci Evropy jako tento vlastenec.Nebyl to Benes pane Hutka ,kdo zradil Ceskoslovensko,ale byl to zcela vedomne impotentni Zapad a jeho tehdejsi politicti konstrukteri jako francouzsky president Daladier a nafoukany Chamberlain,ktery sam prohlasil,ze se preci nebude bit za Sudety.Dobre asi vite,kdo rozhodoval o povalecnem deleni Evropy. Benes to rozhodne nebyl.Pro - Ruskou orinetaci zahranicni politiky Benese ,pote co nas zapadni spojenci zaprodali za falesny mir jako sam Jidas,zcela chapu,byla to posledni zachrana zajistit bezpecnost nasi republiky.Sam zastavam nazor,ze Ceskoslovensko se definitivne melo Hitlerovi postavit na odpor a kapitulace byla rozhodne ponizujici a pro znacnou cast ceskeho naroda sokujici,nemuzu se ubranit tragickym valecnym predstavam,kterym by byl vystaven nas lid v pripade vojenskeho konfliktu.Domnivam se,ze by se uspisil start svetove valky o nekolik mesicu a zustava jen divokou hypotezou me mysli ,nakolik by primy valecny zasah CSR ovlivnil prubeh valky.
Preji Vam hodne stesti, Gejza Cepela


Odesílatel: bkd
Předmět: Male povzdechnuti
Datum: 8. dubna 2004, 14:21:16

Tak zdravim opet z Brna
no a mam maly ba drobny problem. Precteni fejetonku o p.Benesovi mne donutilo k povzdechnuti. Predem upozornuji, ze nejsem zadny jeho fanda, ale zarazila mne ta genocida - nevim jestli se nejedna o to slavne vysidleni nemcu z pohranici. Ja mam totiz v tomto pripade problem, jak to vysvetlit svym pribuznym, ze to byla chyba a Nemci v podstate se k nam chovali dobre, viz nektere nase vyse postavene obcany jez na kolenach houpali mili dust. zbrani SS a pod., kdyz tito pribuzni byli zavrazdeni casti primo a casti v koncentracich, kam se dostali po dost brutalnich vyslesich, jak to vysvetlit zemrelemu tatinkovi, ktery ac mlady a vubec ne dospely byl nasazen na nucene prace a vsichni jen proto, ze se jim nelibila okupace a ta mila nemecka vojska, tak vitana nemeckou mensinou a 5. kolonou u nas. Vzdyt nas prisli ochranit a nejlepe se chrani mrtvy, ten se uz nehybe a tak asi proto nas tak likvidovali. A jeste me napada muj dedecek z mamciny strany, ten narukoval na ochranu republiky do pohr. pevnosti a taktak vyvazl zivotem pri jejich opusteni na vyssi rozkazy - a utocnici coz je divne byli zase Nemci tentokrat usidleni v pohranici - a za kriku HEIM NACH REICH ...... a pod. utocili na nase vojaky a ost. jednotky. No ja si myslim, ze Nemci nebyli vysidleni, ale byla jim splnena jejich nejvroucnejsi prani presidlit do vlasti - Nemecka po kterem tak touzili a tesknili, ze si ho sem i pozvali. A ti co se bohuzel svezli s tim - sorry ale nasi pribuzni taky nebyli vsichni v primem odboji a skoncili spatne. Ja myslim, ze by nam v podstate meli podekovat a zaplatit naklady s prevozem.
Tak zatim nactenou a uz se tesim na dalsi fejetonky.
Milan


From: "Marie Dolansky"
Subject: Eduard Benes a pan Hutka

Mily pane Hutko:: Myslim, ze jste ponekud mlady, abyste soudil cloveka velikosti Eduard Benese, ktereho znate pouze z knih a vypraveni. Dr. Benes pracoval POCTIVE cely zivot pro svuj narod- aniz by cokoliv ukradl nebo vytuneloval Ze mozna se dopustil chyb- vsak to byl jen clovek a kdo je nedela? Pokud ano, tedy jiste po vaznych uvahach a nikoliv pro svuj vlastni prospech. Zazila jsem dobu prvni republiky a jsem presvedcena, ze mu NESMIRNE krivdite. Nesudme, abychom nebyli i my souzeni a to velmi ostre!
Marie Dolanska, USA


From: "Vladimir Masata"
Subject: Hutkovo kritika Dr. Benese.
Sent: Friday, April 09, 2004 3:42 AM

Jen nekteri lide nazivaji Dr. Benese rozporuplnym politikem Ja bych nazval Jaroslava Hutku rozporuplnym clovekem.


Odesílatel: Radek Tomášek
Datum: 9. dubna 2004, 18:17:27

Jardo , díky, velmi přesné, v naší rodině tento názor sdílíme od doby tehdy aktuálně probíhajících dějů. Byli jsme holt tzv. reakční familie! Před e mnou a mým bráchou o politice vždy hovořili otevřeně, tak si pamatuji od dětství, jak vnímat Beneše a další bastardy. No , je nás ale v této zemi málo, kdo nežral propagandu a rovnal si sám názor na události. Veselé Velikonoce. Radek.


Odesílatel: Michal Svrček
Datum: 10. dubna 2004, 3:25:03

Vážený pane Hutka,
s tím neregulovaným nájemným jsem to o Vás v televizi taky slyšel, říkáte, že za tím vězí nějaký pitomec z kdoví jakých kruhů, mne hned po odvysílání napadlo, že to byla cílená pomsta za to, že jste poslušně nezapadl do havlovského establishmentu jako naše slavná zombijní dvojice, nebo aspoň tak, jak to třeba udělali Kocáb nebo Karásek. Když si vzpomenu, jak jsem před mnoha lety chodil ke starému Fredovi (Michalovu otci) do kotelny na zpověď, když jsem měl vážné problémy v trestním stíhání za nejhorší protistátní a protisovětské zločiny, a starý Kocáb mě vždycky uklidňoval, že jsem na tom stejně jako jeho Michal a dával mi ho za příklad, a když teď vidím, co se z toho vyklubalo, že nebyl pronásledovaný jako pronásledovaný, a kam to jeho malý Muk dotáhl, je mi z toho na blití. Sváťa byl náš mládežnický vzor, jeho písně se na tajných schůzkách všude hrály, pak jsem slyšel od jeho nejbližších, jak se ve Švýcarsku chytil na prachy a už to není on, a po návratu do vlasti ta podivná kariéra v senátu, tak se nedivte, že se Vám teď mstí, protože se zřejmě od Vás čekala podobná gesta jako u těchto zmíněných.
O Benešovi jste napsal plnou pravdu, a ta se tu bohužel stále říkat nahlas nesmí, a to nejen co se týče přítomnosti, ale i poměrně vzdálené minulosti, jinak by se zřejmě provalila kontinuita zločinu do přítomnosti. Jenže Beneš byl jen poslušný Masarykův lokaj, chtělo by to sáhnout přímo na TGM. Když jsem se po velvetu dostal s kamarády do státní vídeňské knihovny, našli jsme tam Beneše a Jana Masaryka na seznamu zednářů. A moc jsme se tenkrát divili, proč tam schází TGM. Ale pak jsem pochopil, že s tím seznamem zednářů je to jako se seznamem StB. Jsou tam jen malé ryby. O těch velkých by mohl už jen tak promluvit nebožtík Mitrochin. Pak jsem po letech dal na toto téma řeč s páterem Slavíkem, spirituálem od Nepomucena, a ten se jen zasmál, a řekl mi, podívej se, ty nejvyšší zednáře už v žádných seznamech nenajdeš, protože TGM byl člen Nejvyššího Sanhedrinu.
Takže krásné prožití svátků zmrtvýchvstalého Krista Vám přeje Michal Svrček


Odesílatel: miroslav červenka
Datum: 13. dubna 2004, 14:52:18

Vážený pane Hutko, právě jsem si přečetl Váš fejeton o Benešovi a rád bych Vám napsal své výhrady k ideové koncepci z níž vycházíte Vy i mnozí další autoři podobných úvah. Mám na mysli zjednodušení "skvělý učitel Masaryk x jeho nedůstojný následník Beneš". I já jsem svého času vycházel z idealizace našeho prvního prezidenta a také jsem byl rozhořčení tím, kdo všechno se k jeho odkazu hlásil. Pak jsem si ovšem přečetl dvoudílnou publikaci profesora Klimka : Boj o hrad (vřele doporučuji) a zjistil jsem, že mnohé je jinak. musím Vás, pane hutko, upozornit, že je to neradostné čtení.
Vždy mi třeba vadil portrét Masaryka na plentě za předsednickým stolem při sezeních sociální demokracie. A najednou se dočtu, že Masaryk(alespoň dle svých častých tvrzení) vždy sociální demokracii volil. A což teprve Masaryk-demokrat, s jeho zákulisními čachry - tajnými fondy, jimiž uplácel politické strany i jejich představitele, psaní do novin pod cizím jménem atd.. Beneš mi pak vychází jako logický, byť méně schopný pokračovatel Masarykův. Měl také určitě smůlu na dobu, ale určitě je za mnohé osobně zodpovědný a jeho dnešní parlamentní blahoslavení je opravdu idiotské. Nemělo by se také zapomínat, že právě z okruhu jeho spolupracovníků vzešel pravděpodobně největší protektorátní zrádce Emanuel Moravec. Prof. Dr. Josef Kalvoda dokonce ve své knize "Z bojů o zítřek" na str. 345 naznačuje, že Beneš byl sovětským agentem.
Z Děčína zdraví Miroslav Červenka, který bohužel propásl Váš koncert v UL (manželka měla ten den narozeniny a z lyžování v Rakousku přijela se zlomenou nohou), snad někdy příště - byl jsem na Vás 2x (poprvé v Děčíně nechtěně - byl jste neplakátovaným předskokanem Efektů, podruhé v divadle v Teplicích již chtěně a rád)


Odesílatel: emil.sourek
Předmět: Beneš likvidátor
9. dubna 2004, 16:32:19

Vážený pane Hutko, byl bych velice rád zařazen ve Vašem rozesílacím adresáři.
Děkuji za skvělého "Ivana" a "Beneše". O "Beneše" by se měly noviny prát a ne odmítat!!!
Víte, že Beneš byl v presidentské volbě i kandidátem komunistů?
Vite, že o okolnostech zvolení Beneše presidentem existuje knížka?
S pozdravem Emil Šourek

Vážený pane Šourek,
díky za důvěru a díky za dopis. To že byl Beneš kandidátem komunistů nevím, ale ono to nepřekvapuje. Překvapuje mě spíš, jak po těch všech letech je obtížné o tom mluvit, kolik emocí je kolem toho a kolik "odvahy" je potřeba se toho Beneše nebát. Absurdní.
No jo. Velmi vás zdravím - Jaroslav Hutka

Odesílatel: emil.sourek
Předmět: Beneš likvidátor
Datum: 13. dubna 2004, 12:38:02

Děkuji za odpověď. Mějte se hezky.
Emil Šourek


Odesílatel: gorazd
Datum: 19. dubna 2004, 23:46:31

Vážený Pane Hutka,
Vaše fejetony mne neobyčejně potěšily. Zejména ten o Benešovi, málokdo dnes ví, že plánoval kolektivní trest pro část národa kterého byl "presidentem" a jeho záměr se neuskutečnil prý jenom proto, že masový vrah Stalin s tím nesouhlasil! Věčná hanba, píšete. Není k tomu co dodat, je to tak!
Ale aby to nevypadalo, že tím žiju, v podstatě je mi to ukradené, jenom mi vadí ta neinformovanost a nekompetentnost politiků, kteří se podobnými zbytečnostmi (zákon o zásluhách....co to vůbec je?) zabývají.
Zpátky k Vašim fejetonům, mám ještě v archivu nějaké 20-30 let staré, desátá kopie strojopisu, téměř se to nedá číst (tedy z technických důvodů), ale pořád jsem je ještě nevyhodil, tak si myslím, že psát je potřeba, i když to nikdo nechce publikovat! alespoň si člověk utřídí myšlenky.
Tak ať se Vám daří, srdečně zdraví Gorazd


Odesílatel: "Oldrich Kundrat"
Předmět: Benes jeste jednou
Datum: 18. dubna 2004, 9:58:46

Vážený pane Hutka,
právě jsem si stáhl dva články z minulého týdne z MF dnes - článek Benjamina Kurase (jehož knihy a články, stejně jako Vaše, rád čtu) a polemiku Emanuela Mandlera (kterého moc v lásce nemám).
Každopádně kvalitetnější je článek, protože pan Mandler, dle svého
obyčeje, hlavně cituje jiné a přidá svojí větu. A hlavně článek si všímá podstaty věci - zákona nebo co to je. Dále jeho praktické použitelnosti a také důsledků.
Každopádně obě krátké konstatace, jak Kurasova (...že se Beneš o
republiku zasloužil, ale dvakrát to odčinil tím, že ji bez jediného obranného výstřelu odevzdal se vším jejím bohatsvím cizáckým diktaturám, takže se o ni vlastně nezasloužil) i Vaše (Beneš se zasloužil o komunistický stát) jsou veskrze správné.
Děkuji, že jste mne zatáhl do tohoto přemýšlení a donutil se podívat do několika knih, které jsem dávno neotevíral.
Srdečně Vás zdraví O.Kundrát

Vážený pane Kundrát,
tak jsem se musel také ještě nad tím Benešem zamyslet. Mimo několika přitroublých nacionalistických reakcí přišlo také mnoho "normálních", tedy jaksi zamyšlených vlastně nad tímto dávno minulým fenoménem. Překvaúpivě většina se mnou více či méně souhlasila, zřejmě to asi také souvisí s výměnou generací, a pak samozřejmě je tu i Vaše reakce. Vím, že nehájíte žádné pozice, pouze jakýsi pokud možno pravdivý pohled na svět, vlastně stejně je tomu u mne, i když se někdy vyjadřuji útočně, ale to spíš proto, že je to literárně stručnější a čtivější. Trochu jsem se sám překvaúpil, že jsem akceptoval mnoho názorů, které vlastně ve svém článku velmi silně potírám a pak mi to došlo. Historie je jedna věc a ta si uvízla kdesi v tichu minulosti a z barev, které se ještě zachovaly se dá sestavovat nějaký obraz, ne vždy zřetelný, ale přece jen nahlížející na tu minulost. Je to práce téměř malířská a jako vždy v interpretaci, záleží zde hodně na "malířském" nadání zobrazit tu věc nějak zřetelně.
To je zajímavé vždycky, stejně jako ten "stil leven" jak Holanďani říkají zátiší. Ale to není vlastně ten můj článek. Já jsem si to rozdal s Benešem "věčně živým" , tak jak ho naše současná česká politika používá a potřebuje. Nevím, jestli tímhle tématem má cenu se dál zabývat. Asi to cenu nemá, ale bude to zase nezbytné. Evropa se nám otevřela a my tam povedem komunisty a poneseme ty bendekrety... ach jo. Velmi Vás zdravím Jaroslav Hutka

Vážený pane Hutka,
děkuji za mail i za rozjímání ve 4,20 v noci, ony se ty názory pak trochu lépe vytříbějí. Já jsem bohužel v té době v kómatu, ale zato za dvě hodiny později mohu i já něco rozumného dělat (moje dcera vstává v 5,00 - jako dříve já - a v malém bytě je vše slyšet). Co se týče historických osobností táhneme je sebou, bez ohledu kam patří - od praotce Čecha, přes sv. Václava a bratrovraha Boleslava (který byl zřejmě mnohem schopnější vládce), bratra Žižku, Valdštejna co ho zabili v Chebu a nakonec i politiky civilnější jako byli dr. Beneš, a také absolutní zrůdy jako byli Kléma, Zápotonda, Novotný a nakonec kreatura Husák. Každý národ má své velké i "velké" idoly a vůdce, myslitele a umělce atd., i nás obyčejné bobry pracovní. Jenže Beneš věčně živý už není - on byl, každý pohled na někoho z dnešního hlediska je zavádějící. Řekl bych.
Jak je to zavádějící jsem se naučil až zde, kde se zdejší národ stále ještě nenaučil, že měřítka z roku 1945 už v Evropě neplatí. Proti "bendekretům", jak je nazýváte, nebyl v té době nikdo. A po dobu války byly u konferenčních stolů v Londýně, Moskvě, Casablance, Teheránu a pak i Jaltě na denním řádu plány podobného druhu. A nakonec i prazačátek UN v nynější podobě, o kterém se mluvilo v roce 1941 na palubě křižníku Augusta při schůzce F.D.R. a Winstona Spencera Churchilla. Zajímavé jsou Paměti jak W.CH., tak i třeba de Gaulla, stejně jako kniha syna F.D.R. a není špatné si přečíst i Benešovy Paměti - je tam spousta zajímavých údajů, z kterých se dá udělat obrázek celého dění.
Zde mi k tomu navíc přišla další literatura o partyzánském hnutí maršála Tita, kterému nyní i jeho největší patolízalové z dob jeho lesku, říkají pouze Broz. A po roce 1990 se namnožila literatura o hnutí "Jugoslávské armády ve vlasti", kterou vedl generál Dragoslav (Draža) Mihajlović. Toho po válce chytili, odsoudili a zastřelili neznámo kde. A o něm existuje tolik literatury a "literatury", že se to prostě nedá číst. Ale vše to bylo spojeno s ohromnými vyhlazovacími pochody všech proti všem, o kterých se nám ani nezdá. To byla prostě třicetiletá válka s národnostními, věrskými a politickými předznaky. "Nejsi pravoslavný, katolík, muslim, komunista, četnik - jdeš ke zdi". A to v nejlepším případě, protože se spíše "pracovalo" jinými metodami. No a to se vrátilo v roce 1991, kdy začaly války v Chorvatsku a v Bosně (Slovinsko bylo trochu jiné). Ovšem tehdy se zapomnělo na to, že se svět změnil a že to, co bylo možné po druhé světové válce už není možné. Bohužel Evropa na něco takového nebyla absolutně připravena a důsledky toho jsou i dále živé. A vědomí zdejších obyvatel se pomalu, ale velice pomalu, začíná měnit. Zde by byla větší přítomnost Evropy velké spasení - ale to by znamenalo konec některých "bossů", konec drogové a cigaretové cesty atd. a to se nelíbí nikomu kdo z toho má velké zisky. A to jsou vojáci, politici i duchovní na všech stranách - jedna z největších líhní je zřejmě na Kosovu.
Takže jsme dneska od "bendekretů" stihli dost daleko - doufám, že si o tom jednou budeme moci popovídat.
Srdečně Vás zdravím O.Kundrát
Odesílatel: Josef Boska
Datum: 30. dubna 2004, 12:56:57

Pane Hutko,
přečetl jsem si Váš fejeton Beneš se zasloužil..... Zklamal mne zajména ve dvou bodech. Akceptujete prosperitní ideologické lhaní některých ideologických skupin. To by se dalo napravit studiem. Doporučuji na př. Hry s českou otázkou L.Bočka kde se dozvíte hodně o historii, kořenech a vývoji české politiky asi tak za 150 let.
Druhá věc je pro mne úděsná. Vám pane Hutko nevadí, že Váš postoj stojí přesně v průniku názorů esesáků a estebáků?
Josef Boška.


Odesílatel: Filip Uzel
Předmět: Co je to?!
Datum: 18. října 2005, 16:48:57

Vážený pane, včera se mi do rukou dostal text, o kterém jsme si ze začátku myslel že ho psal nevzdělaný studentík. Já jako hrdý vlastenec, člen SOKOLA a odpůrce komunismu jsem zhnusen vašimi názory na Edvarda Beneše. Myslím že byste si měl přečíst nějákou z jeho knih a nebo knih o něm!