UTKÁNÍ SE SKÁLOU:

úvod
kapitola 2
kapitola 3
kapitola 4
kapitola 5
kapitola 6
kapitola 7
kapitola 8
kapitola 9
kapitola 10
kapitola 11
kapitola 12
kapitola 13
kapitola 14
kapitola 15
kapitola 16
kapitola 17
kapitola 18
kapitola 19
kapitola 20
kapitola 21
kapitola 22
kapitola 23
kapitola 24
kapitola 25
kapitola 26
kapitola 27
kapitola 28
kapitola 29
kapitola 30
kapitola 31
kapitola 32
kapitola 33
kapitola 34
kapitola 35
kapitola 36

  16.

  Začal jsem chodit po cele a číst nápisy. Stále jsem se vracel k tomu nejkrásnějšímu. Šíleně jsem ho milovala, ale nedokázala mu to říct, přestože jsme spolu chodili. Představoval jsem si holku, která to napsala. Prý sem zavírají kurvy, to svaté plemeno našeho znárodněného světa. Jakou zvláštní skutečnost si musela uvědomit v nudě kobky? Pod tím bylo v srdíčku: Zde trpěla Anča, pak několik českých nápisů a nějaký, zřejmě skutečný Američan si stěžoval, že stupid Czech Office ho tu drží, a na opposite wall vyryl šest dnů s daty. Nápisů bylo nepřeberně. Pod malbou i čerstvě. Později mi někteří přátelé říkali, které nápisy byly jejich. Já tam bohužel nic nevyryl. Příště.
  Zde, v cele na dva dny, každý prožije svůj první dotyk s fenoménem kriminálu. Tu po šedivých stěnách jsou promítány podivné zrychlené filmy. Jak rád bych si některé prohlédl. Kobka denně kypí žhavými myšlenkami. Možná je zde jedno ze srdcí civilizace. Ano, někdy se tu pohřbívají nemoci a škodliviny, ale jindy se sem dostane to nejzdravější, co se může stát motorem budoucnosti. Občas srdce, občas vřed. Oni se stále nemohou rozhodnout, zda se chtějí ozdravit anebo dostat infarkt. Ke mně se chovají, jako by je z toho, co dělám, mohla ranit mrtvice.
  Prý jde o převýchovu. Kdyby šlo opravdu o nalezení nové cesty do společnosti a do života, určitě by se mnozí přihlásili dobrovolně, protože mnoho lidí se ocitá v prekérní situaci, kdy shoda okolností a kdoví co ovlivní život tak, že se stanou něčím, čím být nechtějí. Ti by se přihlásili, ale odrazuje je, že na převýchovu a nalezení nové cesty se lze dostat jen podle slovíček trestního zákona a řádu, a když je ve výkonu trestu, tak podléhá vězeňskému řádu. Jen bachařům se musí říkat vychovatel. To je na převýchovu málo.