30.
Pražské kulturní středisko -- Obecní dům,
nám. Republiky 5, Praha 1 -- 110 00, tel.: 67489
* * *
Jméno" Jaroslav Hutka Obor: zpěv
Adresa: Praha 2, Neklanova 30
Žádáme, abyste se dostavil(a)
a) k písemné zkoušce dne 28. 4. 1977... hod 9.00
b) k písemné zkoušce kulturně politické dne 5. 5. 1977... hod. 10.00
místo: Grégrův sál a Cukrárna Obecního domu.
Pokud jste absolventem Konzervatoře nebo AMU -- předložte doklad o absolvování, který Vás může zprostit povinnosti vykonat písemnou zkoušku nutnou ke kvalifikaci (bod a)
c) ke kvalifikační zkoušce dne: 15. června... hod. 9.00
místo: Rubín Praha 1, Malostranské nám. 9
Každý umělec--umělkyně pozvaný(á) ke kvalifikační zkoušce předloží komisi:
1. Seznam repertoáru.
2. Zpěváci si zajistí na vlastní náklad doprovod (klavír, kytaru), pouze jeden nástroj.
3. Zpěváci instrumentální sólisté a vedoucí hudebních souborů předloží komisi seznam nejméně 30 hudebních skladeb.
Povinná je 1 národní píseň zpívaná bez mikrofonu.
Část teoretická: 1) Zjištění hudebních znalostí teoretických v rozsahu učebnice A. Cmírala, F. Šolce, a F. Píchy. 2) Zjištění hudebnosti (sluchové zkoušky, zkoušky rytmického cítění, zkouška hudební paměti).
4. Hudební, vokální a instrumentální soubory si zajistí vlastní zvukovou aparaturu.
5. Umělci mluveného slova přednesou 2 básně rozdílného charakteru, 2 ukázky prózy (fejeton, povídku, nebo úryvek románu), 2 ukázky z dramat, dále (monolog, nebo dialog). Možnost zadání dalšího úkolu bez přípravy. Předložit texty v 5 exemplářích a uvést svůj dosavadní repertoár.
6. Konferenciéři se podrobí písemné zkoušce, předloží scénář vlastního vystoupení, uvedou konkrétně svoji dosavadní činnost.
7. Tanečníci(ce), taneční skupiny si připraví nejméně 3 různé tance, magnetofonový záznam doprovodu a vlastní magnetofon.
8. Disk-jockeyové předloží seznam skladeb se jmény autorů a napsané průvodní mluvené slovo.
9. Poplatek za kvalifikační zkoušky činí Kčs 100,-- ... jak u sólistů , tak u každého člena souboru. Poplatky budou hrazeny složenkami. Útržek zaplacené složenky je nutno předložit před zahájením zkoušky.
10. Ke zkouškám si s sebou vezměte psací potřeby, zpěváci a instrumentalisté notový papír. Členové souboru budou zkoušeni a hodnoceni individuálně.
11. Kvalifikační zkouška bude trvat celý den.
12. Každý uchazeč musí odevzdat vyplněný kádrový dotazník a v případě, je je zaměstnán -- souhlas zaměstnavatele k vedlejší činnosti.
Výsledky kvalifikačních zkoušek budou uchazečům oznámeny písemně. Nedostaví-li se pozvaný účastník k výše uvedené zkoušce bez zdůvodnění písemné omluvy nebo lékařského vysvědčení, bude z kvalifikačního seznamu PKS vyškrtnut. Vyškrtnutí z evidence má zároveň za důsledek zrušení dosavadního kvalifikačního stupně.
Tajemník kvalifikační komise
V Praze dne 8. 4. 1977
192/Ko/77
* * *
Dotazník
Fotografie
1. Příjmení , jméno (rodné), titul, vědecká hodnost
2. Data narození (den, měsíc, rok, místo, okres)
3. Bydliště -- trvalé, přechodné, číslo telefonu
4. Číslo občanského průkazu, série, kým a kdy vydán -- rodné číslo
5. Třídní -- sociální původ. Původní povolání, voják -- nevoják
6. Politická příslušnost do toku 1945, do r. 1948, po r. 1948, důvod a rok ukončení členství
7. Zdravotní stav
8. Změněná pracovní schopnost ano -- ne
9. Majetkové poměry (rodinný domek, družstevní byt)
10. Školní a další vzdělání, název školy, kde, od kdy, do kdy obor specializace: základní, všeobecné s maturitou, odborné bez maturity včetně učňovské školy, odborné s maturitou, vyšší odborné, vysokoškolské, postgraduální a pomaturitní, další školení a kursy včetně stranických, studijní stáže zahraniční a domácí
11. Státní, stranická, resortní a jiná vyznamenání včetně roku udělení
12. Jazykové znalosti, aktivně -- pasivně
13. Zaměstnání od vstupu do praxe, název a adresa zaměstnavatelské oragnizace -- pracovní zařazení -- od kdy do kdy
14. Současná zaměstnavatelská organizace -- pracovní zařazení, od kdy
15. Vedlejší pracovní činnost (uveďte i pedagogickou činnost) název zaměstnanecké organizace, druh činnosti
16. Stranická funkce, název organizace, orgánu, funkce, od kdy do kdy
17. Členství a funkce ve společenských organizacích (SČSP, ROH, SSM, VTV atd.) název organizace, orgánu, funkce, od kdy do kdy
18. Veřejné funkce (NV, soudce z lidu apod.) název organizace, orgánu, funkce, od kdy do kdy
19. Manžel, manželka, druh, družka, včetně rodného příjmení, datum a místo narození -- národnost -- státní příslušnost, třídní a sociální původ -- bydliště -- zaměstnavatelská organizace, pracovní zařazení, nejvyšší ukončené vzdělání, politická příslušnost do roku 1948 -- po r. 1948 -- nyní (důvod a rok ukončení členství), členství a funkce ve společenských organizacích (veřejné funkce) -- stranické funkce vykonávané v posledních letech
20. Děti, jméno, příjmení -- datum narození -- bydliště, zaměstnání (organizace, škola), společenská organizovaná politická příslušnost
21. Rodiče, jméno, příjmení otec, matka, datum narození, bydliště,m třídní -- sociální původ, politická příslušnost dříve a nyní, poslední zaměstnanecká organizace a pracovní zařazení otce, matky
22. Rodiče manžela(ky) otec, matka, jméno, příjmení, datum narození, bydliště, třídní -- sociální původ, politická příslušnost dříve a nyní, poslední zaměstnanecká organizace a pracovní zařazení otce, matky
23. Sourozenci vlastní, jméno, příjmení, datum narození, bydliště,k zaměstnanecká organizace a pracovní zařazení, politická příslušnost dříve a nyní
24. Příbuzní v zahraničí, jméno a příjmení, příbuzenský vztah, země pobytu, důvod pobytu, od kdy v zahraničí -- forma styku
25. Pobyt v zahraničí, stát, účel cesty (závažné informace o pobytu v zahraničí a o styku s osobami v zahraničí uveďte v příloze), délka pobytu, rok
26. Jména dalších osob v zahraničí, s nimiž udržujete styky a místo pobytu, forma styku
27. Účast v domácím a zahraničním odboji -- vězněm z politických důvodů
28. Účast v socialistické soutěži, zlepšovatelském hnutí /člen brigády socialistické práce: přijaté a vyhodnocené zlepšovací návrhy, patenty apod.)
29. Byl jste členem některé aktivistické organizace v době okupace, uveďte název organizace
Zde doplňte údaje k odstavcům, na které vám nepostačovalo místo
Prohlašuji, že jsem na otázky v dotazníku pravdivě odpověděl (a), nic nezatajil(a).
V.... dne....
Vlastnoruční podpis ......
Nevyplňujte: Změny v jednotlivých údajích a různé záznamy (opravy a doplňky provedl:....)
Údaje prostudoval a ověřil pracovník kádrového útvaru:..... podpis, datum
Poznámka: Dotazník soustřeďuje pouze závažné údaje. Podrobněji je rozveďte v životopise, která je součástí tohoto dotazníku, a to svou dosavadní politickou a veřejnou činnost, své politické postoje v krizovém období let 1968--69 a další údaje ze života, své osobní zájmy, ocenění pracovních zásluh, veřejnou činnost, informace o politické angažovanosti své rodiny (rodičů, sourozenců, manžela(ky), dětí) a další informace, které pokládáte za nutné rozvést v životopise.
Životopis
Podrobně rozveďte:
1. Počátky a průběh dosavadní umělecké činnosti
2. Jaký společenský význam přikládáte oboru, v němž jste získal kvalifikaci?
3. Jak si představujete svoji další uměleckou činnost ve svém oboru, aby byla v souladu s kulturní politikou našeho státu?
4. Vaše politická a veřejní činnost dříve a nyní a politické postoje v roce 1968--69
5. Členství v politických organizacích do roku 1970 a po roce 1970 s uvedením ukončení členství
6. Další údaje, které pokládáte za důležité rozvést.
* * *
Pražské kulturní středisko, Praha 1, nám Republiky 5
Informace
o kulturně politickém pohovoru, který je součástí kvalifikačních zkoušek sólistů a členů vokálně-instrumentálních souborů, zpěváků, konferenciérů, ohlašovatelů, tanečních sólistů, diskjockeyů a ostatních umělců zprostředkovaných Pražským kulturním střediskem.
Kulturně politický pohovor je nedílnou součástí kvalifikační zkoušky. Je zaměřen na
1. témata z oblasti politicko-občanské
2. témata z oblasti kultury a umění
V první části má pohovor prokázat kandidátův dostatečný přehled o základech filozofické, ekonomické a politické problematiky a má přispět k osvětlení kandidátova občanského profilu a ke zjištění jeho zájmu o politický život ve světě i u nás. Témata z oblasti politicko občanké:
1. politická a ekonomická současnost u nás i ve světě
2. přehled vývoje lidské společnosti
3. přehled vývoje našeho národa a státu
4. otázky československého občanství
Ve druhé části má pohovor prokázat kandidátův celkový kulturní rozhled, jeho vztah k umělecké odpovědnosti, mnohostrannost jeho kulturních a uměleckých zájmů a jeho povšechnou orientaci v dějinách kultury umění. Témata z oblasti kultury a umění:
1. přehled vývoje umění ve světě a u nás
2. kulturní politika a organizace kulturního života u nás
3. kulturní a umělecký život v Praze
4. otázky zábavného umění, zejména zábavné hudby
Před zahájením pohovoru si kandidát vytahuje z osudí číslo, které představuje jednu dvojici konverzačních témat. Protože smyslem pohovoru není obsáhlost kandidátových vědomostí, nýbrž zjištění jeho kulturně politického rozhledu a zjištění jeho zájmu o politickou, kulturní a uměleckou problematiku, považují se znalosti příslušných partií z dějepisu, hudební výchovy, výtvarné výchovy, dějin české (slovenské) literatury a občanské nauky v rozsahu látky pro základní školy 1. cyklu (ZDŠ) za dostatečné. Po konverzační témata z oblasti kultury a umění se navíc předpokládají základní znalosti z dějin umění a orientace v základních tvůrčích a interpretačních otázkách kandidátova oboru.
Informace
Písemná zkouška z hudební teorie
je součástí kvalifikačních zkoušek a její úspěšné absolvování je podmínkou k připuštění uchazečů k praktické zkoušce z nástrojové hry nebo zpěvu. Rozsah požadované látky z hudební teorie není velký, otázky jsou zaměřeny na nejnutnější základy, které jsou téměř nezbytné pro praktickou uměleckou činnost., Otázky pro sólisty a členy vokálně instrumentálních souborů představují (s výjimkou čtvrtého bodu -- základní tvary akordů podle akordických značek) látku zhruba šesti ročníků hudební nauky Lidových škol umění I. cyklu; otázky pro zpěváky jsou méně náročné.
Požadovaná látka pro zpěváky:
1. Čtení a psaní not v G--klíči (v rozsahu malé, jednočárkované a dvoučárkované oktávy)
2. Rytmické hodnoty not a pomlk, takty
3. Durové a mollové stupnice, jejich předznamenání, tónický kvintakord
4. České názvy nejčastěji užívaných italských a anglických hudebních výrazů, označujících dynamiku, tempo a způsob hry, nebo zpěvu
5. Intervaly svrchní základní (čisté a velké) i odvozené (malé, zmenšené a zvětšené)
6. Orientace v notovém zápisu jednoduché melodie (písně) a přepis (transpozice) do jiné tóniny
Požadovaná látka pro sólisty a členy vokálně instrumentálních souborů:
1. Durové a mollové stupnice, jejich předznamenání, ténický kvindakord
2. České názvy nejčastěji užívaných italských a anglických hudebních výrazů, označujících dynamiku, tempo a způsob hry nebo zpěvu
3. Intervaly svrchní a spodní, základní (čisté a velké a odvozené (malé, zmenšené a zvětšené)
4. Základní tvary akordů podle jich akordových značek (např. C, Cmi, C-, C(6), Cmi(6), C(7), Cmi(7), C(7maj), C(7/4), C(9), C(9-), C(9/6), C(11)
5. Transpozice (přepis do jiné tóniny) melodického úryvku
6. Samostatný rytmicko-melodický zápis jednoduché písně v předepsané tónině
Požadovanou látku lze najít v těchto učebnicích hudební teorie:
A. Dolínský: Hudební nauka I., II. (pro LŠU)
F. Pícha: Všeobecná nauka o hudbě
A. Cmíral: Základní pojmy hudební
M. Šolc: Tajemství akordových značek