UTKÁNÍ SE SKÁLOU:

úvod
kapitola 2
kapitola 3
kapitola 4
kapitola 5
kapitola 6
kapitola 7
kapitola 8
kapitola 9
kapitola 10
kapitola 11
kapitola 12
kapitola 13
kapitola 14
kapitola 15
kapitola 16
kapitola 17
kapitola 18
kapitola 19
kapitola 20
kapitola 21
kapitola 22
kapitola 23
kapitola 24
kapitola 25
kapitola 26
kapitola 27
kapitola 28
kapitola 29
kapitola 30
kapitola 31
kapitola 32
kapitola 33
kapitola 34
kapitola 35
kapitola 36

  32.

  Vzbudil jsem se v Lounech v neděli v poledne, celý omámený, Chvíli jsem se potloukal po pokoji, poposedával a nemohl se k ničemu odhodlat. Díval jsem se přes záclonu z okna panelákového bytu na hřiště, kde děti hrály fotbal, na trať za hřištěm, na pole za tratí, na oblohu a říkal sám že bychom měli být doma, že bych měl psát, že čas utíká... A proč nejsme v Praze? Představil jsem si náš byt a přepadla mě úzkost. Protože mě tam před týdnem sebrali a já mám strach! Seděl jsem v pyžamu na posteli a s hrůzou jsem si uvědomil, že mám strach. Myslel jsem, že z nich nikdy strach mít nebudu, tak jako člověk necítí strach z ďábla, když je na Kristově straně. Ale dali mi čuchnout k mučidlu a já se lekl! Vstal jsem a cítil, jak mě naplňuje zlost. Mají praxi. Vystraší člověka, že si to jeden neuvědomí, protože uvědomit si strach je už první krok k odvaze. A celé jsem to pocítil jako urážku a zlost ve mně začala málem syčet. Zalezl jsem do koupelny a dal si studenou sprchu a tak to se mnou zamávalo, že jsem málem vzlétl ke stropu. Ať si trnou! Jsem svobodný člověk a budu se tak chovat! Šel jsem nahý zpět do pokoje a cítil, jak se mi po těle rozlévá teplo.
  "Dano, jedem do Prahy a v úterý hrát budu. Trochu si to připravím, kdyby chtěli něco zorganizovat, ale těžko. Kdyby byli tak silní, jak se tváří, tak by mě už z drápů nepustili." A jelo se a cítil jsem se jako znovuzrozený. Měl jsem vztek. Celý týden jsem kdesi v sobě vedl zápas a vyhrál jsem. Jako bych začínal novou fázi života. Přijal jsem rukavici hozenou od skály a teď už půjde o celou bytost. Neodpustí mi to, ale já jim také ne!
  V úterý jsem přišel na představení trochu dřív a sledoval plnící se sál a zjišťoval, že lidi tu jsou. Pro jistotu jsem si vzal pohodlnější oblečení, ale jak jsem nadechoval atmosféru, jevilo se mi nemožné, že by se mohlo něco stát, ale bylo neuvěřitelné i to, co se stalo. Je to vůbec z tohoto světa? Vždyť oni zde nežijí. Skrývají se, chodí nenápadně, oblékají se jako my. skuteční lidé, očumují a hledají mezeru, kterou by sem propašovali své Prvohory.
  Publikum mě přivítalo potleskem a já měl radost všech radostí. Byl jsem doma! Byl jsem ve svém prostředí a stálo za mnou deset let písničkaření a tolik písniček, že na představení vyjde sotva dvacetina. Začal jsem lidovkou, publikum se hned svižně chytilo a zpívalo se mnou a já zpíval o sobě:
 
  Pojď se mnou milá
  Přes tu dolinu
 
  Uslyšíš o mně
  Smutnou novinu
 
  Na té dolině
  Loučka zelená
 
  Nechoď tam Janko
  Zabijí tě tam
 
  Když mě zabijí
  Bude památka
 
  Zůstane po mně
  Kostí hromádka
 
  A z těch kosteček
  Bude zámeček
 
  Budou povídat
  Byl to syneček
  (Moravská lidová)