Sobotka se postavil Zemanovi, Srp v etické komisi nebude. "Donášel StB"

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl podepsat rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana jmenovat Karla Srpa členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Srp podle Sobotky není spolehlivou osobou a nesplňuje zákonné předpoklady pro členství v této komisi.

"Podle veřejně dostupných informací Srp dlouhodobě a opakovaně donášel Státní bezpečnosti (StB)," zdůvodnil Sobotka.
Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že Srp v minulosti prokázal odvahu, zato premiér ji neprojevuje a jde za hlasem mediálního mainstreamu.
"Pan Karel Srp udělal v době totality hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu. Bohužel ale udělal také špatné věci. Podle veřejně dostupných informací dlouhodobě a opakovaně donášel Státní bezpečnosti. Proto nesplňuje zákonné předpoklady, aby se mohl stát členem Etické komise, která rozhoduje o ocenění pro účastníky protikomunistického odporu," uvedl premiér v prohlášení.
Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Srp se objevil v neoficiálních seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti, takzvaných Cibulkových seznamech, jako spolupracovník komunistické tajné policie. V prosinci 2000 Městský soud v Praze 1 rozhodl, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně. V roce 2013 jej Zeman ocenil medailí Za zásluhy.
Zeman jmenoval Srpa členem komise v polovině minulého týdne. Pětileté funkční období mu mělo začít od dubna. Sobotka však ke svému rozhodnutí uvedl, že zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu vyžaduje po členech komise "spolehlivost". Za spolehlivého se pak nemůže považovat člověk, který svým chováním od února 1948 do listopadu 1989 dal důvod k pochybám o řádném výkonu funkce člena komise, cituje Úřad vlády ustanovení zákona.
Etická komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu se skládá z devíti členů. Po dvou volí a odvolává Poslanecká sněmovna, Senát, vláda a Rada Ústavu pro studium totalitních režimů, jednoho jmenuje a odvolává prezident republiky, jehož rozhodnutí podléhá kontrasignaci premiéra.
Komise vznikla na základě zákona o protikomunistickém odboji z roku 2011. Rozhoduje mimo jiné o odvoláních žadatelů o osvědčení aktivního účastníka třetího odboje, kterým nevyhovělo ministerstvo obrany. Loňskou novelou získala právo provádět přezkum a rozhodnout o obnově řízení o osvědčení.

Bez kontrasignace premiéra není jmenování Srpa platné

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o jmenování Karla Srpa do Etické komise pro třetí odboj není bez podpisu předsedy vlády platné, řekl ústavní právník Jan Kysela. Je podle něj věcí politické taktiky nebo osobní slušnosti, zda je ještě nespolupodepsané rozhodnutí zveřejněno.
Podle veřejně dostupných informací podobný spor mezi prezidentem a premiérem v posledních letech při kontrasignacích nenastal. Rozhodnutí, která podle Kysely podléhají kontrasignaci, jsou platná až tehdy, když jsou spolupodepsána. "Jinými slovy, než tu kontrasignaci máte, tak je to rozhodnutí v takovém latentním stavu, které čeká, až ho premiér polije živou vodou," poznamenal. Dodal, že je věcí buď politické taktiky, nebo osobní slušnosti, jestli je takové rozhodnutí před kontrasignací zveřejněno. "Když ho zveřejníte, tak tím můžete vytvářet tlak na tu osobu kontrasignující, s tím, že už jí přece nezbývá nic jiného než kontrasignovat, když už to všichni vědí. Anebo to mohou být nějaké jiné důvody," řekl Kysela.
Kysela řekl, že článek 62 ústavy zmiňuje rozhodnutí, která ke své platnosti kontrasignaci premiéra nepotřebují. Následující článek se týká těch rozhodnutí, která spolupodpis premiéra nebo jím pověřeného člena vlády vyžadují. "V rámci tohoto článku 63 najdeme zmínku o tom, že další pravomoci mohou být prezidentu republiky přiznány zákonem, což je tento případ. Každopádně pravomoci, které jsou přiznány zákonem, automaticky spadají do té škatulky kontrasignovaných," dodal Kysela.

tyden.cz, ČTK, red, 24. 1. 2017