„Seriál trapností Srpa pokračuje“. Jazzová sekce se postavila za Hutku

Členové Jazzové sekce se zastali písničkáře Jaroslava Hutky, kterého žene Karel Srp před soud kvůli výrokům o udávání na StB. Žalobu kvůli zásahu do osobnostních práv, kterou podává zakladatel Jazzové sekce Srp, nazvali další ze série jeho trapností. Napsali to v otevřeném dopise, který zveřejnili na svých internetových stránkách.

„Srpova žaloba na ‚nactiutrhání‘ způsobené Jaroslavem Hutkou, který si dovolil upozornit na fakta ze svého spisu vedeného StB na sebe, je další v řadě trapností, jejichž řada začíná už v devadesátých letech, když ministr kultury Uhde musel Karla Srpa vyhodit po půlroce činnosti ze svého resortu pro další nepoužitelnost,“ píší členové Jazzové sekce v dopise, který zveřejnili začátkem týdne.

Upozornili v něm také na další kauzy kolem Karla Srpa. Uváděli jeho kandidaturu do Senátu v roce 1999 přes lustrační hendikep nebo politický azyl pro šachistu Bobbyho Fischera, kterému hrozilo v USA trestní stíhání. Připomněli i podíl na podmínečném propuštění Karla Srby, který byl odsouzený za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové.

Zpěvák Jaroslav Hutka, za kterého se Jazzová sekce postavila, se pustil do Srpa na svém Facebooku poté, co ho prezident Miloš Zeman navrhl do Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. „No to je výborné, mám ve svém estébáckém spise od Karla Srpa na sebe čtyři udání. StB o mně neměla moc informací, on jim je pečlivě doplnil. Jemu jsem věříval a všechno řekl, po převratě jsem se to pak dočetl ve spise,“ napsal tehdy Hutka.

Karel Srp na to reagoval žalobou, kterou na Hutku podal ve druhé polovině února. Srp chce po Hutkovi stažení výroků ohledně spolupráce s StB a požaduje také písemnou omluvu. V textu žaloby stojí, že se svými výroky Hutka dopustil zásahu do osobnostních práv Srpa.

Ze spolupráce s StB obvinil Srpa také premiér Bohuslav Sobotka, který ho kvůli tomu do komise nakonec odmítl jmenovat. „Jsem si vědom toho, že pan Karel Srp udělal hodně dobrých věcí pro nezávislou kulturu, bohužel ale udělal také hodně špatných věcí a dlouhodobě a intenzivně donášel StB. Proto nesplňuje zákonné předpoklady pro to, aby byl členem Etické komise pro ocenění účastníků odboje a odporu proti komunismu. Návrhu kontrasignovat jeho členství nemohu vyhovět,“ uvedl premiér.

echo24, bp, 3. března