Praha 2 bude mít devět nových čestných občanů
Zastupitelé MČ Praha 2 se na svém zasedání v pondělí 18. června 2018 rozhodli udělit čestné občanství dalším osobnostem, které se zasloužily o dobré jméno městské části nebo vykonaly něco výjimečného. Galerie čestných občanů Prahy 2 se tak 13. září 2018, kdy proběhne slavnostní předávání titulů na Novoměstské radnici, rozroste o devět jmen.
„Rozhodli jsme se ocenit představitele naší kulturní scény a také lidi, kteří zaujali nekompromisní postoj k totalitnímu režimu nebo bojovali proti nacismu, mezi oceněnými je i věhlasný porodník, legendární fotbalista a také vynikající malíř. Je to poměrně široké spektrum, ale všichni mají jedno společné. Když se za jejich životem ohlédneme, musíme si jich nesmírně vážit,“ podotýkástarostka Jana Černochová.
Letos poprvé o výběru čestných občanů rozhodovala i veřejnost. Lidé mohli svého kandidáta navrhnout prostřednictvím některého ze zastupitelů. Mnozí této možnosti také využili. Čestnými občany Prahy 2 se v letošním roce stanou:
Prof. MUDr. Antonín Doležal, Dr.Sc. – Více než 50 let v Zemské porodnici U Apolináře pedagogicky působil na desítky lékařů a pomohl na svět několika tisícům dětí. Jako lékař, ale i vědec a autor zajímavých objevů propaguje dobré jméno Prahy 2 po celém světě. Při sovětské okupaci r. 1968 odmítl opustit své pacientky. Navzdory svému věku – v lednu 2019 se dožije 90 let – stále s nemocnicí U Apolináře spolupracuje, a to jako soudní znalec.
Tichomir Mirkovič – Člen Československé obce legionářské se narodil ve východní Bosně, ale již téměř 70 let žije v Praze 2. Za druhé světové války se přihlásil k partyzánům, v roce 1942 byl zajat a internován do 8. 10. 1944. Po osvobození partyzány vstoupil opět do armády, po demobilizaci mu byla nabídnuta možnost vyučit se řemeslo v tehdejší ČSR. Do prvního zaměstnání nastoupil na katedru přírodních věd v Kateřinské ulici v Praze. Odtud byl z politických důvodů odvolán. Po vystřídání několika různých zaměstnání nastoupil do podniku RaJ v Praze 10 jako vedoucí kontrolního a inventurního oddělení, odkud byl opět v roce 1969 odvolán pro ztrátu důvěry a politickou nespolehlivost. Do roku 1989 dělal dělníka ve skladě a pak odešel do důchodu. Vydal knihu Mé neblahé dětství a válka.
Mgr. Zina Freundová – Byla komunistickým režimem vyhozena ze studií perštiny na FF UK těsně před dokončením, důvodem vyloučení byl podpis Charty 77 – stala se jedním z prvních signatářů již v prosinci 1976. Patřila mezi nejaktivnější postavy českého disentu. Podílela se na činnosti distribuční sítě INFOCHu (Informace o Chartě) a byla členkou VONSu. Po jednom z nejbrutálnějších útoků STB vůči signatářce Charty 77 se nuceně vystěhovala do Velké Británie. Krátce po revoluci se vrátila a bydlí opět ve „své“ Praze 2. Její pevné morální a protikomunistické postoje zaznamenávají např. knihy historika Petra Blažka či dokumenty filmařky Olgy Sommerové.
Antonín Panenka – Přestože je jeho jméno významně spjato s Vršovicemi a s tamním fotbalovým klubem Bohemians, je Antonín Panenka vinohradským rodákem a žil v Praze 2 od narození až do svých 44 let. Během té doby si připsal všechny své fotbalové úspěchy, je medailista z mistrovství Evropy ve fotbale, nejlepší ligový střelec rakouské ligy, medailista v Poháru vítězů poháru aj. Dlouhá léta byl členem fotbalové reprezentace naší země, proslavil se penaltou na ME roku 1976 v Bělehradě, které se dodnes říká „vršovický dloubák“ a v zahraničí „Panenka kick“. Letos v prosinci oslaví 70. narozeniny.
Tomáš Bím – Originální český malíř, ilustrátor a grafik, spjatý s Prahou 2. Narodil se zde, studoval a po vyučení také pracoval v tiskárnách. U příležitosti jeho sedmdesátin se v roce 2016 konala velká retrospektivní výstava na Novoměstské radnici. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha soukromých i galerijních sbírkách jak v ČR, tak ve světě, a je nositelem mnoha malířských ocenění.
Jaroslav Hutka – Známý písničkář, textař a skladatel, interpret „protestsongů“. Po podpisu Charty 77 jej StB donutila k vystěhování z ČSSR. Vrátil se ještě v listopadu 1989 a 25. 11. zpíval na demonstraci OF na Letenské pláni. Často spolupracoval s čestným občanem Prahy 2 Radimem Hladíkem. Obecně je s Prahou 2 spjat, před exilem zde bydlel, po návratu zde bydlí opět a často zde i koncertuje.
Dagmar Evaldová – Jedním slovem „sokolka“, která bydlí v Praze 2, zde také dosud v Sokole působí. Do obnovy této organizace se aktivně zapojila jak po 2. sv. válce, tak po „sametové“ revoluci. Za nacistů byla nuceně nasazena, za komunistů pracovala v továrnách. Až v 60. letech směla dálkově vystudovat pedagogiku a pracovala pak s nevidomými dětmi či pro SOS dětské vesničky.
Vlastimil Venclík – Scénárista, režisér, dramatik a herec. Kvůli jeho autorskému filmu Nezvaný host mu komunistický režim nedovolil dokončit studia FAMU. Jako režisér pak nemohl působit dvacet let, pracoval ve zdravotnictví. Natáčet začal až koncem 80. let a většina jeho filmů vznikla po revoluci. Byl také spoluzakladatelem TV NOVA coby spoluautor projektu společnosti CET 21. Po tragickém útoku neonacistů na jeho syna založil Nadační fond Filipa Venclíka. Stál i u zrodu projektu Život 90 na pomoc seniorům. V Praze 2 žije a působí desítky let.
Soňa Červená – Světově uznávaná umělecká osobnost z významné umělecké rodiny, narozená v Praze 2. Účinkovala už v Divadle V+W. Do Prahy 2 se vrátila po třicetileté emigraci, kdy sbírala ocenění pěveckými výkony po celém západním světě. V ČR se zhostila dalších významných rolí, zejm. v Národním divadle. Její rodina i ona sama byla pronásledována jak nacisty, tak komunisty. Vyhrála soud s ministerstvem vnitra, když ji Jan Rejžek na základě spisu StB nařkl ze spolupráce s komunistickým režimem. O vitální legendě vznikl celovečerní dokumentární film „Červená“, sama napsala dvě knihy vzpomínek.
Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2.
www.praha2.cz, Ilona Chalupská, 18. 6. 2018