Třemi novými tituly připomíná Galén sedmdesátiny Jaroslava Hutky
Písničkář, básník, spisovatel a malíř Jaroslav Hutka oslaví 21. dubna sedmdesáté narozeniny. Při této příležitosti připravilo nakladatelství Galén několik jeho nových titulů. Konkrétně básnickou sbírku Agonda, dvojCD starých nahrávek z roku 1974 s názvem Sladké žluté a zejména nové album se současným repertoárem V rozpitých barvách.
Staré nahrávky
V červnu 1974 natočil Jaroslav Hutka soukromé studiové snímky několika svých písní. Nahrávka odpočívala čtyři desetiletí v archivu a nyní z nich vydavatel sestavil dvojalbum Sladké žluté šestadvaceti písní především z počátků Hutkovy písničkářské kariéry. Nejznámější písně na Donovanovy či Dylanovy melodie s půvabnými texty Zory Růžové (Postůj i teď jako král, Sladké žluté, Kva kva, Slunce mé aj.) jsou doplněny lyrickými písněmi (Papírku bílý, Pramínek) a rovněž skladbami reagujícími na události konce 60. let a nastupující normalizaci (Světlo a stín, Sněženka, Lidé dvacátého století). Neplánovaně se tak dvojalbum stává i jakousi poctou osobitým a opomíjeným textům Zory Růžové. Písně z „hippie“ období Hutkovy tvorby patří k těm nejkrásnějším z českého městského písničkářství.
Nové album
V průběhu roku 2016 vznikaly nahrávky na nové autorské album Jaroslava Hutky, které obsahuje dvanáct písní – obrazů zachycujících zpěvákův pohled na svět v několika posledních letech. Písně vznikaly v době jistého autorského znovuzrození, přesto však témata Hutkovy téměř padesátileté písničkářské kariéry zůstávají v hlavních a důležitých rysech stejná: láska, reflexe lidského života, krajiny a plynoucího času. Album V rozpitých barvách vzniklo v rámci letité spolupráce Jaroslava Hutky s Radimem Hladíkem, který zvuk desky zásadně ovlivnil jako aranžér i kytarista. Jeho hudební představu dále rozvinuli a doplnili rockový houslista Jan Hrubý a klasický violista Petr Přibyl. Radim Hladík zemřel v prosinci 2016 a deska je také posledním, cenným svědectvím o hudebním umění tohoto vynikajícího kytaristy. Album vyjde v den Hutkových sedmdesátin jako CD i v limitovaném nákladu na vinylu.
Agonda
Redaktor a uznávaný expert na poezii Jan Šulc vybral ze současné Hutkovy tvorby několik desítek básní a sestavil z nich sbírku básní Agonda. Právě indická Agonda, ale i Francie, šumavské podhůří a Praha — to jsou některá z míst, v nichž vznikaly tyto verše. A stejně jako jsou tato místa od sebe vzdálená v prostoru, i básně zde obsažené jsou různorodé, pestré – a současně v promyšlené kompozici sbírky držící pevně pohromadě. Veršované skladby mohou připomenout písňové texty, básně psané volným veršem rozvíjejí Hutkovo dílo básnické, krátké, minimalistické básně kontrastují s rozsáhlejšími veršovými útvary.
www.mistnikultura.cz, nipos, Praha, Karel Souček, 18. 4. 2017