Jaroslav Hutka /1947, Olomouc/, výrazná osobnost českého folku 70.,spolu s V.Mertou je tvůrcem nového stylu - v němž se propojuje tradice /hlavně moravská/ s tvorbou naivní poezie, s parodií i společnskou kritikou. Kromě samostatného vystupování spolupracoval např. s V.Veitem, P. Kalandrou, R. Hladíkem aj. V roce 1972 inicioval vznik folkového sdružení Šafrán . Řada jeho písní zlidověla, jejich zdrojem jsou úpravy moravských lidových písní i vlastní původní tvorba. Publikoval také verše pro děti a leporela Strýček měsíček,teta hvězdička /1976/ a Rybník Trojník /1977/. V roce 1978 se vystěhoval do Nizozemí, později do SRN a po "sametové revoluci", jíž se stal významnou osobností, se vrátil zpět. Obnovil Šafrán i svou tvorbu. Z jeho LP můžeme jmenovat např. : Stůj, břízo zelená - 75, Vandrovalo hudci - 76, Návrat - 90, Vyjdi, slunko - 90 aj. Ze současné literární tvorby potom Požár v bazaru - 89 (fejetony z let 1977-89), Pravděpodobné vzdálenosti - 94, (rozhovor s Milošem Čermákem.)
Radim Hladík / 1946, Praha/, přední český kytarista. Začínal v rockových skupinách Komety/1964-66/ a Matadors /1966-68/. V roce 1968 založil vlastní soubor Blue effect, později s názvem Modrý efekt a konečně M.efekt. Trvaleji spolupracoval s Jazzovým orchestrem Čs. rozhlasu při vzniku skladeb na pomezí rocku a folku. V současné době vystupuje s více zpěváky, jako například s D. Voňkovou-Andrtovou, nejvíce ovšem právě s J. Hutkou, se kterým ovšem spolupracoval již dříve. Z jeho tvorby můžeme jmenovat LP - Night Club, Meditace, Svitanie, Svět hledačů aj. Vytvořil i pár skladeb pro Křižíkovu fontánu a mimo nezůstala ani filmová, divadelní či scénická hudba.
Od kdy spolu opět spolupracujete, co jste už vydali?
Hutka - Asi tak od podzimu 1990. Naše zatím poslední deska je z června 1994 - jmenuje se Pravděpodobné vzdálenosti . Vydal ji Ultravox. Jsou na ní staré, vážné a nikdy nevydané písně, též exilové. Před tím vyšla deska Pánbů na poli. To byly moravské balady.
Pane Hladík minulý týden jste vystoupil v rockovém pořadu "Na kloboučku". Chystáte něco podobného do budoucna, popř. tento pořad vydat?
Hladík - Byl to pořad M.Pavlíčka, který si do něj zve hosty - kytaristy. Chystá ještě několik pokračování a snad by se měly objevit i ženy kytaristky. Já jsem byl pouze hostem jednoho dílu. Jinak spolupracuji hlavně s J.Hutkou.
Jaká četba Vás zajímá?
Hutka - Nejsem posedlý čtenář. Brak mě nikdy nebavil . Nejvíce čtu věci po sobě.
Hladík - Kromě braku čtu skoro všechno, ale teď se společně těšíme na další díl Churchilla - toho máme rádi.
A co film?
Hutka - Televizi nesleduji a do kina se dostanu málo, takže nevím.
Hladík - Taky nemám tolik času, ale když, tak sleduji spíš pořady ČT 2
Jaký je Váš názor na Gumáky?
Hutka - U nás jsem Gumáky ještě neviděl. Znám je z Anglie a tam to bylo skvělý. Je to tvrdý pořad, ale má svou lajnu. Člověk se necítí ponížen. Tento pořad chtěli zavést také v Holandsku, ale byla z toho lidová kampaň proti. Že by neradi viděli takto svou královnu. Proti tehdy protestovalo asi půl milionu Holanďanů.
V průběhu našeho soukromého rozhovoru jste v souvislosti s životním prostředím narazili na jadernou elektrárnu Temelín. Jaký je Váš názor na ní?
Hutka - Zrušit. Děsí mě její přítomnost. Předpokládám také, že to bude nakonec i prodělečné a že to odporuje systému demokracie. Lepší by bylo se zamyslet nad úsporou energie, hlavně ve fabrikách.
Hladík - Nevím, jestli je třeba, ale nejsem proti. Připadá mi rozumné stavbu dokončit, protože podle některých zpráv by se měla tím pádem část severočeských elektráren odstavit a je tedy třeba mít nové zdroje. Další otázka je ovšem jak ji dostavět.
Jaký je Váš názor na současnou politiku?
Hutka - Rozhodně si nemyslím, že je u nás všechno v pořádku. Máme jakýsi "liberální centralismus", ale tento liberalismus je místní, postkomunistický, není západní. Skuteční liberálové by také nedávali tak vysoké daně. Vláda hodně mluví o trhu, ale reguluje co může a raděj moc neriskuje. Jinak mluví a jinak činí a to je nebezpečné.
Hladík - Mám stejný názor. Zvlášť mě štvou monopoly .
Ale jdeme tzv. dopředu?
Hutka - To ano, ale je to spíš ten automatický pokrok. Vodovod v 16.století taky nebyl, a dnes je, ale to není zásluha politiky. Důležité ale je, že nyní se zde tvoří systém, který zde bude fungovat v budoucnu. A mám obavu, že nebude příliš pokrokový, ani liberální. Neděsí mě příliš, že se pár darebáků stalo podvodem milionáři, to se asi ztratí se v celku, ale horší bude, jestli zde zbude pouze vrstva nevzdělanců.
Máte už představu, koho budete za rok volit?
Hutka - Uvidíme - než se společnost dá do kupy, bude to dlouho trvat. Rád bych volil nějakou levicovou stranu, jak jsem volil na Západě, ale to co tady je, tak z toho si nevyberu.
Máte možnost srovnání i se "západem", kde jste 11 let žil. Jak jsme na tom z tohoto pohledu?
Hutka - Srovnání mám, jsme v pohybu na západ. Ale hloupé je, že zde u politiků nebyla ochota převzít zkušenosti z venku a nyní za chyby, které byly těmi všemi samo-domo pokusy udělány, budeme platit dvakrát.
Kde nejraději vystupujete?
Hladík - Více se těšíme do menších měst. Je rozdíl mezi lidma v Praze a na venkově. Velká města - to je chlad a uzavřenost.
Hutka - Lidé se ve velkých městech stávají číselnou hodnotou.
22. 3. 1995