StB nejvíce vadila píseň Kamna
Plumlovské podzámčí rozezněly v pátek večer folkové melodie. V kempu Žralok koncertoval známý písničkář a symbol sametové revoluce Jaroslav Hutka.
Koncert odstartovala píseň Tkanička, hned po ní zazněla Velryba a nula. „Před čtyřmi lety jsem se s ní proslavil na přednášce na matematické fakultě," usmál se folkový hudebník a skladatel, který čerpá inspiraci ze sbírky Františka Sušila Moravské národní písně s nápěvy do textu vřaděnými.
Už při třetí písni se dav nesměle přidával ke zpěvu a u písně Náměšť, která komorní koncert uzavřela, už zpíval téměř každý. Píseň původně vznikla pod názvem Krásný je vzduch a autor ji složil jako hymnu prvního ročníku Hanáckého Folk a Country Festivalu, který se měl konat 10. a 12. srpna 1973 v amfiteátru v Náměšti na Hané. „Tehdy se na festival prodalo dvacet tisíc vstupenek, přesto byla akce tři týdny před konáním v rámci postupující normalizace zakázána. V den festivalu na místo dorazilo asi pět tisíc lidí, které rozháněl Sbor národní bezpečnosti. Dalším divákům bránil v příjezdu a příchodu," vzpomíná písničkář. Na památku této události pak tuto písničku dále uváděl, šířil a publikoval pod názvem Náměšť. Stejná písnička pak zněla 26. listopadu 1989 na letenské pláni, kde ji zpíval pro takřka milionový dav.
„Policisté si vedli pořadí mých písní, které považovali za protistátní. Nejvíce se jim nezdála píseň Kamna," vzpomínal při koncertě Jaroslav Hutka. Zároveň dodal, že zpívat nyní o politice je těžší než v minulých letech. „Politika se chová k člověku lhostejně," míní písničkář, který vůbec poprvé koncertoval před šestačtyřiceti lety v Prostějově.
Zatímco tehdy byla jeho produkce dramaticky přerušena zásahem veřejné bezpečnosti, koncert v plumlovském kempu Žralok proběhl v poklidné atmosféře. „Člověk vždycky přijde do jiného prostředí a záleží na něm, jak se s tím popasuje. Lidé sem přišli především za pohodou a myslím, že to se povedlo naplnit," řekl písničkář.
Hana Masaříková, DENIK.CZ, 24. 6. 2013