Hutka byl symbolem protestů v roce 1989, teď ho pořadatelé na Letné odmítli. Je mi to trochu líto, ale nejde o mě, říká

Písničkář Jaroslav Hutka dorazí v neděli na demonstraci na pražské Letné s dětmi, bez kytary. Ta ho provázela v roce 1989, když se s písní Náměšť na pódiu stal jedním ze symbolů sametové revoluce. Hutka se nabídl, že na protestní akci vystoupí, organizátoři ho ale odmítli.

Krásný je vzduch, krásnější je moře, zpíval v listopadu 1989 Hutka zaplněné Letenské pláni a lidé v zimním oblečení, ukazující prsty písmeno V, zpívali s ním. Kdo v devadesátých letech uměl hrát na kytaru, akordy nikterak komplikovaného popěvku Náměšť si pamatuje dodnes.

Hutka nyní patří k lidem, kteří se nabídli iniciativě Milion chvilek pro demokracii s tím, že by vystoupil na demonstraci na Letné, pořádané proti premiérovi Andreji Babišovi a ministryni spravedlnosti Marii Benešové. Vystupovat ale nebude, zmínil dnes ráno na Facebooku historik Petr Blažek.

Deníku N to potvrdil produkční Milionu chvilek Robin Suchánek. „Pan Hutka nebyl jediný, kdo se nám nabídl. Nabídlo se nám skoro dvě stě zajímavých lidí, ale je potřeba pochopit, že dvě stě lidí na demonstraci nemůže vystoupit, protože by trvala celý den,“ řekl Suchánek.

Pořadatelé tak z nich museli vybrat jen zlomek těch, kteří budou účinkovat. „Bylo to velmi náročné, trhalo nám to žíly. Prostě to bylo strašně těžké a pan Hutka byl bohužel jeden z těch, které jsme odmítnout museli,“ pokračoval Suchánek.

Na otázku, jestli Hutka právě kvůli symbolické hodnotě dané jeho minulostí a vystoupením v roce 1989 nemá přece jen vystoupit, Suchánek uvedl, že cílem Milionu chvilek není revoluce ani změna režimu.

„Byli ke mně velmi slušní“

Hutka Deníku N řekl, že s ním zástupci iniciativy jednali slušně. „Zhruba před čtrnácti dny jsem jim nabídl, že můžu vystoupit, oni pak zareagovali, že se se mnou chtějí sejít osobně,“ řekl. Hutku navštívil šéf iniciativy Minář.

„Seděli jsme spolu asi hodinu a probírali jejich postoj, byli ke mně velmi slušní. Nemají pocit, že by pro ně bylo šťastné spojovat tehdejší symboliku zahrání Náměšti na Letné, tu energii a sílu, s nynějším protestem. Přijde mi to trochu líto, ale je to jejich rozhodnutí. Dělají to dobře, předpokládám, že se i v tomto případě rozhodli správně, protože nejde o mě, ale o jejich cíle. Velmi přátelsky jsme se dohodli, že bychom mohli výhledově spolupracovat,“ řekl Hutka.

On sám na demonstrace v Praze chodí, nevynechá ani tu letenskou. „Půjdu pěšky, bez kytary, s dětmi,“ plánuje.

Hutka se stal jednou z tváří protikomunistického disentu. Poté, co podepsal Chartu 77, ho soustavná policejní šikana donutila opustit Československo, z exilu se vrátil v roce 1989.

V uplynulých letech patřil ke kritikům společenského vývoje v České republice, pouštěl se například do prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše. Známým se už dříve stala jeho kritika jiného folkového písničkáře Jaromíra Nohavici poté, co v roce 2006 média oblétla Nohavicova zpověď ohledně spolupráce s StB (sám Nohavica se pak opakovaně ohradil proti tomu, jak ji časopis Respekt zpracoval).

21. června 2019, DeníkN, Jan Wirnitzer, Barbora Mašát Janáková